Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Nie miał uprawnień do prowadzenia auta, a mimo to wsiadł za kierownicę. Jego nocna przejażdżka po Gdańsku zakończyła się pościgiem, w który zaangażowano kilka radiowozów. Ostatecznie auto "mistrza kierownicy" trafiło na policyjny parking. 45-letni mężczyzna swój wybryk tłumaczył tym, że chciał poczuć się jak w filmie.

  • W okolicach garaży przy ul. Unruga na Obłużu regularnie wyrzucane są śmieci i gruz. Straż miejska znalazła w nich adres właściciela. Ten nie przyznał się, że śmieci wyrzucił, ale zobowiązał się do ich sprzątnięcia.

  • Przepompownia "Motława" i "Jelitkowo" oraz zbiornik wody Kazimierz - zaprojektowanie przestrzeni tych trzech wodnych obiektów zaproponowała studentom architektury gdańska spółka GIWK. Młodzi projektanci wyzwanie podjęli i stworzyli ciekawe koncepcje na to, jak można uatrakcyjnić te miejsca. Wśród pomysłów jest m.in. pijalnia wód, plenerowe kino, amfiteatr leśny czy strefa relaksu.

  • Rynek Oruński oraz plac Wałowy mają zostać gruntowanie zrewitalizowane i stać się wizytówkami swoich dzielnic. Gdański magistrat poczynił kolejny krok na drodze do realizacji tego celu. W ciągu najbliższych kilku dni zostaną ogłoszone przetargi na opracowanie projektów zagospodarowania obu obiektów.

Artyści w plenerze...

Artyści w plenerze... 

Świeradów Zdrój 2016

Uroda morskich fal, jezior, gór, rzek, lasów i kwiatów, motyli czy piękna architektury zatopionej w pejzaż albo miasto widziane z góry… Można by wymieniać bez końca motywy jakie inspirują artystów. Ujście ich fantazji i wyobraźni znajduje odzwierciedlenie na papierze i  płótnie.

Artyści mają niezwykłą wyobraźnię, a ich wrażliwość różni się od przeciętnego zjadacza chleba. -Tworzą, by podzielić się z nami swoimi obserwacjami otaczającego świata, który wciąż ich zachwyca i inspiruje…  Plenerowe spotkania w Świeradowie Zdroju, w których biorą udział najznakomitsi artyści z całej Polski, to nie tylko zmierzenie się z rzeczywistym światem, to także spotkania w gronie kolegów pozwalające na wymianę doświadczeń i wzajemne relacje artystów doświadczonych z młodym pokoleniem. Tak właśnie jest co roku na plenerze w Park Hotel SPA**** -

To miejsce ma w sobie coś magicznego! A może to dobra energia właścicieli - Basi i Wiesiowi Buczyńskich...

Uczestnicy Pleneru Malarskiego „Świeradów Zdrój 2016”: Halina Pokorska – artystka malarka z Nowogardu, kurator pleneru; Małgorzata Werner  artystka malarka słynąca z prac malowanych na jedwabiu, z Myślenic k.Katowic, Edward Dwurnik znany artysta malarz z Warszawy, prof. Franciszek Maśluszczak  znakomity artysta malarz z Warszawy, prof. Czesław Tumielewicz ceniony artysta grafik i malarz z Gdańska, Edward Habdas malarz z Łodzi, prof. Leszek Żebrowski słynny plakacista, pastelista ze Szczecina,  Zdzisław Pietrzak malarz akwarelista z Łodzi,  Krystyna Rudzka znakomita malarka z Lublina, Włodzimierz Mazanka malarz z Poznania, Jan Michał Szewczyk  twórca totemów, malarz ze Szczecina. Ja „BS”, malarka-amatorka, naiwistka, podpatrująca pracę wielkich twórców, malowałam góry i morze, po swojemu… J.   Młde pokolenie twórców reprezentowały artystki:  Joanna Mieszko-Nita rzeźbiarka i malarka z Trzcińska-Zdroju k/Gryfina,  Sylwia Pawelkiewicz malarka z Pragi,  oraz dwie graficzki ze Szczecina -  Karolina Gładkiewicz  oraz Magda Rogowska.

Kuratorem pleneru oraz dobrym duszkiem i opiekunem twórców jest wieloletnia realizatorka przedsięwzięcia „Plener Malarski Świeradów Zdrój”  Halina Pokorska – malarka z dyplomem warszawskiej ASP, członek ZPAP, doświadczona komisarz wielu plenerów, spośród których ten świeradowski, jak się dowiedziałam,  jest najbliższy jej sercu… Mieszka w Nowogardzie pod Szczecinem, gdzie prowadzi galerię autorską oraz pracownię projektowania wnętrz. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, tkaninę artystyczną, działania przestrzenne, projektowanie wnętrz mieszkalnych, użytkowych i mody. Swoje prace wystawiała na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Lubiana i ceniona zarówno przez artystów jak i gospodarzy.

Świeradowski plener malarski 2016 miał swoje zwieńczenie wielką poplenerową wystawą prac w Hali Spacerowej Domu Zdrojowego. Na wernisażu pan Wiesław Buczyński pogratulował artystom wspaniałych prac i twórczo spędzonego czasu a pani kurator podziękował za chęć działania społecznego i ogromny wkładwłożony w organizację tego pleneru. Pan prof. Franciszek Maśluszczak podziękował pani kurator oraz gospodyni bukietami pięknych kwiatów i dobrym słowem w imieniu wszystkich uczestników pleneru. Obecny na wernisażu Burmistrz Świeradowa Zdroju - pan Roland Marciniak dziękował za wspaniałe prace uczestników pleneru i za promocję miasta, które co roku uwiecznione jest na płótnach twórców z całej Polski.

Halina Pokorska podziękowała artystom za kolejne, twórcze spotkanie w górach Izerskich, a gospodarzom za udostępnienie miejsca na plener oraz serdeczną opiekę. Gościom i licznie zgromadzonej publiczności na wernisażu wystawy poplenerowej 6 sierpnia 2016r. przedstawiła sylwetki uczestników pleneru przy ekspozycji ich prac w Domu Zdrojowym oraz przy dźwiękach wspaniałej Orkiestry Kominiarskiejz Leśnej, która rozśpiewała całą salę.

Plener Malarski Świeradów Zdrój to ważne artystyczne wydarzenie w kulturalnym życiu społeczności uzdrowiska, do którego tak chętnie przyjeżdżamy…

Brygida Susko-Tumielewicz

Fot. bs