Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

CRIST przekaże "Marco Polo" armatorowi

Za parę dni w stoczni CRIST S.A. odbędzie się oficjalne przekazanie jednostki NB 56 „Marco Polo” – pływającego doku budowanego dla francuskiego armatora. NB 56 to dziecko prestiżowego, międzynarodowego projektu, dzięki któremu w Monako powstanie osiedle apartamentowców – w miejscu, gdzie jeszcze dziś znajduje się zatoka!


Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

Przyszłotygodniowe przekazanie doku, to zwieńczenie blisko rocznych prac nad jednostką, która zostanie wykorzystana do zmiany części zatoki Monako w suchy ląd. W ich wyniku powstała innowacyjna jednostka, która umożliwi umiejscowienie kesonów betonowych, pełniących rolę fundamentów dla nowego nabrzeża. Własny napęd pozwoli dokowi na precyzyjne rozmieszczenie elementów konstrukcyjnych na dnie morza.

Pływający dok, to element kontraktu dla firmy Bouygues Travaux Publics, która wraz z partnerami opracowała zabudowę nowej dzielnicy Księstwa Monako. Na powierzchni 60 000 m kw. powstaną m.in. luksusowe apartamenty, promenada i parki. Osiedle ma stać się atrakcją turystyczną, a jego niecodzienne położenie ma przyciągać nowych inwestorów.
Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

Na dodatkową uwagę zasługuje fakt, że w czasie budowy doku została wykorzystana wiedza i doświadczenie Polaków. Zadaniem stoczni było zarówno opracowanie projektu, jak i budowa oraz testy nowej jednostki. Pływający dok został wyposażony m.in. w innowacyjny system balastowy i pomiarowy zapewni m.in. ciągłe wypoziomowanie jednostki, bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych prac oraz ochronę przed wiatrem, falami i prądami morskimi. Dzięki temu ani dok, ani prefabrykowane na nim fundamenty nowoczesnych apartamentowców nie zostaną uszkodzone.

- Dok NB 56, to kolejna realizacja umacniająca pozycję CRIST S.A. na wymagającym, a jednocześnie perspektywicznym francuskim rynku. Cieszymy się, że po NB 105 Zourite, oddajemy kolejną w pełni wyposażoną jednostkę, przeznaczoną na ten rynek – mówi Tomasz Wrzask, PR Manager, CRIST S.A.

Wymiary główne doku:

- długość: 56,4m;
- szerokość: 49,3 m;
- wysokość: 25,5 m do górnego pokładu;
- powierzchnia robocza pokładu głównego: 56,4x34,72;
- masa netto jednostki: ponad 3000 ton.

Stocznia CRIST jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. W trakcie dwudziestosiedmioletniej działalności CRIST osiągnął pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Jakość świadczonych usług oraz potencjał produkcyjny CRIST znajduje coraz większe uznanie u armatorów, czego doskonałym dowodem są kolejne kontrakty wypełniające portfel zamówień do końca 2018 roku. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego.