Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Magazyn gospodarczy

Gdynia Port

Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni.

Węzeł kolejowy zmodernizowany w 30%
Trwa przebudowa węzła kolejowego Gdynia Port. Realizację projektu pn. „Poprawa
dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe
S.A, wykonuje firma Budimex. Generalny wykonawca przeprowadził już ponad 30 procent
wszystkich prac objętych kontraktem. Głównym celem budowy jest poprawa
przepustowości strategicznego węzła kolejowego i zwiększenie ilości transportowanych
ładunków. Projekt za ponad 1,5 mld zł netto współfinansowany jest ze środków unijnych
instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Czytaj więcej: Gdynia Port

30 lat STOCZNI CRIST S.A.

Stocznia CRIST kończy 30 lat!

Dzięki innowacyjnym, prototypowym projektom, stała się marką znaną w branży morskiej na całym świecie. O recepcie na sukces w trudnych czasach pandemii, niewykorzystanym krajowym potencjale przy budowie promów a także o zupełnie nowych, ogromnych możliwościach dla przemysłu stoczniowego, jakie może dać budowa farm wiatrowych na Bałtyku rozmawiamy z Ireneuszem Ćwirko i Krzysztofem Kulczyckim, założycielami największej stoczni produkcyjnej w Polsce.

Stocznia CRIST powstała w latach 90. Nie byli panowie nowicjuszami w tej branży. Skąd wziął się pomysł na wspólną działalność?

Krzysztof Kulczycki: Pracowaliśmy razem w Stoczni Północnej. W połowie lat 70. obaj byliśmy tam szefami działów. Nieco później trafiliśmy zagranicę. Pracowałem jako menadżer na kontraktach stoczniowych w Libii, Du-baju i Kuwejcie. Do Polski wróciłem we wrześniu, 1990 r., po wybuchu wojny w Kuwejcie.

Ireneusz Ćwirko: Pod koniec lat 70. wypłynąłem jako inżynier gwarancyjny na roczny rejs tuńczykowcem pod banderą Związku Radzieckiego. Po powrocie okazało się, że przywiozłem najmniej usterek a zarządzający stocznią uznali, że wykorzystają mnie do nowych zadań. Przydzielono mnie do działu malarskiego, na którym kompletnie się nie znałem. Byłem jednak młody, sprawny i ambitny dzięki czemu w zaledwie 3 lata doprowadziłem ten wydział do porządku. Przez kolejne osiem lat pełniłem funkcję kierownika K-2 – największego wydziału w Stoczni Północnej. Później wystartowałem do konkursu na dyrektora technicznego jednak w związku z tym, że nie należałem do żadnej organizacji partyjnej – nie dano mi szansy na objęcie tego stanowiska. To wydarzenie sprawiło, że odszedłem ze stoczni. Niedługo później spotkaliśmy się z Krzysztofem i dwoma kolegami i zdecydowaliśmy, że idziemy na swoje.

Jak wyglądały początki?

Czytaj więcej: 30 lat STOCZNI CRIST S.A.

PGE Baltica wybrała

PGE Baltica wybrała wykonawcę strategii UXO dla projektów Baltica-2 i Baltica-3

W listopadzie br. PGE Baltica wybrała Ordtek Limited jako wykonawcę tzw. strategii UXO (ang. unexploded ordnance). Ma ona zdefiniować metodologię postępowania w przypadku rozpoznania potencjalnego ryzyka związanego z obecnością niewybuchów na obszarach morskich, na których powstaną farmy wiatrowe Baltica-2 i Baltica-3. Jest to kolejny krok w realizacji Programu Offshore PGE, zakładającego osiągnięcie 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych do 2040 roku.

Czytaj więcej: PGE Baltica wybrała

Kolej Plus, II etap

Planowo rozpoczyna się II etap Kolei Plus

Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły ocenę formalną wniosków zgłoszonych do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku. 79 zgłoszonych propozycji spełnia kryteria i cele Programu i może być zakwalifikowanych do II etapu naboru. Teraz zadaniem samorządów będzie m.in. opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych projektów zwiększających dostępności do kolei.

