Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Nowa, dłuższa wiata, monitoring oraz winda - to główne zmiany, jakie zajdą na przystanku SKM Redłowo po remoncie, który właśnie się zaczął. Końcowy efekt będziemy mogli zobaczyć w połowie marca 2020 roku.

  • W Sopocie przy ul. 3 Maja spaliła się elektryczna hulajnoga. Jak zapewnia operator, pożar nie był jednak efektem awarii sprzętu, tylko aktem wandalizmu, którego ofiarą pada coraz większa liczba wypożyczanych pojazdów.

  • Powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku ogłoszą w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych władze NSZZ "Solidarność" i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma to być instytucja konkurencyjna wobec otwartego w 2014 roku Europejskiego Centrum Solidarności, którego obie te instytucje są współzałożycielami.

  • Policja i prokuratura badają sprawę śmierci 42-latka. Podczas domowej imprezy miał się on zachowywać agresywnie w stosunku do jednej z obecnych tam kobiet, na co zareagował inny mężczyzna i obezwładnił go. Wezwano policję, ale gdy policjanci pojawili się na miejscu, 42-latek nie żył.

Ponad 1200 archiwalnych zdjęć Gdańska

Prof. Deurer przekaże ponad 1200 archiwalnych zdjęć Gdańska

Muzeum Gdańska otrzyma w darze ponad 1200 starych zdjęć detali gdańskich kościołów, Domu Uphagena oraz Dworu Artusa, wykonane przez Petera Jacoba Deurera i jego zespół w latach 1942-1945. Zdjęcia przekaże prof. Wolfgang Deurer, syn Petera oraz autor publikacji zawierającej dokumentację przedwojennych gdańskich świątyń. Uroczystości będzie towarzyszyło spotkanie z naukowcem poświęcone historii Gdańska po 1939 r.

W 1942 r. do Gdańska przybył Peter Jacob Deurer. Jego zadaniem było zabezpieczenie dóbr kultury. Sporządzona wówczas dokumentacja obejmowała prawdopodobnie 24 tomy, poświęcone osobno kościołom oraz Domowi Uphagena i Dworowi Artusa. Z pięciu egzemplarzy przetrwał jeden. Liczącą 22 tomy dokumentację możemy dziś zobaczyć w Archiwum Państwowym w Gdańsku.

Część zdjęć użytych do przygotowania publikacji, w łącznej liczbie 1212 sztuk, zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Gdańska. 22 listopada 2018 r. o godz. 17:00 odbędzie się uroczystość z udziałem prof. Wolfganga Deurera – autora publikacji „Gdańsk i jego kościoły. Dokumentacja 56 zabytkowych istniejących i nieistniejących kościołów Gdańska”, architekta oraz konserwatora zabytków. Darczyńca opowie o działaniach Petera Jacoba Deurera, swojej fascynacji Gdańskiem i jego zabytkami.

Nieodpłatne spotkanie, w ramach projektu Czwartki w Muzeum Gdańska, odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska.

Kiedy?: 22 listopada 2018 r., godz. 17:00-18:00

Gdzie?: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

Wolfgang Deurer (ur 1934 r. w Kassel /Niemcy), architekt oraz opiekun zabytków, syn Petera Jacoba Deurera (1893-1960). Autor publikacji „Gdańsk i jego kościoły. Dokumentacja 56 zabytkowych istniejących i nieistniejących kościołów Gdańska”, architekta oraz konserwatora zabytków, doktoryzował się w 1982 r. na Politechnice Gdańskiej. Od 2001 wykładowca z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Fryderyka Schillera w Jenie.