Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Cięcie stali w stoczni CRIST S.A.

Szanowni Państwo!

Każdy sukces rodzimej firmy w naszym regionie cieszy nas ogromnie. Magazyn Gdański powstał właśnie po to by promować region pomorski oraz sukcesy i osiągnięcia w obszarach gospodarczych i kulturalnych. Miło nam poinformować zatem o kolejnym sukcesie gdyńskiej stoczni CRIST S.A.  

19  lipca 2021r. w stoczni CRIST S.A. rozpoczęto oficjalne cięcie stali, pod budowę jednostki o numerze budowy C371, która zapoczątkowuje długoletnią współpracę na budowę 12. nowoczesnych jednostek okrętowych. 

Stocznia CRIST S.A  jest częścią programu MCMV dotyczącego wymiany floty belgijskiej oraz holenderskiej.  Celem programu jest budowa intuicyjnych okrętów służących do walki z minami.

Przetarg na wykonanie okrętów wygrało francuskie przedsiębiorstwo stoczniowe Naval Group, które zdecydowało, że projekt zostanie zrealizowany w stoczni Kership, która jest częścią Piriou. Łącznie powstanie 12 statków. Przypominamy, iż stocznia CRIST w latach 2016,2017 oraz 2018 wybudowała dla francuskiej stoczni Piriou dwie jednostki wyposażone oraz bloki okrętu naukowo-badawczego.

Pierwsze trzy statki w ramach projektu MCMV powstaną we Francji. Zadaniem stoczni CRIST jest podstawowa prefabrykacja na kadłub okrętów. Chodzi o cięcie i gięcie blach, czyli pierwszy etap prac w całej budowie jednostki. W praktyce oznacza to, iż co pół roku powstanie jeden statek. - Obróbka stali na cały pierwszy okręt jest już potwierdzona i te prace trwają w najlepsze. Dopinamy również formalności na nasze usługi związane z drugą jednostką z tej serii. Tak przygotowana blacha trafi do francuskiej stoczni. Mówi o tym międzyrządowa umowa, powiedział Maciej Wasielewski z działu Marketingu CRIST S.A. 

Stocznia CRIST ma nadzieję, że od piątego okrętu wykona kadłub jako całość. Udział w tak dużym międzynarodowym projekcie to prestiż i uznanie dla naszej Stoczni. Cieszymy się z zaufania, jakim obdarzyli nas kontrahenci.