Czytaj więcej: Kolej Plus, II etap

Lider nowoczesnego budownictwa...

Pekabex kontynuuje rekordową passę

             "Przykład naszej nowej supernowoczesnej fabryki w Gdańsku - Kokoszkach pokazuje, że część procesów produkcyjnych można również wykonywać zdalnie, łącząc się z dowolnego miejsca ze zrobotyzowaną linią produkcyjną. – podkreśla Beata Żaczek, wiceprezes Pekabeksu."

Lider nowoczesnego budownictwa systemowego ma za sobą najlepsze trzy kwartały w historii. Poznańska spółka na koniec września 2020 roku wypracowała 684,7 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży (wzrost 29,5 proc. r/r), odnotowując 52,4 mln zł zysku operacyjnego (wzrost 110,1 proc. r/r) oraz 44,0 mln zł wyniku netto (wzrost 114,0 proc. r/r). Grupa Pekabex z sukcesem zdyskontowała wzrost przychodów w dwóch kluczowych segmentach: realizacji kontraktów-prefabrykacja i realizacji kontraktów - usługi budowlane. Spółka posiada rekordowy portfel zamówień, który na 30 września 2020 roku wyniósł 961,5 mln zł.

Czytaj więcej: Lider nowoczesnego budownictwa...

Port Gdynia, nowe inwestycje...

Gdynia Port - układane są nowe tory, zwiększy się przewóz towarów

W gdyńskim porcie rozpoczął się kolejny etap prac, budowa nowych torów. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększy się sprawność kolejowych przewozów oraz ilość transportowanych ładunków. To korzyść dla gospodarki i środowiska. Projekt za ponad 1,5 mld zł netto współfinansowany jest ze środków unijnych instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Efekty prac - korzyści  dla gospodarki

Efektem realizacji projektu pn. „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni będzie szybszy przewóz większej ilości towarów. Do portu dojadą dłuższe, 740-metrowe pociągi o obciążeniu 221 kN na oś, co pozwoli na dowóz i wywóz większej ilości towarów.

Czytaj więcej: Port Gdynia, nowe inwestycje...

Będzie nowy prom hybrydowy

CRIST S.A. - Położenie stępki na nowy prom hybrydowy P 315

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego, dwustronnego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się położenie stępki na jednostkę. Prom będzie zasilany z ładowanych z lądu baterii akumulatorów. Spalinowe agregaty prądotwórcze będą służyły jako rezerwowe źródło zasilania jednostki, używane w warunkach złej pogody, bądź dużego nagromadzenia lodu na trasie. Nowa jednostka będzie miała 100,5 m długości, 17,4 m szerokości. Na jej pokład zmieści się 90 samochodów osobowych oraz 372 pasażerów. Jednostka ma być obsługiwana przez 3-osobową załogę.

Czytaj więcej: Będzie nowy prom hybrydowy

CRIST wyprawił w świat kolejne dziecko...

NB 316 "National Geographic Resolution" opuścił CRIST

"National Geographic Resolution", wielofunkcyjny, polarny statek ekspedycyjny z innowacyjnym kadłubem X-BOW, opuścił dzisiaj stocznię CRIST. Teraz popłynie do norweskiej stoczni Ulstein Verft, gdzie zostaną wykonane prace wykończeniowe. Ostatecznym odbiorcą statku jest Lindblad Expeditions.

Czytaj więcej: CRIST wyprawił w świat kolejne dziecko...

CRIST-GDYNIA. 172-metrowy blok płynie do Francji

Kolejny megablok wycieczkowca opuścił CRIST

Wczoraj do Francji wyruszył w pełni wyposażony 172 metrowy blok pływający zawierający część śródokręcia wraz z częścią siłowni oraz cztery dodatkowe bloki. Zrealizowany przez CRIST projekt L34 jest elementem stałej współpracy stoczni CRIST z francuskim armatorem stoczniowy Chantiers de l'Atlantique, przy budowie w pełni wyposażonych bloków do największych statków pasażerskich świata.

