Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Nowa, dłuższa wiata, monitoring oraz winda - to główne zmiany, jakie zajdą na przystanku SKM Redłowo po remoncie, który właśnie się zaczął. Końcowy efekt będziemy mogli zobaczyć w połowie marca 2020 roku.

  • W Sopocie przy ul. 3 Maja spaliła się elektryczna hulajnoga. Jak zapewnia operator, pożar nie był jednak efektem awarii sprzętu, tylko aktem wandalizmu, którego ofiarą pada coraz większa liczba wypożyczanych pojazdów.

  • Powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku ogłoszą w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych władze NSZZ "Solidarność" i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma to być instytucja konkurencyjna wobec otwartego w 2014 roku Europejskiego Centrum Solidarności, którego obie te instytucje są współzałożycielami.

  • Policja i prokuratura badają sprawę śmierci 42-latka. Podczas domowej imprezy miał się on zachowywać agresywnie w stosunku do jednej z obecnych tam kobiet, na co zareagował inny mężczyzna i obezwładnił go. Wezwano policję, ale gdy policjanci pojawili się na miejscu, 42-latek nie żył.

Archiwum

Milenijny rok 1966 w Gdańsku

Serdecznie polecamy państwu wykład dr Daniela Gucewicza zat. „Milenijny rok 1966 w Gdańsku. Lokalny wymiar państwowo-kościelnego sporu o tysiąclecie.

W bieżącym roku obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski, a organizowane z tej okazji uroczystości mają charakter kościelno-państwowy. Pół wieku temu wspólne świętowanie tej jakże doniosłej milenijnej rocznicy było nie do pomyślenia, a ówczesne napięcia społeczno-polityczne uwidoczniły się między innymi na ulicach naszego miasta. To właśnie te, nieco zapomniane, gdańskie wydarzenia z końca maja 1966 r. będą głównym tematem niniejszego wykładu.

Prelegent pracuje jako archiwista w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Równolegle prowadzi badania historyczne z zakresu szeroko pojętej polityki wyznaniowej PRL, realizowanej szczególnie wobec Kościoła rzymskokatolickiego na Pomorzu Gdańskim. Jest między innymi autorem książki „Próba sił? Rok 1966 w Gdańsku. Milenium kontra Tysiąclecie”.

Mamy nadzieję, że tematyka wykładu i wiedza dr Daniela Gucewicza na temat wydarzeń sprzed 50 lat spowodują, że zechcą Państwo przyjść do Domu Uphagena w dniu 27 kwietnia 2016 r. (środa) o godz. 17.00 – S E R D E C Z N I E   Z A P R A S Z A M Y