Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Wspomnienia rówieślników Rock'n'rolla


W S P O M N I E N I A   R O WIEŚNIKÓW   R O C K ‘n’ R O L L A

Finał w dniu 16 października 2009 roku o godz.17:00 - Urząd Miejski w Sopocie

Konkurs, projekt jest współfinansowany z krajowego Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 


Fundacja „Sopockie Korzenie” rozpoczęła swoja działalność jesienią ubiegłego roku, inicjując obchody 50-lecia rock’n’rolla w Polsce, 30 rocznicy powstania ruchu Muzyki Młodej Generacji a także wnioskując godne uhonorowanie „Ojca chrzestnego polskiego rocka” red. Franciszka Walickiego.

Efektem tych działań były dziesiątki imprez okolicznościowych, wystawy, wydawnictwa, a przede wszystkim przyznanie Franciszkowi Walickiemu złotego medalu „GLORIA ARTIS”, najwyższego odznaczenia jakie przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sukces tych przedsięwzięć nie byłby możliwy bez zaangażowania i osobistego poparcia Marszałka Województwa Pomorskiego – Jana Kozłowskiego i Vice Prezydenta Sopotu – Wojciecha Fułka oraz wsparcie medialne redakcji „Dziennika Bałtyckiego”, Radia Gdańsk, oraz portali internetowych: naszemiasto.pl i archiwumrocka.pl.

Fundacja zorganizowała również Ogólnopolski Konkurs pt. „Wspomnienia Rówieśników Rock’n’Rolla”, którego celem jest  podtrzymywanie tradycji i popularyzowanie polskiego rocka jako dziedzictwa kultury oraz uhonorowanie jego twórców i animatorów. Fundacja tym sposobem chciała ocalić od zapomnienia nieznane fakty i uratować przez zniszczeniem dokumenty związane z narodzinami rocka w Polsce - fotografie, nagrania audio i video, prace plastyczne, wydawnictwa, pamiątki, wycinki prasowe itp. itp.

Zainteresowanie konkursem było nadzwyczaj duże. Zgłosiło się doń ponad 100 osób i instytucji zainteresowanych udziałem i dalszą współpracą. Ze względów czasowych i technicznych, część z nich wykruszyła się, zapowiadając udział w roku przyszłym, co

Skłoniło Fundację do kontynuowania konkursu w roku przyszłym.

W tegorocznym konkursie, ostatecznie wystartowało 45 osób, w tym: plastycy, rzeźbiarze, fotograficy, dziennikarze, animatorzy kultury, muzycy i dzieci. Wśród nadesłanych prac znalazły się m.in.: obrazy, rysunki, grafiki, wspomnienia, archiwalne zdjęcia, pamiątki, nagrania a nawet biżuteria artystyczne.

Swoje prace do konkursu zgłosili m. in. znani dziennikarze (M. Gaszyński, D. Michalski i T. Gawiński), muzycy (rodzina Bernolaków, J. Rajczyk, S. Łosowski, M.Wit), fotograficy (M. Karewicz, L. Szmaglik T. Lebiedziewicz, S.Dybowski), plastycy (M. Szemelowski. M. Gawrysiak, P. Wajcht, W. Sęczawa), wydawcy i publicyści (R. Stizing, A. Icha, A.J. Szmilichowski, M. Kraszewski), animatorzy kultury (F. Walicki, J. Sylwin, S. Dudzik, K. Wodniczak, J. Rzehak) oraz dzieci z Fundacji „Dr Clown” i Towarzystwa Osób Niesłyszących „Ton”. Prace wpłynęły zarówno z kraju, jak i od Polaków mieszkających za zagranicą (USA, Niemcy, Szwecja).

Niesamowite są ich artystyczne wizje. Nie mniej inspirujące są ich wspomnienia i refleksje, z których dowiadujemy się o faktach już dawno zapomnianych lub wręcz nie znanych.

W pierwszej dekadzie października br. zbierze się Jury, które oceni prace i przyzna nagrody. W Jury zasiądą: Wojciech Fułek, Marcin Jacobson, Wojciech Korzeniewski, Dariusz Szreter, Wiesław Śliwiński i Daniel Wolak.

Nagrody ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego, Urząd Miejski w Sopocie

oraz Fundacja „Sopockie Korzenie”. Znajdą się wśród nich m.in. marmurowe repliki gitary wykonane przez firmę Murkam z Przodkowa na cześć Franciszka Walickiego oraz srebrne sopockie guldeny wydane z okazji 50-lecia rock’n’rolla w Polsce.

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród odbędzie się premiera katalogu konkursowego oraz wernisaż wystawy. Natomiast zaraz potem przewidziany jest zorganizowany w Operze Leśnej, przez Bałtycką Agencję Artystyczną, grill oraz jam-session z udziałem muzyków legendarnych zespołów: Polanie, Takty, Złote Struny, Meteory.

Najistotniejsze w tym wszystkim jest to, że konkurs okazał się potrzebny i na pewno, w nieco zmodyfikowanej formie kontynuowany będzie w latach następnych. Jego

Głównym atutem jest to, że zainicjował on akcję ratowania dokumentów i faktów, archiwizowanie wspomnień, które coraz częściej odchodziły z uczestnikami tych zdarzeń lub po prostu lądowały na śmietniku.

Fundacja „Sopockie Korzenie” nie ukrywa, że swoimi działaniami pragnie przyczynić się do stworzenia „Muzeum Polskiego Rock’n’Rolla” i uczynienia zeń jednej z atrakcji turystycznych trójmiejskiej metropolii gdzie w 1959 roku polski rock się narodził.

Z inicjatywy Fundacji powstały już dwie wystawy plenerowe: „Big Beat – 50 lat

rock & rolla w Polsce” (zdjęcia Marka Karewicza) i „Muzyka Młodej Generacji – 30 lat minęło” (zdjęcia Jacka Awakumowskiego), które prezentowane już były podczas festiwali w Sopocie, Jarocinie, Kostrzynie (Przystanek Woodstock), Płocku i Poznaniu. Po za tym podczas tegorocznego festiwalu  w Jarocinie odbyła się premiera album pt. „Muzyka Młodej Generacji (1978-1982)” będącego pierwszą częścią tryptyku poświęconego historii tego festiwalu. W przygotowaniu kolejne wydawnictwa, wystawy oraz imprezy mające na celu utrwalenie pamięci o muzyce rockowej, która bez wątpienia była i jest elementem naszej sztuki współczesnej.

Kontakt na organizatorów:

Wiesław  Śliwiński

501 495 404