Czytaj więcej: CRIST-GDYNIA. 172-metrowy blok płynie do Francji

SZANSĄ NA ROZWÓJ FIRM

PANDEMIA SZANSĄ NA ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORSTW

Pół roku temu pandemia koronawirusa zaskoczyła cały świat. Od tego czasu każda branża próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji, starając się utrzymać na rynku, a wręcz wymyślając nowe aktywności, które wzmocnią jej pozycję i utrzymają miejsca pracy. Wiele przedsiębiorstw wykorzystało ten czas na dogłębną analizę, efektywniejszą i na nowo zaplanowaną pracę czy dostosowanie się do aktualnych standardów sanitarnych i zmianę profilu działalności.

Czytaj więcej: SZANSĄ NA ROZWÓJ FIRM

Potęga portów...

Porty w Gdańsku i Gdyni obsłużą więcej towarów dzięki inwestycji PLK

W sierpniu na gotowych konstrukcjach rozwieszana będzie sieć trakcyjna. Postępuje elektryfikacja linii do portów w Gdyni i Gdańsku. Inwestycja zapewni sprawny i ekologiczny transport. Do trójmiejskich terminali dojadą dłuższe składy z większą ilością towarów. Projekt realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wart ponad 2,6 mld zł współfinansowany jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

PLK poprawiają kolejowy dostęp do trójmiejskich portów. Prace prowadzone są tak, że zapewniony jest stały dojazd pociągów towarowych do nabrzeży.

Czytaj więcej: Potęga portów...

PLK wprost do gdańskiego portu

Sprawny przewóz towarów do Portu Gdańsk, łatwiejsza komunikacja w mieście

W ramach modernizacji kolejowego dostępu do portu Gdańsk PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowują przejście pod torami obok byłego przystanku Gdańsk Kolonia. Będzie nowy wiadukt drogowy nad ul. Ku Ujściu. Sprawny ekologiczny transport kolejowy wzmocni pozycję portu. Inwestycja współfinasowana z instrumentu CEF „Łącząc Europę” uwzględnia zachowanie elementów świadczących o historii kolei w Gdańsku.

Czytaj więcej: PLK wprost do gdańskiego portu

CRIST buduje nową hybrydę

Nowa hybryda powstaje w stoczni CRIST

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się pierwsze cięcie stali na jednostkę.

Prom będzie zasilany z ładowanych z lądu baterii akumulatorów. Spalinowe agregaty prądotwórcze będą służyły jako rezerwowe źródło zasilania jednostki, używane w warunkach złej pogody, bądź dużego nagromadzenia lodu na trasie. Nowa jednostka będzie miała 100,5 m długości, 17,4 m szerokości. Na jej pokład zmieści się 90 samochodów osobowych oraz 372 pasażerów. Jednostka ma być obsługiwana przez 3-osobową załogę.

Czytaj więcej: CRIST buduje nową hybrydę

XXI Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO

XXI Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO, Gdańsk , 6-8 września 2021 r.

Szanowni Państwo ,

Mamy przyjemność poinformować, że rozpoczęliśmy już przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO, która odbędzie się w dniach 6-8 września 2021 , tradycyjnie w Hali AmberExpo w Gdańsku.

Czytaj więcej: XXI Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO

Lewiatan Północ dla lokalnej społeczności

Spółka Regionalna Lewiatan Północ angażuje się w działania pomocowe dla lokalnej społeczności

związku z pandemią koronawirusa franczyzobiorcy Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan aktywnie podejmują działania pomocowe. We wsparcie zaangażowała się także Spółka Regionalna Lewiatan Północ. Pomoc w formie niezbędnych środków higienicznych oraz artykułów spożywczych została skierowana do hospicjum „Bursztynowa Przystań” w Gdyni, Domu Samotnej Kobiety w Gdańsku i Domu Pomocy Społecznej w Kobysewie.

