Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Europejskie Stolice Kultury


EUROPEJSKIE  STOLICE  KULTURY

Jak to się robi w Norwegii

Rolf Noras - szef biura Europejskiej Stolicy Kultury z norweskiego miasta Stavanger, które było stolicą kultury w 2008 roku - przyjechał do Gdańska. Gość przybył na zaproszenie biura zajmującego się kandydaturą naszego miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

 

Dwa dni spędzone w Gdańsku przez norweskiego gościa były wypełnione spotkaniami, konsultacjami i wywiadami, podczas których opowiadał o drodze jaką przebyło jego miasto do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, a także o ogromnych korzyściach jakie tytuł przyniósł Stavanger i całemu regionowi. Między innymi, Rolf Noras spotkał się z przedstawicielami Komisji Kultury Rady Miasta. Podkreślał, że gwarantem sukcesu kandydatury Gdańska, musi być pełne zaangażowanie nie tylko środowisk artystycznych, ale również polityków. Wszyscy powinni pracować razem, aby uczynić naszą ofertę mocną i wyjątkową. Gość wysoko ocenił szansę Gdańska na zdobycie tytułu. Zwrócił uwagę, że z racji naszej historii jesteśmy jednym z najbardziej znanych polskich miast na świecie. Pochwalił również różnorodność życia kulturalnego, którego skondensowaną dawkę miał okazję poznać podczas swej wizyty. Jako miłośnik jazzu, przyznał się też do swej fascynacji muzyką gdańskiego pianisty Leszka Możdżera.

Pomimo odmiennej specyfiki kandydatur Gdańska i Stavanger, wiele z doświadczeń przedstawionych przez norweskiego gościa, może być z powodzeniem przeniesionych na rodzimy grunt. Jego uwagi z pewnością przyczynią się skonkretyzowania działań i zacieśnienia współpracy wszystkich środowisk na rzecz zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Rolf Noras jest inicjatorem starań miasta Stavanger o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2008. Zaangażowany w tworzenie projektu od 2000 roku, po ogłoszeniu w 2004 roku wyników przez Komisję Europejską i przyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2008 miastom Stavanger i Liverpool objął funkcję Dyrektora Strategicznego projektu Stavanger 2008. Obecnie, po zakończeniu projektu Stavanger 2008 Europejska Stolica Kultury, Rolf Noras pracuje nad programem zrządzania dorobkiem kulturalnym uzyskanym podczas rocznego piastowania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2008. We wrześniu br. powróci na stanowisko Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Stavanger.

W trakcie koordynacji projektu Stavanger 2008 Rolf Noras współpracował również z państwami, których miasta w kolejnych latach miały piastować tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (Finlandia, Estonia, Francja, Słowacja, Szwecja i Hiszpania). Rolf Noras jest bardzo zainteresowany współpracą oraz doradztwem przy projekcie:

Gdańsk i Metropolia Gdańska Europejską Stolicą Kultury 2016.