Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Morze zaklęte w sztuce...

MORZE ANTONIEGO SUCHANKA

Morze zaklęte w sztuce – tak można w dwóch słowach sparafrazować wystawę pt. „Morze Antoniego Suchanka”, którą można oglądać w Centralnym Muzeum Morskim. Jest to ósma wystawa z cyklu „Polscy artyści o morzu”, w całości złożona z prac pochodzących z kolekcji sztuki marynistycznej naszego Muzeum.

 


Morze w malarstwie polskim to temat chętnie podejmowany przez polskich artystów.  Antoni Suchanek, zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy marynistów, również wobec  natury, potęgi i tajemniczości morza nie pozostał obojętny. Na wystawie znalazły się obrazy, rysunki i grafiki jego autorstwa powstałe od lat 30. XX wieku aż po ostatnie lata życia artysty. Wśród nich są widoki stoczni polskiego wybrzeża, pejzaże z Gdańska i Gdyni, a także opatrzone osobistymi dedykacjami rysunki i akwarele tworzone na użytek prywatny.

Ekspozycja wpisuje się w program obchodów jubileuszu 50-lecia  Centralnego Muzeum Morskiego.

Antoni Karol Suchanek urodził się 27 kwietnia 1901 w Rzeszowie. Dzieciństwo spędził w Nowym Sączu. W latach 1917-22 studiował w krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera i Teodora Axentowicza. Później studiował też grafikę w Bydgoszczy pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego. Był jednym z założycieli Koła Marynistów Polskich (1920). Jako członek zarządu warszawskiej Zachęty organizował tam Wystawy Morskie. Działał też w Lidze Morskiej i Kolonialnej. Współpracował też z utworzoną w 1934 r. Galerią Morską Mariana Mokwy w Gdyni. Po wojnie zamieszkał w Gdyni Orłowie. Malował pejzaże morskie, widoki portu w Gdyni, pracę w porcie, widoki stoczni. Ten ostatni temat podjął już w 1928 r., jako pierwszy w Polsce. Obok widoków polskiego morza tworzył także pejzaże z Kaszub oraz z Sądecczyzny, gdzie się wychował. Po wojnie kontynuował nurt krajobrazów przemysłowych z portów i stoczni. W latach 1950-52, pracując na plenerach w stoczniach Gdańska, Gdyni i Szczecina, stworzył cykl rysunków ołówkiem i kredkami zatytułowany: „Stocznia buduje”. Wziął udział w tworzeniu wystroju plastycznego kilku statków: m.s. „Dzierżyński”, m.s. „Oliwa”, m.s. „Koszalin”, m.s. „Dęblin”, m.s. „Modlin”. W 1980 roku otrzymał honorowe członkostwo Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Zmarł w Gdyni 19 listopada 1982 roku.