Czytaj więcej: Lewiatan Północ dla lokalnej społeczności

Wyróżnienia dla biznesu

Polski biznes zdaje egzamin ze społecznej odpowiedzialności

Żabka Polska, Huawei i Caritas Polska zostały wyróżnione w 44. edycji Raportu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Laureatów doceniono za ogromny wkład w walkę z epidemią koronawirusa w Polsce. Aktualne wydanie raportu, opublikowane także w serwisie RaportCSR.pl, to kompendium wiedzy nt. podejmowanych przez polskie przedsiębiorstwa i instytucje inicjatyw w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu w tym trudnym czasie. Obok prezentacji dobrych praktyk, znalazły się w nim także wywiady i komentarze ekspertów.

Czytaj więcej: Wyróżnienia dla biznesu

RATUJ BIZNES

200 kancelarii prawnych i podatkowych przyłączyło się do akcji #RatujBiznes Rzecznika MŚP

W ciągu kilkudziesięciu godzin od startu akcji #RatujBiznes Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców otrzymało około 200 zgłoszeń od kancelarii prawnych i podatkowych z chęcią wsparcia przedsiębiorców. W ramach akcji #RatujBiznes radcowie prawni, adwokaci i doradcy podatkowi pomogą nieodpłatnie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom w przygotowaniu i składaniu wniosków o pomoc. W niecałe trzy dni stronę akcji www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy użytkowników.

Czytaj więcej: RATUJ BIZNES

GRANTERA dla firm

Skorzystasz z Tarczy Antykryzysowej, jeśli złożysz dobry wniosek.

Tarcza Antykryzysowa uchwalona, wchodzi w życie. - Jest już wiadomo, że najwięcej skorzystają te podmioty, które będą skutecznie aplikować o pomoc, czyli złożą dobre wnioski. Dotyczy to zarówno wniosków o umorzenia podatków, dopłat do wynagrodzeń, jak i pożyczek na utrzymanie płynności.

O różnych planowanych formach pomocy dla przedsiębiorców w ostatnich dniach bardzo intensywnie informowały wszystkie media. Nie ma potrzeby powielania tych informacji po raz kolejny. Wartościowe natomiast może być spojrzenie praktyczne, tzn. odpowiedź na pytanie, jak w realiach będzie wyglądać uzyskiwanie pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej?

Chcesz pomocy – musisz złożyć wniosek

Czytaj więcej: GRANTERA dla firm

Wartsila wybrała Gdynię...

Wartsila Polska wybiera 3T Office Park w Gdyni

  • Inwestor 3T Office Park, największego projektu biurowego w Gdyni, na ponad rok przed zakończeniem budowy podpisał umowę z kolejnym najemcą.
  • Niemal 2,5 tys. m2 na dwóch piętrach w biurowcu zajmie Wartsila Polska Sp. z o.o., oddział fińskiej korporacji działającej w branżach: morskiej i energetycznej.
  • Wartsila Polska wybrała 3T Office Park spośród 18 potencjalnych biur w Trójmieście.

Czytaj więcej: Wartsila wybrała Gdynię...

Czy można pracować efektywnie z domu?

Jak wprowadzić pracę zdalną i pracować efektywnie z domu? –

61 proc. zatrudnionych chciałoby mieć możliwość pracy zdalnej – wynika z badania „Confidence Index” przeprowadzonego w IV kwartale 2019 r. przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Mimo wszystko home office nie jest jeszcze standardem. Wiele firm, które mogą prowadzić biznes poza biurem, wzbrania się przed wprowadzeniem elastycznego trybu pracy. Jednak ze względu na obecną sytuację w Polsce i na świecie, niektóre organizacje chętniej skłaniają się ku takiemu rozwiązaniu lub stoją przed koniecznością wysłania pracownika na home office. Czy wszystkie przedsiębiorstwa, które mogą pracować zdalnie, są na to gotowe? W jaki sposób firmy powinny się do tego przygotować i wreszcie –  jak można efektywnie pracować z domu? Komentuje Wojciech Pintal z Michael Page.

Czytaj więcej: Czy można pracować efektywnie z domu?