Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Trzy auta spłonęły po tym, jak 40-latka podpaliła samochód należący do jej byłego partnera. Kobietę zatrzymano dwa dni po zdarzeniu, odpowie nie tylko za podpalenie, ale też za kierowanie gróźb karalnych względem właściciela jednego ze spalonych pojazdów oraz jego rodziny.

  • Nowy rozkład kursowania pociągów, który zacznie obowiązywać w połowie grudnia, przewiduje późniejszą godzinę odjazdu składu z Gdyni do Berlina. Zdaniem naszego czytelnika utrudni to możliwość przesiadki w stolicy Niemiec na inne europejskie pociągi. Intercity odpowiada, że takie były oczekiwania pasażerów, a późniejsza godzina będzie bardziej dostosowana do obowiązującej doby hotelowej.

  • Jechał zygzakiem luksusową teslą - policjanci zatrzymali 42-latka, który nie tylko dziwnie zachowywał się na drodze, ale i nerwowo reagował na polecenia funkcjonariuszy. Jak się okazało, kierował pod wpływem kokainy.

  • W natłoku poważnych analiz, które pojawiły się po przekazaniu patrolowca "Ślązak" Marynarce Wojennej 9 listopada, proponujemy jedną przeprowadzoną z przymrużeniem oka: sprawdźmy wynik hipotetycznego starcia między najnowszym okrętem polskiej floty, czyli "Ślązakiem", a najstarszym, czyli okrętem muzeum ORP "Błyskawica".

Spotkanie prezesów giełd regionu CEE

Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

PSE i GPW zainicjowały spotkanie prezesów giełd z naszego regionu

Pierwsze spotkanie sześciu prezesów giełd z Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) oraz Rumunii i Chorwacji miało na celu pogłębienie współpracy i wymianę doświadczeń

Giełda warszawska i praska zorganizowały pierwszy szczyt giełd z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) w formacie V4+2, który odbył się 20 lutego 2018 r. w Pradze. Wzięli w nim udział prezesi giełd z Czech, Polski, Węgier i Słowacji oraz z Rumunii i Chorwacji.

Celem spotkania było podjęcie współpracy giełd, głównie w obliczu nowych wymogów regulacyjnych już wdrażanych i proponowanych na szczeblu Unii Europejskiej, które mają szczególne znaczenie dla wszystkich rynków kapitałowych w UE. Głównym zadaniem grupy jest porównanie wpływu, jaki zmiany te wywierają na rynki kapitałowe w regionie V4+2, a także wskazanie ewentualnych problematycznych obszarów i zwrócenie na nie uwagi przedstawicieli UE. Wspólne podejście jest korzystne nie tylko dlatego, że ważne jest przebicie się w tej debacie głosu giełd z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale również dlatego, że umożliwia to Unii Europejskiej pozyskanie spójnego stanowiska, reprezentującego cały region.

Rynki kapitałowe w Unii Europejskiej stoją w obliczu wielu wyzwań, do których należą Unia Rynków Kapitałowych czy Brexit. Przedstawiciele giełd zgodzili się, że szczególne znaczenie ma budowanie ustandaryzowanego paneuropejskiego rynku, przy czym z perspektywy krajów V4+2 równie ważny jest rozwój ekosystemów rynków lokalnych i regionalnych.

-Trzeba wspólnie stworzyć nowy sposób na przyciągnięcie globalnych inwestorów na region Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy gotowi dzielić się naszymi doświadczeniami i rozwiązaniami z regionalnymi giełdami w celu promowania możliwości inwestycyjnych, jakie oferuje cały region. Współpraca rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej jest kluczowa dla dalszego rozwoju naszych giełd i krajowych gospodarek. Dzięki takim spotkaniom mamy nadzieję wypracować wspólne postulaty na przyszłość, które z poziomu grupy będą miały większe oddziaływanie – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

- Chcemy wspólnie reprezentować nasze rynki wśród inwestorów jako atrakcyjne miejsce inwestowania w ramach Unii Europejskiej. Chcemy intensyfikować komunikację z inwestorami jako region, bo w takim właśnie wymiarze postrzegają nasze rynki zagraniczni inwestorzy instytucjonalni. Dlatego też wspólne podejście może być korzystne nie tylko dla nas, ale i dla inwestorów – powiedział Petr Koblic, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Pradze.

Na pierwszym szczycie w Pradze przedstawiciele giełd skoncentrowali się głównie na zarysowaniu obszarów istotnych dla sprawnego funkcjonowania regionalnych rynków kapitałowych. Należą do nich między innymi: implementacja dyrektywy MiFID II i jej wpływ na mniejsze rynki kapitałowe, inicjatywa Unii Rynków Kapitałowych, ewentualna współpraca przy tworzeniu indeksów regionalnych i instrumentów inwestycyjnych na nich bazujących, a także perspektywy wspólnej promocji całego regionu.

***

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawieto największa giełda regionu Europy Środkowej i Wschodniej i organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych. Od lutego 2012 r. częścią Grupy Kapitałowej GPW jest Towarowa Giełda Energii, na której dokonuje się obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Więcej informacji na stronie www.gpw.pl.