Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Muzyka na wodzie


Muzyka na wodzie

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Biuro Promocji Kultury serdecznie zapraszają do Spichlerzy na Ołowiance 28 listopada 2009 roku, w sobotę, o godz. 18.00. na koncert pt. Requiem Achmatowej z cyklu „Muzyka na Wodzie”. W programie koncertu: poemat w recytacji Haliny Słojewskiej i Władimira Lyskow-Strewe oraz utwory Chopina, Szymanowskiego, Szostakowicza i Rachmaninowa w wykonaniu Nataliji Nikolajewej. Liczba miejsc na koncert jest ograniczona. Bilety w cenie 18 złotych do nabycia w kasach muzealnych: w Żurawiu i w Spichlerzach na wyspie Ołowianka codziennie oprócz poniedziałków od 10.00 do 16.00. Uprzejmie informujemy, że w dniu koncertu nie będzie pływał prom "Motława". Sprzedaż biletów także przed koncertem do godziny 17.30. Przed koncertem i w czasie przerwy będzie działała muzealna kawiarenka.

Szczegółowe informacje i rezerwacje biletów pod nr tel. 058 301 97 49.

 

„Requiem” Anny Achmatowej, jednej z najwybitniejszych poetek rosyjskich,  to mistrzowska tragedia o terrorze stalinowskim. "Nie można sobie było wyobrazić, że ta drobna kobieta, wielka dama, mogła wydać z siebie taki kobiecy i matczyny lament, lament nie tylko o swoim cierpieniu, ale o cierpieniach wszystkich cierpiących kobiet, matek, żon, po prostu wszystkich Ukrzyżowanych" napisał Boris Zajcew. Poemat, który do dzisiaj jest nie tylko poetyckim przesłaniem, ale także dokumentem epoki, głosem sumienia nigdy nie zniewolonego człowieka, związany jest  z dwukrotnymi aresztowaniami jedynego syna poetki, grozą terroru, atmosferą wielogodzinnych, milczących kolejek przed leningradzkim więzieniem śledczym. Achmatowa przez całe życie odprowadzała w ostatnią drogę swoich bliskich i przyjaciół. Pamięci ofiar represji stalinowskich poświęciła niniejszy poemat. „Requiem” powstało w latach 1935-1940.W całości zostało udostępnione czytelnikom rosyjskim dopiero pod koniec lat 80.

Wykonawcy:

Natalija Nikolajewa – pianistka urodzona w Kijowie. Żyła na Krymie, ale musiała opuścić Ukrainę. Mieszka w Berlinie.

Władimir Lyskow-Strewe – urodzony się w Rosji,  naukowiec,  pianista i recytator. Mieszka w Berlinie.

Halina Słojewska – aktorka , wdowa po Marianie Kołodzieju,  wielkim scenografie, jednym z pierwszych więźniów niemieckiego  obozu Auschwitz.


Marta Nicgorska

Specjalista ds. promocji

Dział marketingu

Centralne Muzeum Morskie

tel. 58/301-97-49

tel. kom. 603-244-442