Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Wystawa w Galerii WARZYWNIAK

BARBARA FARON. ZIMA

rozpoczyna się 2016.02.19 kończy 2016.03.02, 10.00-19.00
wernisaż / piątek 19 lutego 2016 / 18.00

Barbara Faron - gdańszczanka z korzeniami w Rzeszowie. Zaraz po ukończeniu studiów inżynierskich na Politechnice Śląskiej przybyła do Gdańska i została tu już na stałe.

Po latach aktywności zawodowej odkryła w sobie pociąg do sztuki. Malarstwa uczyła się od Stanisława Olesiejuka, Jagody Modrakowskiej i Beaty Polak-Peli. Ceramikę studiowała w Gdańskiej Szkole Artystycznej u Marzeny Gawrysiak , a potem u  Izabeli Moroz-Janiszewskiej.
W 2006 roku, wspólnie z koleżankami założyła grupę Malwy, do której należą: Barbara Faron, Sławka Ligenza-Hill, Elżbieta Krasińska, Ewa Stryjska, Małgorzata Godlewska i Katarzyna Michalczewska.

Grupa prowadzi bardzo ożywioną działalność twórczą. Malwy organizują plenery w Polsce, we Włoszech i w Hiszpanii; biorą udział w warsztatach artystycznych; prezentują swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Przykład Malw dowodnie świadczy o tym, że w każdym wieku można rozpocząć realizację własnych pasji, czy to będzie sztuka, sport czy inna dziedzina. NIGDY NIE JEST NA TO ZA PÓŻNO!

JEDNA Z RECENZJI twórczości Basi Faron napisana przez pana
Rafała Radwańskiego, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


"Wychodzimy z zimy trochę bladzi, trochę jakby z zaspy zamyślenia"- pisał Adam Ziemianin. W procesie regeneracji sił pomóc może uważna obserwacja natury a także twórczość plastyczna nawiązująca do jej piękna. Wystawa malarstwa i rzeźby Barbary Faron zatytułowana "Zima" zaprezentowana w oliwskiej Galerii Sztuki "Warzywniak'  to przykład artystycznych wypowiedzi zapewniających chwilę wyciszenia, wolnych od ponurych diagnoz, którymi tak obficie raczą nas sztuka i rzeczywistość. Tematy, które podejmuje Barbara Faron mają najczęściej kameralny, intymny charakter. Wyraźnie zauważalne są tu odniesienia o charakterze osobistym; powracające motywy spajają zróżnicowane formy plastycznej ekspresji. Główną inspiracją autorki oliwskiej ekspozycji pozostaje uroda form natury,przefiltrowana   przez jej wrażliwość. Osobista perspektywa pozwala na trafne oddanie charakteru miejsca i nastroju chwili. Widoczną swobodę zapewnia  także brak  zewnętrznej presji, konieczności odnoszenia się do rozmaitych środowiskowych mód. Szczerość bezpretensjonalnej wypowiedzi to istotna zaleta tej twórczości. Wydaje się, że głównym celem autorki wystawy jest odkrywanie siebie w ramach szeroko pojętej aktywności plastycznej. Pomimo tego, że oficjalnie Barbara Faron zalicza się do grona tak zwanych amatorów to niejeden profesjonalista może pozazdrościć jej twórczego dorobku. W roku 2006 wspólnie z koleżankami założyła grupę "Malwy". Od tego czasu te wspierające się i dopingujące wzajemnie , związane z Trójmiastem ,"profesjonalne amatorki" organizują plenery w Polsce, we Włoszech i Hiszpanii, biorą udział w wystawach i warsztatach artystycznych. Można odnieść wrażenie, że określenia takie jak: "samorodni", "niedzielni", "intuicyjni", "amatorzy" czy "nieprofesjonalni" nie dotykają istoty rzeczy; nie wybrzmiewa w tych słowach prawda i pasja, towarzysząca  eksplorowaniu późno odkrytej drogi. Wydaje się, że najtrafniej udało się to zjawisko zdefiniować organizatorom pierwszej wystawy tej formy sztuki, zorganizowanej w 1928 roku w Paryżu. Tytuł francuskiej ekspozycji "Malarze głębokiego serca" najpełniej oddaje skalę  zaangażowania  artystów amatorów.