Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

SOPOT. Ukazał się nowy TOPOS

Pierwszy w tym roku numer „Toposu” już dostępny!

Pierwszy w tym roku numer „Toposu” już dostępny!

Numerem pierwszym dwumiesięcznika literackiego otwieramy rok jubileuszowy – już ćwierć wieku piszemy „o rzeczach najważniejszych”. W 2018 roku świętować będziemy 25-lecie Toposu, ale także stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Topos 1 [158] 2018 rozpoczyna tekst Wojciecha Kassa „Ekstaza i rzemiosło (o paradoksie związywania się z tradycją)”. Ciekawą propozycją są także eseje, m.in. Izabeli Rutkowskiej „Turoldo – psalmista naszych czasów”, ks. Jana Sochonia „Religia i poezja – wstępne rozpoznania”, czy Bartosza Małczyńskiego „Pasma nieśmiertelnej melodii. Krzysztof Kamil Baczyński i muzyka”.

W najnowszym Toposie szczególne miejsce zajmują utwory poetyckie Davida Marii Turolda w przekładzie Izabeli Anny Rutkowskiej. Na kartach Toposu numeru znalazła się także poezja Bogusława Kierca, Angelusa Silesiusa, Teresy Tomsi, Joanny Bielskiej-Krawczyk, Stefana Wadzyńskiego, Krzysztofa Bielenia, Anny Szołtysek-Grzesikiewicz czy Piotra Michałowskiego.

Z podróżnikiem Markiem Kamińskim o jego trzecim biegunie i o tym dlaczego nie powinniśmy wstydzić się Boga rozmawia Paweł Kamiński. W ramach cyklu „Między wiarą a niewiarą” można przeczytać ponadto rozmowę Joanny Bielskiej-Krawczyk z prof. Stefanem Sawickim o homo religiosus i obecności sacrum w literaturze.

W numerze także proza: kolejny „Notes” Wojciecha Kassa oraz „Pogrom 1905” Wacława Holewińskiego. Recenzje publikują: Maciej Krzyżan, Aneta M. Krawczyk, Adriana Szymańska i Barbara Gruszka-Zych. W POŻEGNANIACH o Wacławie Tkaczuku (1942-2018), krytyku, poecie i dziennikarzu, autorze licznych audycji radiowych poświęconych poezji, wieloletniemu kierownikowi literackiemu Teatru Polskiego Radia , pisze Wojciech Fułek.

Na okładce: plakat Jakuba Kaji z Trzebini, który zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat z Okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z „Toposem” nr 1 ukazały się tomiki poezji:

- Wojciech Gawłowski „Muzeum dusz czyśćcowych”,

- Jan Polkowski „Pochód duchów”.