Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Podczas patrolu lasu komunalnego gdyńscy strażnicy miejscy złapali na gorącym uczynku mężczyzn, którzy wysypywali gruz. Sprawcy musieli po sobie posprzątać i zostali ukarani mandatem w wysokości 500 zł.

  • Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu rejonowego w sprawie dotyczącej organizacji przez gdański klub B90 koncertów bez stosownej zgody miasta. Koncerty rockowe są nieporównywalnie niebezpieczniejsze od koncertów muzyki klasycznej - stwierdzono w uzasadnieniu. Właścicielka klubu musi zapłacić grzywnę w wysokości 30 tys. zł.

  • Kilka dni temu pisaliśmy o sprzeciwie polityków PiS wobec zapisów projektu nowego Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Brzeźna. Dzisiaj przyjrzymy się szczegółowo rozwiązaniom proponowanym przez Biuro Rozwoju Gdańska dla tego ok. 10-hektarowego terenu, położonego pomiędzy deptakiem do molo a al. Hallera. W niektórych fragmentach są one na tyle mało precyzyjne, że nawet miejscy urbaniści nie wiedzą, jak będzie ukształtowana nowa zabudowa.

  • - Na główną pocztę w Gdyni nie da się wjechać wózkiem, bo urzędnicy przerzucają się pismami. Tymczasem matka z dzieckiem musi dzwonić, by ktoś pomógł jej wejść, o niepełnosprawnych już nawet nie wspomnę - pisze nasz czytelnik, pan Lech.

Archiwum

Żuławy w 1945 roku

Spotkania z historią...

Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie
zapraszają na spotkanie:  ŻUŁAWY PO WOJNIE. HISTORIA (NIE)ZNANA

W Muzeum Zamkowym w Malborku w dniu 16 marca 2016 roku o godz. 17.00 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan odbędzie się promocja książki „Żuławy w 1945 roku. Ludzie i ich opowieści”, wydanej przez Muzeum Stutthof w Sztutowie przy współpracy z Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Zamkowym w Malborku.

Książka jest efektem projektu, który zrodził się w 2013 r. w gronie regionalnych muzealników, którzy podjęli współpracę nad organizacją konferencji naukowych, których ideą jest próba namysłu nad dziejami Żuław w 1945 roku, zarówno w ostatniej fazie wojny, kiedy stanowiły one część terytorium Trzeciej Rzeszy, jak i bezpośrednio po zajęciu tych ziem przez wojska sowieckie, które stopniowo oddawały władzę polskiej administracji.

W czasie spotkania, które poprowadzą Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie i Janusz Hochleitner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku przedstawiona zostanie również publikacja autorstwa dr Marcina Owsińskiego „Naznaczeni. Stutthof-Obozy-Sztutowo w latach 1945-1962. Dzieje gminy, gromady i miejsca pamięci”.

Wstęp na promocję jest wolny.

szczegóły na http://zamek.malbork.pl/index.php?p=wydarzenia&aid=283