Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Kongres Obywatelski

Szanowni Państwo,

Każde społeczeństwo potrzebuje elit, które wnoszą do jego życia myślenie strategiczne i działanie w imię dobra wspólnego. Które mimo naturalnej różnorodności interesów i poglądów potrafią budować społeczną tkankę łączną na różnych poziomach – od rodziny, przez wspólnotę lokalną do wspólnoty narodowej. Które tworzą wzorce zachowań etycznych i profesjonalnych, a także wzorce myślenia długofalowego i całościowego.

Właśnie odpowiedzialność za całość każe tak rozumianym elitom patrzeć w sposób partnerski na wewnętrzne zróżnicowanie ideowe i otwierać się na różne koncepcje działania. Rozumieć, że nikt nie może mieć monopolu na konkretne definiowanie dobra wspólnego i że w interesie całości jest uruchamianie mądrości zbiorowej, czerpiącej z różnych wrażliwości i doświadczeń.

Takie elity nie dążą więc do wyeliminowania inaczej myślących – wiedzą, że to właśnie w zróżnicowaniu ideowym i koncepcyjnym elit najłatwiej jest odnaleźć dobro wspólne.

O elitach w takim i innym rozumieniu napisał w nowym thinkletterze Krzysztof Wołodźko. Polecam jego tekst wraz z trzema innymi, które ukazały się w ostatnim miesiącu. Można je komentować na naszym FacebookuTwitterze lub przesyłając swoje przemyślenia bezpośrednio do nas poprzez pocztę e mail.

Łączę najlepsze pozdrowienia i wyrazy szacunku,

dr Jan Szomburg

Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

Inicjator Kongresu Obywatelskiego
Co nowego w Kongresie Obywatelskim?

Co nowego w Kongresie Obywatelskim?
[Rzeczpospolita] Nadchodzi druga transformacja – wywiad z Lukiem Palmenem w Rzeczpospolitej, w cyklu Kongresu Obywatelskiego „Idee dla Polski”.
„Idee dla Polski” – obywatelski thinkletter
[foto] fot. Katarzyna Derda
Krzysztof Wołodźko, zastępca redaktora naczelnego „Nowego Obywatela”, dziennikarz i publicysta
[foto]
Prof. Jerzy Stelmach, Uniwersytet Jagielloński
[foto]
Luk Palmen, członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, Prezes InnoCo Sp. z o.o.
[foto]
Prof. Ryszard Stocki, Szkoła Formatorów przy Akademii Ignatianum w Krakowie