Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Pomorskie firmy

EY Przedsiębiorca Roku

Region pomorski wyróżnia się na tle innych regionów Polski niewątpliwie przedsiębiorczością swoich mieszkańców. Znajduje się na drugim miejscu, po województwie mazowieckiem,  pod względem nowo rejestrowanych firm na 10 tys. mieszkańców. Pomorskie firmy aż dziesięciokrotnie były finalistami konkursu EY Przedsiębiorca Roku (m.in. Ziaja, Mercor, Drutex, IVONA Software).

Aby być bliżej klientów z Trójmiasta i tym samym lepiej odpowiadać na ich potrzeby, firma doradcza EY otworzyła właśnie swoje siódme już biuro w Polsce. Inauguracyjne spotkanie z pomorskimi przedsiębiorcami odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Nowa siedziba EY mieści się dokładanie naprzeciwko - w budynku Tryton Business House przy ul. Jana z Kolna 11.

Gospodarzem spotkania był Marcin Zieliński, Partner w EY odpowiedzialny za trójmiejskie biuro. Zaczął od przedstawienia zespołu, z którym będzie wspierał klientów w regionie w obszarze podatków, audytu, IT, doradztwa transakcyjnego i biznesowego. Zaprosił też na cykl bezpłatnych spotkań dla przedsiębiorców, który potrwa do końca roku. – Jestem dumny z tego, jak bardzo Gdańsk i całe Trójmiasto rozwinęły się w ostatnim czasie. Myślę, że w szczególności te 7-8 lat od przygotowań do Euro 2012 były najbardziej intensywne i zmieniły trójmiejską rzeczywistość – powiedział Marcin Zieliński.

– Jako osoba, która pochodzi z południa Polski mogę powiedzieć, że ten powiew świeżości, otwartość Gdańska, była zawsze cechą, z którą Pomorze i Gdańsk szczególnie mi się kojarzyły. Bardzo cieszymy się, że możemy być częścią regionu i miasta, które osiąga sukces, które się rozwija nie tylko za sprawą inwestycji zagranicznych, ale także nowego przemysłu stoczniowego, gospodarki morskiej oraz również innych nowoczesnych firm i innowacyjnych centrów. Cieszę się, że jesteśmy w Gdańsku. Na przestrzeni ostatnich lat byliśmy obecni na różne sposoby wspierając wielu przedsiębiorców, ale chcemy być bardziej na stałe – powiedział Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY.

Między zieloną wyspą…

Pierwsze seminarium EY dla przedsiębiorców z Pomorza otworzyli: profesor Dariusz Filar, ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004-2010 oraz Marek Rozkrut, Partner i Główny Ekonomista EY. Przedstawili szanse i wyzwania dla gospodarki Polski i Pomorza. Zdaniem prof. Dariusza Filara, polska gospodarka w latach 2007-2015 odniosła wiele sukcesów, ale pewne problemy zostały odłożone na później. To, co można zaliczyć w poczet triumfów, to przede wszystkim nieprzerwany wzrost gospodarczy i uniknięcie europejskich recesji. - W okresie globalnego kryzysu i tuż po nim Polska była najszybciej rozwijającą się gospodarką wśród krajów Unii Europejskiej. Skumulowany wzrost PKB w latach 2008-2015 wyniósł 28% - mówił Marek Rozkrut. – Kolejną sprawą jest prawdziwy, zdrowy pieniądz. W tej chwili mamy całkowity brak zagrożenia inflacyjnego i co bardzo ważne, relatywnie stabilny kurs walutowy. Średnioroczny kurs euro w 2005 roku wyniósł 4,02 zł, a za rok 2015 4,18 zł. W perspektywie 11 lat nie jest to istotna różnica – dodał prof. Dariusz Filar. Mamy także stabilny sektor bankowy, który nie wymagał pomocy publicznej, podczas gdy instytucje finansowe w „starej” Europie otrzymały 600 mld euro, żeby nie upaść. Od 2007 do 2015 roku Polska awansowała z 75. pozycji na 25.  w rankingu „Doing Business”. - Przez ostatnie 8 lat odnotowaliśmy największy wzrost w poziomie Indeksu Wolności Gospodarczej spośród wszystkich krajów unijnych. W najnowszym rankingu zajmujemy 42. pozycję w grupie 186 sklasyfikowanych krajów – mówił Marek Rozkrut. W tym czasie wiele rodzimych firm, takich jak m.in. Remontowa Holding SA, LPP, Fakro, Nowy Styl czy CCC umocniło swoją pozycję na europejskim rynku. O coraz silniejszej pozycji polskich przedsiębiorstw może świadczyć też to, że w latach 2004-2015 polski eksport wzrósł ponad trzykrotnie. W efekcie wszystkich tych pozytywnych zmian, PKB per capita wzrósł w Polsce z 49% średniej unijnej w 2004 roku do 68% w 2014.

… a dryfującą krą

Z kolei to, czego się nie udało osiągnąć, to trwała równowaga w finansach publicznych. Ciągle nie mamy jednego powszechnego systemu emerytalnego, ponieważ równolegle istnieje aż pięć systemów. Prof. Dariusz Filar wskazał ponadto na problem rozległych obszarów ubóstwa. Poniżej poziomu 50% średnich dochodów żyje 16,2% gospodarstw domowych. Mamy także ciągle nierozwiązany problem górnictwa i energetyki. Przedsiębiorstwa nie są skłonne do sięgania po innowacje. Istotnym problemem pozostaje także opieszałość sądów w sprawach gospodarczych. Zdaniem profesora, to, co mogłoby poprawić obecną sytuację to usunięcie przepisów ograniczających przedsiębiorczość, wzmocnienie więzi między przedsiębiorcami a ośrodkami badawczymi, a także zmiana sposobu nauczania, nawiązująca do dobrych wzorców z Europy Zachodniej. Marek Rozkrut zwrócił natomiast uwagę na pogarszająca się sytuację demograficzną. Do 2040 roku prognozowana liczba mieszkańców Polski ma zmniejszyć się o 2,3 mln osób, a w ciągu kolejnych 20 lat o niemal 3 mln. Szczególnie głęboki będzie spadek populacji osób pracujących (o ponad 4 mln). Zdaniem Głównego Ekonomisty EY, kontynuacja procesu doganiania krajów wyżej rozwiniętych wymaga m.in.: zwiększenia stopy aktywności zawodowej (przede wszystkim wśród kobiet), wzrostu inwestycji prywatnych, w tym poprzez lepszą współpracę sektora prywatnego i publicznego, a także zwiększenia stopy oszczędności krajowych.

 

Przedsiębiorcze jak Pomorze

Pomorskie jest 5. najbogatszym województwem per capita, o lepszej sytuacji na rynku pracy niż przeciętnie w Polsce, korzystniejszych tendencjach demograficznych oraz wyjątkowo dużym udziale krajów spoza UE w eksporcie. Zajmuje drugie miejsce, po Mazowieckiem, wśród województw o największej liczbie nowo rejestrowanych firm. Na tle Polski, województwo pomorskie charakteryzuje się jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju oraz niższym niż przeciętnie udziałem bezrobotnych długoterminowo. – Lokalna struktura geograficzna eksportu znacząco różni się od struktury eksportu całej polskiej gospodarki. W 2011 roku tylko nieco ponad połowa towarów i usług z Pomorskiego trafiała do krajów Unii Europejskiej, w tym jedynie ok. 12% do Niemiec. Są to wskaźniki znacznie niższe niż przeciętne dla Polski. Wynika to z obsługi zagranicznego handlu drogą morską – z krajami odległymi geograficznie, które często rozwijają się dużo szybciej niż gospodarki UE – tłumaczył Marek Rozkrut. W przeciwieństwie do całkowitej liczby Polaków, populacja województwa pomorskiego powinna rosnąć jeszcze przez ponad 10 lat. Jednocześnie widoczny będzie, charakterystyczny dla całego kraju, proces przenoszenia się ludności poza duże miasta. Spośród innych wyzwań, Główny Ekonomista EY wskazał także na bardzo niskie, na tle innych krajów UE, nakłady przedsiębiorstw w Polsce na badania i rozwój, choć w województwie pomorskim tego typu inwestycje są wyższe niż średnio w kraju.

Spotkanie zakończył Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Partnerów EY, który zachęcał przedstawicieli biznesu z Pomorza do wzięcia udziału w 14. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. – 10 finalistów z województwa pomorskiego przez 13 edycji konkursu to dobry wynik. Pomorskie to piąte pod tym względem województwo w Polsce. Do tej pory startowały firmy takie jak Ziaja, Mercor, Drutex czy IVONA Software. Liczę na to, że w tegorocznym konkursie po raz kolejny pojawią się przedsiębiorcy z Pomorza i swoją energią, historią oraz planami na przyszłość pozytywnie zaskoczą jury – powiedział. Do konkursu można zgłaszać się już teraz na stronie www.przedsiebiorcaroku.pl

Kolejne spotkanie z Przedsiębiorcami z Pomorza odbędzie się 21 kwietnia pod hasłem: „Nowa rzeczywistość podatkowa - aktualne trendy w polityce podatkowej”. Więcej informacji o cyklu seminariów na www.ey.com/pl/gdansk