Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu rejonowego w sprawie dotyczącej organizacji przez gdański klub B90 koncertów bez stosownej zgody miasta. Koncerty rockowe są nieporównywalnie niebezpieczniejsze od koncertów muzyki klasycznej - stwierdzono w uzasadnieniu. Właścicielka klubu musi zapłacić grzywnę w wysokości 30 tys. zł.

  • Kilka dni temu pisaliśmy o sprzeciwie polityków PiS wobec zapisów projektu nowego Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Brzeźna. Dzisiaj przyjrzymy się szczegółowo rozwiązaniom proponowanym przez Biuro Rozwoju Gdańska dla tego ok. 10-hektarowego terenu, położonego pomiędzy deptakiem do molo a al. Hallera. W niektórych fragmentach są one na tyle mało precyzyjne, że nawet miejscy urbaniści nie wiedzą, jak będzie ukształtowana nowa zabudowa.

  • - Na główną pocztę w Gdyni nie da się wjechać wózkiem, bo urzędnicy przerzucają się pismami. Tymczasem matka z dzieckiem musi dzwonić, by ktoś pomógł jej wejść, o niepełnosprawnych już nawet nie wspomnę - pisze nasz czytelnik, pan Lech.

  • Elektryfikacja gamy modelowej Volvo trwa w najlepsze. Szwedzi szacują, że w 2025 roku około 50 proc. sprzedawanych przez koncern samochodów będzie pojazdami elektrycznymi. Poniżej przybliżamy wam specyfikację ekologicznych napędów Volvo, które dostępne są już w 9 modelach. A te możecie zamawiać w gdańskim salonie trójmiejskiego przedstawiciela szwedzkiej marki - Volvo Drywa.

Muzyka na wodzie


Muzyka na wodzie

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Biuro Promocji Kultury serdecznie zapraszają do Spichlerzy na Ołowiance 28 listopada 2009 roku, w sobotę, o godz. 18.00. na koncert pt. Requiem Achmatowej z cyklu „Muzyka na Wodzie”. W programie koncertu: poemat w recytacji Haliny Słojewskiej i Władimira Lyskow-Strewe oraz utwory Chopina, Szymanowskiego, Szostakowicza i Rachmaninowa w wykonaniu Nataliji Nikolajewej. Liczba miejsc na koncert jest ograniczona. Bilety w cenie 18 złotych do nabycia w kasach muzealnych: w Żurawiu i w Spichlerzach na wyspie Ołowianka codziennie oprócz poniedziałków od 10.00 do 16.00. Uprzejmie informujemy, że w dniu koncertu nie będzie pływał prom "Motława". Sprzedaż biletów także przed koncertem do godziny 17.30. Przed koncertem i w czasie przerwy będzie działała muzealna kawiarenka.

Szczegółowe informacje i rezerwacje biletów pod nr tel. 058 301 97 49.

 

„Requiem” Anny Achmatowej, jednej z najwybitniejszych poetek rosyjskich,  to mistrzowska tragedia o terrorze stalinowskim. "Nie można sobie było wyobrazić, że ta drobna kobieta, wielka dama, mogła wydać z siebie taki kobiecy i matczyny lament, lament nie tylko o swoim cierpieniu, ale o cierpieniach wszystkich cierpiących kobiet, matek, żon, po prostu wszystkich Ukrzyżowanych" napisał Boris Zajcew. Poemat, który do dzisiaj jest nie tylko poetyckim przesłaniem, ale także dokumentem epoki, głosem sumienia nigdy nie zniewolonego człowieka, związany jest  z dwukrotnymi aresztowaniami jedynego syna poetki, grozą terroru, atmosferą wielogodzinnych, milczących kolejek przed leningradzkim więzieniem śledczym. Achmatowa przez całe życie odprowadzała w ostatnią drogę swoich bliskich i przyjaciół. Pamięci ofiar represji stalinowskich poświęciła niniejszy poemat. „Requiem” powstało w latach 1935-1940.W całości zostało udostępnione czytelnikom rosyjskim dopiero pod koniec lat 80.

Wykonawcy:

Natalija Nikolajewa – pianistka urodzona w Kijowie. Żyła na Krymie, ale musiała opuścić Ukrainę. Mieszka w Berlinie.

Władimir Lyskow-Strewe – urodzony się w Rosji,  naukowiec,  pianista i recytator. Mieszka w Berlinie.

Halina Słojewska – aktorka , wdowa po Marianie Kołodzieju,  wielkim scenografie, jednym z pierwszych więźniów niemieckiego  obozu Auschwitz.


Marta Nicgorska

Specjalista ds. promocji

Dział marketingu

Centralne Muzeum Morskie

tel. 58/301-97-49

tel. kom. 603-244-442