Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Nowa, dłuższa wiata, monitoring oraz winda - to główne zmiany, jakie zajdą na przystanku SKM Redłowo po remoncie, który właśnie się zaczął. Końcowy efekt będziemy mogli zobaczyć w połowie marca 2020 roku.

  • W Sopocie przy ul. 3 Maja spaliła się elektryczna hulajnoga. Jak zapewnia operator, pożar nie był jednak efektem awarii sprzętu, tylko aktem wandalizmu, którego ofiarą pada coraz większa liczba wypożyczanych pojazdów.

  • Powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku ogłoszą w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych władze NSZZ "Solidarność" i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma to być instytucja konkurencyjna wobec otwartego w 2014 roku Europejskiego Centrum Solidarności, którego obie te instytucje są współzałożycielami.

  • Policja i prokuratura badają sprawę śmierci 42-latka. Podczas domowej imprezy miał się on zachowywać agresywnie w stosunku do jednej z obecnych tam kobiet, na co zareagował inny mężczyzna i obezwładnił go. Wezwano policję, ale gdy policjanci pojawili się na miejscu, 42-latek nie żył.

Archiwum

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Waldemar Ossowski zapraszają na obchody 78. rocznicy egzekucji działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. Okolicznościowe spotkanie odbędzie się 11 stycznia 2018 r. o godz. 14.30 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Podczas uroczystości zostanie zaprezentowany projekt nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej oraz ekspozycje zawierająca odnowione przedmioty wydobyte z grobu obrońców Poczty Polskiej. 

Kiedy?: 11 stycznia 2018 r., godz. 14:30

Gdzie?: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Wstęp: wolny

PS. Poniżej krótka notka.

   Jak będzie wyglądała nowa wystawa stała w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i jakie miejsce zajmą w niej pamiątki z masowego grobu obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku? Na te pytania odpowiadają muzealnicy z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Na inne odpowie uroczyste odsłonięcie fragmentu wystawy stałej, na której zostaną zaprezentowane pamiątki po Pocztowcach, co nastąpi 11 stycznia 2018 r., o godz. 14:30.  

Nowa wystawa o polskich Gdańszczanach, Urzędzie Pocztowym i pierwszych dniach II Wojny Światowej

Data prezentacji koncepcji nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku nie jest przypadkowa. 11 stycznia 1940 r. w lesie w pobliżu niemieckiego nazistowskiego obozu Stutthof rozstrzelanych zostało 22 działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. Egzekucję wykonano na podstawie wyroku policyjnego sądu doraźnego, a wśród zamordowanych znaleźli się m.in. księża, kolejarze, bankowcy, działacze młodokaszubscy oraz urzędnicy Rady Portu i Dróg Wodnych. W kolejnej zbiorowej egzekucji więźniów Stutthofu, z 22 marca 1940 r., która uznawana jest za symbol eksterminacji ludności polskiej z Wolnego Miasta, Niemcy zamordowali 67 osób. Wśród tej liczby znaleźli się także emerytowani i niżsi rangą urzędnicy pocztowi z Wolnego Miasta Gdańska. Wystawa obejmie także ich tragiczny los.

- Chcemy, aby nowa wystawa różniła się diametralnie od tego, co mamy obecnie. Aktualny wystrój Muzeum Poczty Polskiej stanowi modyfikację swoistej izby pamięci, która została otwarta blisko czterdzieści lat temu, w roku 1979. Naszą ambicją jest stworzenie wystawy, która za pomocą zarówno unikatowych eksponatów, jak i elementów multimedialnych będzie opowiadać zarówno o historii Polaków i Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, ale też pomoże w budowaniu tożsamości współczesnych gdańszczan. Uważamy, że wzorce społeczne, obywatelskie, jakie zawdzięczamy Polakom z międzywojennego Gdańska, nie straciły nic na aktualności – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Planowana wystawa obejmie nowe, dotychczas zamknięte przed zwiedzającymi partie budynku Poczty Polskiej w Gdańsku, który jest świadkiem historii pokoleń Polaków realizujących marzenie o wolnej Polsce i broniących jej suwerenności. Otwarcie nowej wystawy jest planowane na 1 września 2019 r.

Kilkadziesiąt pamiątek po Obrońcach Poczty Polskiej na wystawie stałej już od 11 stycznia 2018 r.

Prezentacja przedmiotów wydobytych z grobu obrońców Poczty Polskiej stanowi zwieńczenie projektu „Witajcie Koledzy!”. Scenariusz nowej wystawy stałej do efekt dedykowanego temu celowi osobnego projektu, dzięki któremu narracja o wydarzeniach z 1 września 1939 r., opowiedziana poprzez losy ludzi i zabytkowych eksponatów nabierze nowej, głębszej wymowy. Wśród nich najcenniejszą jest guzik pocztowy z przestrzeliną po niemieckim pocisku. Nie zabraknie też innych.

- Na nowej ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt obiektów, m.in. okulary, medaliki, łuski karabinowe, grzebyki, a także elementy pocztowych mundurów, w tym guzik ze śladem przestrzału. Jest on najbardziej wymownym świadectwem zbrodni popełnionej na polskich pocztowcach 5 października 1939 r. Dodatkową ciekawostką jest to, że wspomnianą przestrzelinę zauważono dopiero podczas niedawnych prac konserwatorskich. Wcześniej była to niewidoczna, albowiem guzik był zaplątany w resztki munduru – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Udostępnienie ekspozycji stałej zawierającej przedmioty wydobyte z masowego grobu Pocztowców na gdańskiej Zaspie odbędzie się w czwartek, 11 stycznia 2018 r. o godz. 14:30. Wstęp jest wolny. Po tym terminie pamiątki będzie można zobaczyć odpłatnie w godzinach pracy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku z wyjątkiem dnia wolnego wstępu, kiedy od zwiedzających nie są pobierane opłaty za wstęp. Te informacje można znaleźć na stronie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Oba projekty, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zrealizowało w roku 2017. Ich łączny koszt to ok. 115 000 zł.

Wstęp na uroczystość jest wolny.