Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Gdański Piknik Patriotyczny 2019

IV Gdański Piknik Patriotyczny odbył się w niedzielę 15 września br. z udziałem licznie przybyłych gdańskich rodzin. Tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego przez Forum Młodej Prawicy poświęcona była postaci Anny Walentynowicz - wielkiej polskiej bohaterki, współzałożycieli NSZZ “Solidarność”

 Początek Pikniku miał miejsce w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy wspólnie przemaszerowali pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożyli wieńce. Dalsza część IV Gdańskiego Pikniku Patriotycznego miała miejsce w Sali BHP i terenach do niej przyległych. Wśród przybyłych gości był m.in. Piotr Walentynowicz, wnuk śp. Anny Walentynowicz, poseł Kazimierz Smoliński, radni Sejmiku Pomorskiego Arwid Żebrowski i Roman Dambek oraz radna Miasta Gdańska Joanna Cabaj. W Pikniku wzięło udział wielu członków NSZZ “Solidarności”, z których duża część osobiście znała śp. Annę Walentynowicz. Na wszystkich zgromadzonych czekało mnóstwo atrakcji.

-          W tym roku dla uczestników Pikniku przygotowaliśmy m.in. kącik dziecięcy, dmuchaną zjeżdżalnię, bezpłatną fotobudkę, watę cukrową dla dzieci oraz słodki poczęstunek w formie pączków i drożdżówek dla każdego uczestnika. Ponadto wokół sali BHP odbywają się pokazy grupy rekonstrukcyjnej “Muzeum Służb Mundurowych”. Uczestnicy Pikniu mają okazję zobaczyć jak wyglądał sprzęt Milicji Obywatelskiej i innych formacji z epoki komunizmu. Może to stanowić namiastkę tego, jak potężnym aparatem represji dysponowała władza ludowa. A mimo to Anna Walentynowicz i inni członkowie “Solidarności” potrafili się jej przeciwstawić - mówi Tyberiusz Kriger - prezes Forum Młodej Prawicy.

W trakcie trwania Pikniku można było wziąć udział w konkursie wiedzy na temat Anny Walentynowicz, w którym zwycięzcy wygrali atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz poseł Małgorzatę Zwiercan. Nie zabrakło także koncertów patriotycznych, które podobnie jak co roku, cieszyły się ogromną popularnością wśród zgromadzonych patriotów.

-          Na tegorocznej edycji Gdańskiego Pikniku Patriotycznego swój gościnny występ miał Zbigniew Stefański, bard “Solidarności” a także gdański stoczniowiec, który brał udział we wszystkich strajkach w Stoczni Gdańskiej, począwszy od 1976 roku. Wtedy swoją grą i śpiewem zagrzewał kolegów stoczniowców do walki o ich postulaty. Dziś swoją grą i komentarzem przypomniał te chwile, podzielił się swoimi refleksjami na temat “Solidarności”, strajków i tego co nastąpiło po 1990 roku. Po Zbyszku Stefańskim wystąpił Norbert “Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum. Zaprezentował widowisko muzyczno-wizualne, które w dużej mierze było poświęcone postaci śp. Anny Walentynowicz - mówi Michał Rybiński - wiceprezes Forum Młodej Prawicy

IV Gdański Piknik Patriotyczny nie odbyłby się bez wsparcia wielu osób i organizacji:

-          Chcielibyśmy podziękować partnerom tegorocznego Pikniku w tym przede wszystkim Fundacji PZU. Dziękujemy także Muzeum II Wojny Światowej i Instytutowi Pamięci Narodowej w Gdańsku, Patronom Honorowym oraz patronom medialnym i innym osobom, których wsparcie umożliwiło dotarcie do szerokiego grona mieszkańców Gdańska i Pomorza - dodaje Karol Morkunas - członek Zarządu Forum Młodej Prawicy.

Zarówno organizatorzy jak i zgromadzeni uczestnicy mają nadzieję, że w 2020 roku po raz kolejny spotkają się na Gdańskim Pikniku Patriotycznym.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU