Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Kultura Dawnego Gdańska

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 25 października o godzinie 17. 00 na wykład z 19. cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”, dr hab. Piotr Oliński prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wygłosi prelekcję na temat Warunki pogodowe w Gdańsku w średniowieczu i w czasach nowożytnych”.

 

Uwaga: wykład odbędzie się w siedzibie Towarzystwa: Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12. Wstęp wolny.

Wśród słuchaczy jak zwykle rozlosujemy kilka ciekawych książek.

 O wykładzie

Odtworzenie warunków pogodowych w Gdańsku w czasach historycznych często jest bardzo trudne. Wynika to z braku odpowiednich źródeł. Systematyczniejsze dane obserwacyjne w Gdańsku gromadzono dopiero od I połowy XVIII w. Niemniej jednak zarówno dla okresu średniowiecza, jak i dla czasów nowożytnych zachowało się dużo wzmianek kronikarskich, które opisują pogodę w Gdańsku. Zwracano w nich jednak uwagę szczególnie na zjawiska o charakterze ekstremalnym takie, jak silne mrozy czy sztormy. W wystąpieniu zostaną poddane analizie niektóre z tych zapisek. Można również odtwarzać warunki pogodowe w Gdańsku na podstawie ogólniejszych przesłanek, wynikających z charakterystyki zmian klimatycznych w środkowej Europie w średniowieczu i w czasach nowożytnych, co również zostanie zaprezentowane w wystąpieniu.

O prelegencie

 Dr hab. Piotr Oliński , prof. UMK

Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Grudziądzu i w 1985 rozpoczął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował również na uniwersytetach w Greifswaldzie i we Freiburgu. Studia ukończył w 1990 roku. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1996 r. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych uzyskał na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu w 2009 na podstawie rozprawy: Fundacje mieszczańskie w miastach pruskich w okresie średniowiecza i na progu czasów nowożytnych.

Pracował w Archiwum Państwowym w Toruniu, od 2001 w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. W latach 2009-2011 zajmował stanowisko wicedyrektora w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. Od 2011 powrócił do Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. Był redaktorem naczelnym „Rocznika Toruńskiego” i „Zapisek Historycznych”. Zajmuje się historią religijności średniowiecznej, historią miast, a także historią klimatu w średniowieczu i w czasach nowożytnych oraz edycją źródeł średniowiecznych i nowożytnych.