Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Nowa, dłuższa wiata, monitoring oraz winda - to główne zmiany, jakie zajdą na przystanku SKM Redłowo po remoncie, który właśnie się zaczął. Końcowy efekt będziemy mogli zobaczyć w połowie marca 2020 roku.

  • W Sopocie przy ul. 3 Maja spaliła się elektryczna hulajnoga. Jak zapewnia operator, pożar nie był jednak efektem awarii sprzętu, tylko aktem wandalizmu, którego ofiarą pada coraz większa liczba wypożyczanych pojazdów.

  • Powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku ogłoszą w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych władze NSZZ "Solidarność" i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma to być instytucja konkurencyjna wobec otwartego w 2014 roku Europejskiego Centrum Solidarności, którego obie te instytucje są współzałożycielami.

  • Policja i prokuratura badają sprawę śmierci 42-latka. Podczas domowej imprezy miał się on zachowywać agresywnie w stosunku do jednej z obecnych tam kobiet, na co zareagował inny mężczyzna i obezwładnił go. Wezwano policję, ale gdy policjanci pojawili się na miejscu, 42-latek nie żył.

Archiwum

66 Kaszubski Pułk Piechoty

Uczczono Dzień Pamięci 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty


Fot. Beata Bujnowska-Kowalska

17 czerwca w Gminie Żukowo odbyły się uroczystości Dnia Pamięci 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty. Odsłonięta została także tablica upamiętniająca kmdr ppor. Mariana Hirsza – znawcę i niestrudzonego badacza historii 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie, odprawioną przez proboszcza ks. Krzysztof Sagana w intencji kaszubskich żołnierzy. W swoim kazaniu podkreślił, powołując się na słowa poety Cypriana Kamila Norwida, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Po nabożeństwie delegacje, poczty sztandarowe oraz goście wraz z gminną orkiestrą udali się na plac przy kościele św. Jana. Po przemówieniach Burmistrza Gminy Żukowo Wojciecha Kankowskiego oraz Wiceprezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasza Grzędzickiego, nastąpiło odsłonięcie przez burmistrza oraz przedstawiciela rodziny Hirsz tablicy poświęconej Marionowi Hirsz. Po złożeniu pod tablicą przez Przewodniczącego Rady Miejsckiej Witolda Szmidtke kwiatów, została ona poświęcona przez ks. Sagana.

Następnie delegacje, na ręce uczniów z klas mundurowych żukowskiego Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, złożyły kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Polski.

Wręczono również nagrody laureatom III Gminnego konkursu wiedzy o 66 Kaszubskim Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który przeprowadziła Szkoła Podstawowa nr 2 w Żukowie. Nad jego przebiegiem czuwała nauczycielka historii Anita Mądry. Nagrody za I miejsce ufundował Wojciech Kankowski Burmistrz Gminy Żukowo, za II miejsce - ks. Krzysztof Sagan, a za III miejsce - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Lista laureatów:

Szkoły podstawowe:

I miejsce: Anna Belgrau (SP w Borkowie),

II miejsce – Natalia Dembkowska (SP w Baninie)

III miejsce: Julian Łapa (SP nr 2 w Żukowie)

Gimnazja:

I miejsce: Aleksandra Wilgocka  (Żukowo),

II miejsce – Sandra Pyszka (Żukowo)

III miejsce: Szymon Rożej (Banino)

Burmistrz Gminy Żukowo zwrócił uwagę również na tablicę poświęconą 66 Kaszubskiemu Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, która postawiona została na deptaku przy ul. Klasztornej, a jej pomysłodawcami byli uczniowie Dawid Miotk i Maksymilian Richert.

Całą uroczystość poprowadził Eugeniusz Pryczkowski. Po obchodach Dnia Pamięci 66 Pułku, odbyło się otwarcie VIII Festiwalu Filmów Kaszubskich, podczas którego wyświetlono film poświęcony Pułkowi Kaszubskiemu.