Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

CRIST S.A. wypuścił Ośmiornicę, która...

Ośmiornica z CRIST zakończyła budowę autostrady wokół wyspy Reunion

Jednostka wielkości 4 pełnowymiarowych kortów tenisowych, blisko 400 dni pracy oraz zużyte 6800 ton prefabrykowanej stali. Efekt? Specjalistyczna barka samopodnośna, która zbudowała fundamenty autostrady wokół wyspy Reunion, koło Madagaskaru. Projekt, który realizowała właśnie dobiega końca.

 Zourite, czyli z francuskiego ośmiornica, to nazwa jednostki o numerze budowy 105, która zbudowana została przez CRIST S.A. na zlecenie Bouygues Travaux Publics S.A. Jest to kolejny projekt CRIST S.A. realizowany „pod klucz”, a więc w pełni wyposażony w systemy umożliwiające jednostce wykonywanie pracy. Zgodnie ze swoim przeznaczeniem barka została wykorzystywana do budowy najdłuższego i – jak podkreślają krytycy projektu - najdroższego  francuskiego wiaduktu morskiego.

Jednostka działała wokół malowniczej wyspy La Réunion, stanowiącej zamorski departament Francji, położonej na Oceanie Indyjskim charakteryzującej się niebezpieczną, ulegającą erozji linią brzegową. Wiadukt o długość 5,4 km w większości znajduję się w morzu. Właśnie tam jednostka NB105 realizowała swoje zadania:

 Wokół Reunion, wyspy położonej 700 km na wschód od Madagaskaru przebiega autostrada łącząca kluczowe punkty infrastrukturalne. Jeden z jego fragmentów często niszczony jest przez spadające ze zbocza kamienie i skały. Zapadła decyzja, aby ten odcinek został wzniesiony nad wodą.  Zourite realizowała kluczową część inwestycji, czyli posadowienie elementów autostrady na dnie morza – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager, CRIST S.A.

Wiadukt został umieszczony na wysokości blisko 30 m p.p.m. Projekt Viaduc du Littoral (Przybrzeżny Wiadukt) nie byłby możliwy, gdyby nie niestandardowa specyfikacja jednostki NB105. Została ona wyposażona m.in. w dwie suwnice bramowe – każda z nich o pojemności 2400 t i rozpiętości 30 m. Budowa drogi była również możliwa także dzięki ośmiu nogom typu jack-up - za ich pomocą statekjest w stanie unieść się 14m ponad poziom wody. NB 105 ma możliwość załadunku, transportu i instalacji fundamentów do budowy drogi

Inwestycja rozpoczęta w lutym 2015 r. jest kolejnym z niestandardowych projektów realizowanych przez stocznię Crist S.A. zakończonych sukcesem.


Obraz może zawierać: góra, niebo, chmura, na zewnątrz, przyroda i woda

____________

Stocznia CRIST jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. W trakcie dwudziestodziewięcioletniej działalności CRIST osiągnął pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Jakość świadczonych usług oraz potencjał produkcyjny CRIST znajduje coraz większe uznanie u armatorów, czego doskonałym dowodem są kolejne kontrakty wypełniające portfel zamówień do końca 2020 roku. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego.


Obraz może zawierać: niebo, na zewnątrz i woda