Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Żurawie w Gdańsku. Rusza nowa inwestycja

Fiński deweloper YIT ogłasza sprzedaż mieszkań w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności

Fiński deweloper YIT rozpoczyna sprzedaż pierwszego etapu inwestycji Żurawie. Wielofunkcyjny obiekt powstanie na terenie Młodego Miasta w Gdańsku, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Nazwa nawiązuje do żurawi dźwigowych Stoczni Gdańskiej, charakterystycznych dla tej części miasta, które będą widoczne z okien mieszkań. Za projekt odpowiedzialny jest profesor Rainer Mahlamäki, światowej sławy architekt z Finlandii oraz autor wielokrotnie nagradzanego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Inwestycja Żurawie realizowana przez firmę YIT powstanie na 1,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i niedaleko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wynosić będzie ponad 40 500 m2, zaś w ramach pierwszego etapu powstaną 243 mieszkania o metrażach od 29 do 92 m2, z których rozpościerać będzie się widok na okoliczną panoramę. Na parterze każdego budynku znajdą się lokale handlowo-usługowe. Mieszkańcy otrzymają do dyspozycji przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT „More Life in Yards”, która odpowiada na współczesne potrzeby lokalnej społeczności i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zakończenie tej części inwestycji planowane jest na 2023 rok  .

Tam, gdzie historia spotyka współczesność

Nazwa inwestycji, Żurawie, nawiązuje do charakterystycznych dźwigów stoczniowych stanowiących jeden z ważniejszych elementów dziedzictwa miasta i jego krajobrazu. Dawniej towarzyszyły pracującym i strajkującym stoczniowcom, a dziś przypominają o dumie ze stoczni oraz roli Gdańska w procesie demokratycznych przemian. Nieustannie zachwycają wielbicieli industrialnych obiektów, artystów, fotografów oraz architektów.

- Tereny postoczniowe mają dla mieszkańców Gdańska bardzo duże znaczenie. Patrząc na ten budynek, muszą mieć poczucie, że on jest integralną częścią tych terenów, że pasuje do otoczenia. Tworząc projekt dla YIT, inspirowałem się takimi elementami lokalnej architektury, jak czerwona cegła czy okna z drewnianymi i metalowymi framugami. Słuchałem odgłosów życia portowego i czytałem książki o historii Gdańska. Wszedłem też na dach Europejskiego Centrum Solidarności, aby obejrzeć panoramę tej części miasta. Zobaczyłem wtedy ten teren w całej okazałości i zrozumiałem, jakie piękno i siła kryją się w postoczniowej zabudowie. To wszystko stanowiło dla mnie ogromną inspirację – wyjaśnia profesor Rainer Mahlamäki.

Wysokie, zielone dźwigi będące symbolem Młodego Miasta zostały zamontowane w stoczni gdańskiej w latach 70-tych ubiegłego wieku, a wyprodukowano je w Finlandii, z której pochodzą zarówno firma YIT odpowiedzialna za budowę inwestycji Żurawie, jak i profesor Rainer Mahlamäki. We współpracy z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z Latergrupa Architekci oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK powstał projekt, który wkomponuje się w otoczenie oraz stanie się jego naturalnym elementem, łącząc elementy historii Gdańska oraz tradycji fińskiej architektury. Podczas prac architekci zwrócili szczególną uwagę na detale, co znajduje odzwierciedlenie w układzie brył poszczególnych budynków oraz doborze materiałów budowlanych, nawiązujących do hal stoczniowych, statków, morza i wydm.

- Misją architekta jest opracowanie projektu, który z jednej strony będzie nawiązywał do historii, a z drugiej będzie odpowiadał na współczesne, a nawet przyszłe potrzeby użytkowników oraz lokalnej społeczności. Powinniśmy uszanować istniejącą starą zabudowę, tworząc coś, co będzie kontynuacją przeszłości, rozumiejąc jednocześnie teraźniejsze uwarunkowania i starając się przewidzieć przyszłość, aby miasto i jego tkanka dalej się rozwijały. Gdańsk wyróżnia bardzo bogata historia oraz piękna, zróżnicowana architektura, w której widoczne są wpływy zarówno rodzime, jak i europejskie – dodaje prof. Rainer Mahlamäki.

 Więcej informacji na temat projektu Żurawie znajduje się na stronie www.yit.pl.

 ***Więcej o YIT

 YIT jest największym deweloperem w Finlandii i jedną z najbardziej znaczących firm budowlanych w Europie Północnej. Istniejemy na rynku od ponad 100 lat. Projektujemy i budujemy mieszkania, co-livingi, biurowce oraz całe przestrzenie. Specjalizujemy się również w wymagającym budownictwie infrastrukturalnym. 7400 ekspertów YIT, razem z naszymi klientami, tworzy bardziej funkcjonalne, atrakcyjne i zrównoważone środowiska miejskie. Pracujemy w 10 krajach: Finlandii, Rosji, Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Czechach, Polsce, a także na Słowacji. W 2020 roku nasze przychody wyniosły około 3,1 miliarda euro. Akcje YIT notowane są na giełdzie NASDAQ Helsinki.

 

Rainer Mahlamäki jest jednym z najbardziej znanych fińskich architektów. Do najważniejszych realizacji jego zespołu należą m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Fińskie Muzeum Lasu i Centrum Informacji Lusto, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen oraz Fińskie Centrum Natury Haltia w Espoo. Jego prace opierają się na dogłębnym zrozumieniu każdego miejsca – jego historii oraz współczesnego charakteru, a także ludzi, którzy będą związani z projektowanym przez niego budynkiem.