Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Aktualności

Bajpas kartuski

Bajpas kartuski czyli kolejowa oferta dobrych podróży z Kaszub do Gdańska

Będzie dojazd koleją z Kartuz i okolic do stolicy województwa podczas modernizacji linii nr 201. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na wykonanie tzw. bajpasu kartuskiego. Podróżni wsiądą do pociągów z przebudowanych, dostępnych peronów m. in. w Gdańsku Kokoszkach i Żukowie Zachodnim. Na budowę połączenia PLK przeznaczyły ponad 91 mln zł.

Czytaj więcej: Bajpas kartuski

Gdynia ograniczy rozwój kolei w Trójmieście

Miasto Gdynia ograniczy podróże koleją

Zmieniona inwestycja Miasta Gdynia ograniczy rozwój kolej w Trójmieście. Brak przebudowy wiaduktów drogowych nad torami linii z Kościerzyny do Gdyni uniemożliwi PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. budowę dodatkowego trzeciego toru i nowych przystanków dla kolei aglomeracyjnej. Miasto niespodziewanie odstąpiło od umowy z 2017 r.

Miasto Gdynia mieniło zakres budowy węzła Gdynia Karwiny, w obszarze dotyczącym modernizacji linii kolejowej Kościerzyna – Gdynia (nr 201), mimo zawartych w 2017 r. uzgodnień z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A.

Czytaj więcej: Gdynia ograniczy rozwój kolei w Trójmieście

Gdańskie podsumowanie opadowe...

Suche lato, przeciętny rok. Gdańskie podsumowanie opadowe 2020

Choć pod wieloma względami był bardzo nietypowy, pod względem deszczu miniony rok okazał się w Gdańsku przeciętny. Charakteryzowała go, duża zmienność przestrzenna opadu, idąca w parze ze zróżnicowaniem wysokościowym położenia naszego miasta.

JAK MIERZYĆ DESZCZ?

Wielkość opadów prezentuje się w milimetrach słupa wody (mm H2O) lub litrach na metr kwadratowy (l/m2) powierzchni – wartości są sobie równe. Klasyfikację opadów w skali roku i pory roku podajemy w oparciu o kryteria meteorologiczne wg Kaczorowskiej [1962], a w skali miesiąca - wg Radomskiego [1977] i Tomaszewskiej [1994].

Czytaj więcej: Gdańskie podsumowanie opadowe...

Zmiany klimatu w Polsce.

- Co nas czeka w pogodzie w XXI wieku?

Styczeń 2020 w całej Europie był najcieplejszym początkiem roku na przestrzeni ostatnich dekad. Odnotowano wówczas temperaturę o ponad 3oC wyższą niż średnia dla tego miesiąca w okresie 1981-2010. Pierwszy kwartał 2020 przyniósł kolejne rekordowe wyniki – w lutym i marcu temperatury były wyższe niż średnia z wielolecia w większości krajów Europy[1]. Analiza obserwacji meteorologicznych wskazuje na istnienie coraz silniejszego trendu rosnących temperatur i częstszych przypadkach opadów nawalnych. Czy to może świadczyć o zmianach klimatu w naszym kraju? Jak bardzo będzie się on zmieniał i jak ocenić ryzyko z tym związane?

Czytaj więcej: Zmiany klimatu w Polsce.

Podkategorie