Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Gmina Żukowo w grafice i fotografii

Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski zaprasza na wystawę pn. "Gmina Żukowo w Grafice Jacka Piątka i na Fotografiach Kosycarzy". - Wystawę można oglądać codziennie od 15 do 28 lutego 2018 r., od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu Gminy w Żukowie, ul. Gdańska 52

 Jacek Piątekurodzony 12.04.1971r. absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończył malarstwo w pracowni Włodzimierza Łajminga w 1997r. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem ściennym i sztalugowym, podejmuje też działania wykraczające poza malarstwo - rzeźba, prezentacje obiektów, instalacje, sztuka użytkowa. Wspólnie z żoną prowadził pracownię artystyczną „crazy seed”, która przez 5 lat zdobywała doświadczenie, współpracując na rynku Austriackim , z firmą „Art und Wenus” w Wiedniu. Pracownia zajmuje się projektowaniem wnętrz, projektowaniem mebli i innych unikalnych przedmiotów użytkowych. W latach 2007-2013 pracował w Urzędzie Miasta Bydgoszczy w charakterze Plastyka Miasta. w tym czasie intensywnie zaangażował się w pracę na rzecz poprawy estetyki i jakości przestrzeni publicznej. Od 2013 roku pracuje w strukturach samorządowych Miasta Gdyni na stanowisku Plastyka Miasta gdzie realizuje swoje zadania z zakresu pracy nad szeroko rozumianą estetyką miejskiej przestrzeni. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym. zrealizował dziesiątki projektów autorskich oraz uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami. Jego prace znajdują nabywców w Austrii, Holandii, Niemczech, Irlandii, czy Stanach Zjednoczonych.

Jest autorem zrealizowanego w 2014r. wielkoformatowego muralu w nowym budynku Szkoły Muzycznej im Z. Noskowskiego w Gdyni. W przestrzeni miejskiej realizował projekty wielkoformatowego malarstwa na żywo w ramach eventu z okazji 39 Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW w Gdyni. Od 2015 roku zrealizował około 100 rysunków architektury i przestrzeni publicznej Gdyni w technice tuszu na papierze. Jego ostatni projekt to kilkanaście rysunków Zabytków Żukowa zrealizowanych na zlecenie Gminy Żukowo.

Zbigniew Kosycarz - 1925–1995), był jedną z najpopularniejszych postaci Wybrzeża Gdańskiego. Przyjechał do Gdańska w 1945 roku, zamieszkał początkowo w Sopocie, pracował w gdyńskich redakcjach gazet i od pierwszych dni tworzył fotograficzną kronikę regionu. Mówiono o nim „latający reporter”. Żadne wydarzenie nie mogło się odbyć bez jego udziału. Dokumentował też życie codzienne, nie rozstając się z aparatem fotograficznym. Choć przez całe życie zawodowe związany był z gdańskim dziennikiem „Głos Wybrzeża”, publikował także w wielu innych wydawnictwach. Fotografia prasowa stała się dla niego nie tylko pracą, ale również hobby wypełniającym całe życie.

Z wielu przyznanych mu nagród i wyróżnień najbardziej cenił sobie tytuł „Gdańszczanina Roku 1972” otrzymany głosami czytelników „Wieczoru Wybrzeża”. Od roku 1997 organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo jego imienia.

Maciej Kosycarz - (ur. w 1964 r.), absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Autor kilkunastu tysięcy zdjęć opublikowanych w prasie. Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 1990. Początkowo w ukazujących się głównie na Kaszubach „Naszych Tygodnikach” oraz „Tygodniku Wieczór”, a następnie w „Głosie Wybrzeża”. W maju 1996 roku założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press KFP, kontynuuje pracę ojca. Klientami KFP jest ponad 100 polskich i zagranicznych tytułów oraz agencji prasowych. Swoje zdjęcia prezentował na kilku wystawach, wydał również dwadzieścia albumów fotograficznych. W 2001 roku przygotował wystawę „Zwykłe Miasto – Gdańsk w obiektywie ojca i syna”, którą można było zobaczyć w Budapeszcie, Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Belgradzie, Gdańsku, Kalmarze (Szwecja), Holbaek (Dania) i Kaliningradzie (Rosja).

Od 1997 roku jest współorganizatorem Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza.

W archiwum jego agencji znajduje się ponad 640 tysięcy zdjęć dostępnych na stronie internetowej www.kfp.pl, które są codziennie aktualizowane. Jest to obecnie największy lokalny serwis fotograficzny w Polsce. Tak jak ojciec, za największe wyróżnienie otrzymane w życiu uważa przyznany mu przez mieszkańców tytuł „Gdańszczanina Roku 2009”. Laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2010 przyznanej przez marszałka województwa pomorskiego oraz nagrody wojewody pomorskiego Sint Sua Praemia Laudiw kategorii kultura za rok 2014.

W 2009 roku Rada Miasta Gdańska nadała kronikarzom miasta Zbigniewowi i Maciejowi Kosycarzom Medal Mściwoja II za całokształt dorobku fotograficznego.