Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Nowa, dłuższa wiata, monitoring oraz winda - to główne zmiany, jakie zajdą na przystanku SKM Redłowo po remoncie, który właśnie się zaczął. Końcowy efekt będziemy mogli zobaczyć w połowie marca 2020 roku.

  • W Sopocie przy ul. 3 Maja spaliła się elektryczna hulajnoga. Jak zapewnia operator, pożar nie był jednak efektem awarii sprzętu, tylko aktem wandalizmu, którego ofiarą pada coraz większa liczba wypożyczanych pojazdów.

  • Powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku ogłoszą w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych władze NSZZ "Solidarność" i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma to być instytucja konkurencyjna wobec otwartego w 2014 roku Europejskiego Centrum Solidarności, którego obie te instytucje są współzałożycielami.

  • Policja i prokuratura badają sprawę śmierci 42-latka. Podczas domowej imprezy miał się on zachowywać agresywnie w stosunku do jednej z obecnych tam kobiet, na co zareagował inny mężczyzna i obezwładnił go. Wezwano policję, ale gdy policjanci pojawili się na miejscu, 42-latek nie żył.

Archiwum

Pamiątki dla muzeum

Wielka zbiórka pamiątek dla Muzeum Historii Polski w trójmiejską Noc Muzeów!

W sobotę – 21 maja – w holu głównym Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku odbędzie się trójmiejska inauguracja społecznej zbiórki pamiątek historycznych dla powstającego w Warszawie Muzeum Historii Polski. Ogólnopolskiej akcji patronuje Prezydent RP Andrzej Duda.


Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski. Organizatorzy oczekują na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie – podkreślają – mają przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja „Małe Wielkie Historie” zakończy się w Święto Niepodległości – 11 listopada.

Ogólnopolska zbiórka rozpoczęła się już 14 maja w kilku miastach w Polsce. Pamiątki przekazywano w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, oraz w Warszawie. Do stołecznej Kordegardy, gdzie odbywała się zbiórka przychodzili politycy, artyści, przedstawiciele różnych Instytucji, a przede wszystkim osoby prywatne. Wielu z odwiedzających deklarowało przekazanie pamiątek w terminie późniejszym. 

Do Muzeum trafiło kilkadziesiąt obiektów w tym m.in. fotografie, druki, ulotki, części podziemnej prasy drukarskiej, cenne przedmioty będące świadkami historii. Muzeum wzbogaciło się o dar córki Zofii i Zbigniewa Romaszewskich, Agnieszki Romaszewskiej - drewnianą szafkę pod lustro, wyprodukowaną w XIX wieku. Mebel posiada skrytkę zbudowaną w marcu 1940 r., którą rodzina Romaszewskich wykorzystywała w trakcie okupacji oraz podczas działalności opozycyjnej w PRL.

Od wicepremiera Mateusza Morawieckiego Muzeum otrzymało siatkę sitodrukową – część drukarskiego urządzenia, dzięki któremu powstały tysiące egzemplarzy podziemnej, dolnośląskiej prasy w latach 80. Wdowa po Sekretarzu Generalnym ROPWiM Andrzeju Przewoźniku wręczyła organizatorom zbiórki tablicę z godłem państwowym z okresu II RP, a znany choćby z serialu „Czas honoru” Antoni Pawlicki przekazał oryginalny plakat do legendarnego spektaklu „Dziady” Kazimierza Dejmka z 1968 roku. W tym przedstawieniu grała Barbara Rachwalska babcia młodego aktora. Jednym z pierwszych darczyńców był minister kultury, wicepremier Piotr Gliński, który podarował swoją, jeszcze odręcznie wykonaną, legitymację „Solidarności” z początków istnienia Związku.

Pracownicy Muzeum Historii Polski czekają na Gdańszczan w godzinach 18.00-24.00 w holu Narodowego Muzeum Morskiego, ul. Ołowianka 9-13, gdzie będzie można zostawić pamiątkę lub otrzymać informację jak tego dokonać w przyszłości.

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo.

Prosimy kontaktować się z nami pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Szczegóły oraz regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski – www.muzhp.pl.

Akcji towarzyszy okolicznościowa „Jednodniówka” oraz spot informacyjny.

Partnerzy: Międzynarodowe Centrum Kultury, Narodowe Centrum Kultury/Galeria Kordegarda, Zakład Narodowy im. Ossolińskich/Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Śląskie, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Muzeum Morskie, Biblioteka Raczyńskich.

Patroni medialni: Telewizja Polska, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa.