Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Polarny statek pasażerski

Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.17 marca 2018r. na terenie stoczni CRIST S.A. odbyła się ceremonia położenia stępki na jednostkę NB 312 „National Geographic Endurance”. NB 312, to wielofunkcyjny, polarny statek pasażerski z innowacyjnym kadłubem X-BOW przeznaczony dla norweskiego armatora.


Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

Prezesi CRIST SA: Krzysztof Kulczycki (powyżej) i Ireneusz Ćwirko (z prawej podczas Keel_laying_ceremony; Foto: Piotr_Czarnecki

Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

Sobotnie wydarzenie to kolejny krok w budowie jednego z najbardziej innowacyjnych statków pasażerskich na świecie – NB 312. Długa na blisko 125, a szeroka na ponad 20 metrów jednostka będzie mogła pływać w trudnych warunkach polarnych, jednocześnie zabierając na pokład w luksusowych warunkach ponad 100 pasażerów.


Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.Keel_laying_ceremony_photo_by_Piotr_Czarnecki_-200

- Cieszymy się, że bierzemy dział w budowie tak innowacyjnego statku jakim jest NB 312. To kolejny projekt z ciągle rozwijającego się rynku jednostek pasażerskich, który zostanie zrealizowany w stoczni CRIST – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager, CRIST S.A.

Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

Keel_laying_ceremony_photo_by_Piotr_Czarnecki_-200

Co istotne jednostka zostanie wyposażona kadłub z linii X-BOW znany dotychczas z jednostek przeznaczonych dla branży offshore. Zastosowanie tego rozwiązania w statku pasażerskim zmniejszy uderzanie fal o kadłub przez co zwiększy komfort podróżowania i będzie prowadzić do znacznego zmniejszenia hałasu i wibracji.  Kształt i zamknięty charakter X-BOW ma również zminimalizować ryzyko rozprysku fal, unikając zagrożenia lub uciążliwości śliskich lub oblodzonych pokładów.

Samo poruszanie się jednostki w warunkach polarnych również zostanie ułatwione. Statek będzie w stanie działać szybciej i sprawniej w niesprzyjających warunkach na morzu, z krótszym czasem spędzonym na podróży przez najbardziej niebezpieczne obszary morskie. Co istotne dzięki zastosowaniu opatentowanego kadłuba X-BOW jednostka będzie miała dużo mniejszy wpływ na środowisko, przy jednoczesnym zmniejszeniu codziennych kosztów operacyjnych.

W ceremonii wzięli udział: Gunvor Ulstein, prezes Ulstein Group oraz Sven Linblad, prezes Lindblad Expeditions. Stocznię CRIST reprezentowali panowie Ireneusz Ćwirko i Krzysztof Kulczycki, współwłaściciele CRIST S.A.. W części wyposażona jednostka jest budowana w stoczni CRIST, a ostatnie prace wykończeniowe będą realizowanie w norweskiej stoczni Ulstein. Odbiorca finalnym statku jest Lindblad Expeditions, a statek będzie pływał pod nazwą „National Geographic Endurance”.

 Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/magazyngdanski.eu/?timeline_context_item_type=intro_card_work&timeline_context_item_source=100001128108719&pnref=lhc

Stocznia CRIST jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. W trakcie dwudziestoośmioletniej działalności CRIST osiągnął pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Jakość świadczonych usług oraz potencjał produkcyjny CRIST znajduje coraz większe uznanie u armatorów, czego doskonałym dowodem są kolejne kontrakty wypełniające portfel zamówień do końca 2019 roku. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego.