Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Coraz więcej gmin...


Coraz więcej gmin chętnych na solary

wnp.pl (Patrycja Batóg)

Rośnie liczba chętnych na wykorzystywanie energii słonecznej do produkcji ciepła. Gminy coraz częściej korzystają z rożnych możliwości dofinansowania kolektorów słonecznych z Unii Europejskiej i zachęcają swoich mieszkańców do angażowania się w tego typu przedsięwzięcia. Cztery gminy (Frampol, Józefów, Krasnobród, Szczebrzeszyn i Zwierzyniec) ogłosiły zapisy osób chętnych na instalowanie w swoich posesjach kolektorów słonecznych. Teraz także władze Tomaszowa Lubelskiego chcą pomóc w instalacji coraz popularniejszych solarów.

 


Właściciele prywatnych budynków będą mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości 86% wartości instalacji. Szacuje się, że solary z pomocą miasta będzie mogło zainstalować od 300 do 600 mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego. Ostateczna liczba zależy od kosztów inwestycji, między innymi od tego czy będą to kolektory tylko do podgrzewania ciepłej wody, czy również do centralnego ogrzewania. Obecnie trwają zapisy i przyjmowane są deklaracje, instalacja kolektorów słonecznych planowana jest na 2011 rok. Projekt prowadzony jest przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny.

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w Polsce energetyka słoneczna cieplna, a dalszej w dalszej perspektywie fotowoltaika (PV), zacznie się bardzo szybko rozwijać. Szacunki IEO wskazują, że udział energii słonecznej cieplnej w zużyciu energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku wyniesie ponad 4,4%, a w zużyciu energii finalnej w Polsce ponad 1%. Potencjał energetyki słonecznej termicznej do praktycznego wykorzystania wynosi ponad 32 000 TJ i umożliwiłby zainstalowanie do 2020 r. ponad 22 mln m2 kolektorów słonecznych.

- Generalnie idziemy od energetyki wodnej i biomasy w kierunku energetyki wiatrowej i słonecznej (najpierw termicznej, potem też PV) i geotermalnej (najpierw ciepło potem energia elektryczna) - kierunki rozwoju energetyki energetyki odnawialnej dla portalu wnp.pl wyjaśniał Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.