Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Bal "Czarna Kawa" 6 lutego 2010


Bal „Czarna Kawa”

wśród elitarnych imprez kulturalnych Trójmiasta

Szanowni Państwo!

Pragniemy zaprezentować Państwu „Czarną Kawę” – unikalny w Polsce, organizowany w zgodzie z przedwojennymi regułami bal korporacji akademickiej. Jego tradycja sięga 1911 i trwała nieprzerwanie do 1939 r. Reaktywowany w 2008 r. zwyczaj organizowania „Czarnej Kawy” pragniemy utrwalić i wpisać na stałe do kalendarza elitarnych imprez kulturalnych Trójmiasta. Ufamy, że idea „Czarnej Kawy” oparta na bogatej i barwnej tradycji może Państwa zainteresować - stąd pozwalamy sobie przybliżyć naszą organizację, jak i samą „Czarną Kawę”.

 


Konwent Polonia jest najstarszą w Europie Wschodniej korporacją akademicką. Istnieje nieprzerwanie od 181 lat. Powstał w Dorpacie w 1828 r., w 1919 r. przeniósł się do Wilna, po 1941 r. istniał na uchodźstwie w Londynie, by w 1998 r. powrócić do Polski i odtąd działać w trójmiejskim środowisku akademickim.

Przed wojną działało w Polsce ponad 200 korporacji akademickich. Około 15-20% studentów należało do korporacji. Do grona korporantów należały praktycznie wszystkie liczące się postaci Polski międzywojennej – naukowcy, pisarze, najwyżsi oficerowie, przedstawiciele świata kultury i polityki. Korporacje są specyfiką Europy Wschodniej. Największe ośrodki korporacyjne to Estonia, Łotwa, Austria a szczególnie Niemcy, gdzie liczba korporacji sięga 5000.

Pierwsza, powojenna „Czarna Kawa” Konwentu zorganizowana w 2008 r. okazała się głośnym wydarzeniem kulturalnym. Relacjonowana przez media, zgromadziła przedstawicieli trójmiejskich środowisk kultury, nauki i biznesu. Zasadą „Czarnych Kaw” jest ich tradycyjny charakter – stroje wieczorowe, klasyczne tańce, przedwojenne zabawy balowe prowadzone przez wodzireja, zachowanie form tradycyjnego savoir-vivre’u. Przed wojną, w Wilnie, bale Konwentu należały do najważniejszych wydarzeń towarzyskich sezonu. Pragniemy nawiązać do tej tradycji.

Tegoroczna „Czarna Kawa” (6 lutego 2010 r.) będzie elementem wieńczącym obchody 100-lecia zawarcia umowy o wieczystej przyjaźni (tzw. kartelu) pomiędzy dwiema najstarszymi korporacjami akademickimi w Polsce: Konwentem Polonia i Arkonią (z Warszawy) w grudniu 1909 r.

Miejscem balu będzie piękny i arcyakademicki gmach Politechniki Gdańskiej. Ufamy, że „Czarna Kawa” może tutaj otrzymać należną oprawę. Politechnika Gdańska jest również dla nas miejscem symbolicznym. Przed drugą wojną światową działały tu aktywnie polskie
i niemieckie korporacje akademickie (blisko 50). Wśród studentów Politechniki znajdowali się również członkowie wileńskiego Konwentu oraz studenci estońscy, z którymi łączą nas więzy przyjaźni z racji wspólnych estońskich korzeni.

Szanowni Państwo!

Pragniemy zachęcić Państwa do wzięcia udziału w „Czarnej Kawie”. Obecność Państwa, będzie symbolicznym nawiązaniem do przedwojennych bali karnawałowych, na których spotykali się przedstawiciele ówczesnych elit. Ufamy, że dołączą Państwo do grupy stałych uczestników „Czarnych Kaw”, które w naszym zamierzeniu będą organizowane, jak przed wojną, co roku w okolicach końca karnawału.


Jedyny Bal korporacyjny poza naszym organizowany jest współcześnie, od 12 lat, w Warszawie, za sprawą drugiej co do starszeństwa korporacji akademickiej „Arkonia” (zał. 1879). Cieszy się przychylnością i aktywnym udziałem tamtejszych, najwyższych władz i środowiska akademickiego, a także przedstawicieli świata kultury i biznesu oraz sfer arystokratycznych.


Tytułem uzupełnienia pragniemy poinformować, że Ich Magnificencje Rektorzy największych trójmiejskich uczelni objęli „Czarną Kawę” honorowym patronatem i odnoszą się do tego wydarzenia z dużą przychylnością.

Ufając, że udało się nam zainteresować Państwa ideą  „Czarnej Kawy”

Pozostajemy z szacunkiem

Organizatorzy