Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Prawo i Sprawiedliwość nie wystawi kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska, które zostaną ogłoszone w związku ze śmiercią Pawła Adamowicza - poinformował Jarosław Kaczyński.

  • W sobotę odbędzie się pogrzeb Pawła Adamowicza. Sobota będzie też dniem żałoby narodowej w całym kraju.

  • Po milczącym wiecu, który odbył się w poniedziałek na Długim Targu, mieszkańcy Gdańska i bliscy śp. Pawła Adamowicza postanowili znowu być razem. O godz. 18 spotkali się przed Urzędem Miejskim na wiecu pod hasłem "W brzmieniu ciszy".

  • Paweł Adamowicz od 30 lat był obecny w życiu publicznym Gdańska, a przez 20 lat pełnił funkcję prezydenta miasta. Przypominamy różne okresy jego życia.

Archiwum

Milenijny rok 1966 w Gdańsku

Serdecznie polecamy państwu wykład dr Daniela Gucewicza zat. „Milenijny rok 1966 w Gdańsku. Lokalny wymiar państwowo-kościelnego sporu o tysiąclecie.

W bieżącym roku obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski, a organizowane z tej okazji uroczystości mają charakter kościelno-państwowy. Pół wieku temu wspólne świętowanie tej jakże doniosłej milenijnej rocznicy było nie do pomyślenia, a ówczesne napięcia społeczno-polityczne uwidoczniły się między innymi na ulicach naszego miasta. To właśnie te, nieco zapomniane, gdańskie wydarzenia z końca maja 1966 r. będą głównym tematem niniejszego wykładu.

Prelegent pracuje jako archiwista w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Równolegle prowadzi badania historyczne z zakresu szeroko pojętej polityki wyznaniowej PRL, realizowanej szczególnie wobec Kościoła rzymskokatolickiego na Pomorzu Gdańskim. Jest między innymi autorem książki „Próba sił? Rok 1966 w Gdańsku. Milenium kontra Tysiąclecie”.

Mamy nadzieję, że tematyka wykładu i wiedza dr Daniela Gucewicza na temat wydarzeń sprzed 50 lat spowodują, że zechcą Państwo przyjść do Domu Uphagena w dniu 27 kwietnia 2016 r. (środa) o godz. 17.00 – S E R D E C Z N I E   Z A P R A S Z A M Y