Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Stare Przedmieście Gdańska

W najbliższą sobotę, 13 października 2018 r., o godz. 12:00 odbędzie się spacer edukacyjny poświęcony wystawie o historii Starego Przedmieścia. Podczas dwóch godzin gdańszczanki i gdańszczanie odwiedzą wybrane miejsca w dzielnicy począwszy od gmachu dawnego Gimnazjum Polskiego.

Spacer edukacyjny jest rozwinięciem drugiej edycji wystawy „Historie Gdańskich Dzielnic”, prezentującej dzieje wybranych rejonów administracyjnych Gdańska. Niewielka narracja w formie wystawy planszowej, którą można zobaczyć przy Szkole Podstawowej nr 67 niebawem zostanie rozwinięta o kolejny - trzeci - spacer edukacyjny, który ma na celu poszerzenie wiedzy o Starym Przedmieściu. Pierwsza z wycieczek po dzielnicy miała miejsce w czerwcu br., podczas drugiej przybliżono dzieje kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła. 

 

 

– Historia Starego Przedmieścia to dzieje Gdańska w pigułce. Obok potężnych gotyckich świątyń możemy podziwiać tutaj gmachy szkół, urzędów i koszar, zbudowane w XIX i XX wieku. Pomiędzy nimi znajdziemy mieszczańskie kamienice i współczesne bloki. Tak bogata panorama jest wynikiem zmian, jakie przechodziło miasto, w tym tych najbardziej drastycznych, z końca II wojny światowej. Okaleczoną dzielnicę postanowiono odbudować, inaczej jednak niż Główne czy Stare Miasto. Na Starym Przedmieściu zaplanowano w pełni nowoczesną zabudowę. Miała ona kontrastować z zabytkami, została jednak dopasowana do średniowiecznej siatki ulic. Architektura dzielnicy jest więc swoistym kolażem stylów, od gotyku po modernizm – mówi Klaudiusz Grabowski z Muzeum Gdańska, koordynator spaceru edukacyjnego.

 

 

Na spacer edukacyjny prowadzony przez Dorotę Kucharczyk oraz Klaudiusza Grabowskiego nie obowiązują zapisy. Niezależnie od warunków pogodowych uczestnicy spotykają się przy gmachu dawnego Gimnazjum Polskiego przy placu Augustyńskiego 1. Spacer potrwa około dwóch godzin.

 

Kiedy?: 13 października 2018 r., godz. 12:00-14:00

 

Start: Stare Przedmieście, plac Augustyńskiego 1

 

Wstęp: bezpłatny, bez rejestracji, bez limitu

Uwagi: w przypadku opadów deszczu uczestnicy są proszeni o wzięcie parasolki oraz ciepłego odzienia