Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Pomnik księdza Jankowskiego wrócił na skwer przy kościele św. Brygidy . Właściciele pomnika pojawili się na miejscu w sobotę rano i około godz. 7 rozpoczęli jego montaż. Zakończył się ponad godzinę później. Na miejscu jest policja, jak twierdzą funkcjonariusze "prewencyjnie zabezpiecza teren".

  • Pomnik księdza Jankowskiego nie wróci na razie na skwer przy kościele św. Brygidy . Właściciele pomnika wstrzymują się z jego postawieniem do czasu wydania przez miasto oficjalnego pozwolenia. Gdy w piątek po południu ciężarówka z figurą pojawiła się w Gdańsku, doszło do kłótni między zwolennikami i przeciwnikami prałata.

  • W czwartek gdańska drogówka zatrzymała dwóch kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu oraz dwóch kolejnych jadących pod wpływem narkotyków. Natomiast w Sopocie został ujęty przez świadka kierowca, który miał w wydychanym powietrzu blisko trzy promile alkoholu.

  • 71 mandatów i 43 zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia to bilans pierwszego dnia akcji straży miejskiej wymierzonej w kierowców ignorujących zasady parkowania na terenie Głównego Miasta w Gdańsku.

Ponad 1200 archiwalnych zdjęć Gdańska

Prof. Deurer przekaże ponad 1200 archiwalnych zdjęć Gdańska

Muzeum Gdańska otrzyma w darze ponad 1200 starych zdjęć detali gdańskich kościołów, Domu Uphagena oraz Dworu Artusa, wykonane przez Petera Jacoba Deurera i jego zespół w latach 1942-1945. Zdjęcia przekaże prof. Wolfgang Deurer, syn Petera oraz autor publikacji zawierającej dokumentację przedwojennych gdańskich świątyń. Uroczystości będzie towarzyszyło spotkanie z naukowcem poświęcone historii Gdańska po 1939 r.

W 1942 r. do Gdańska przybył Peter Jacob Deurer. Jego zadaniem było zabezpieczenie dóbr kultury. Sporządzona wówczas dokumentacja obejmowała prawdopodobnie 24 tomy, poświęcone osobno kościołom oraz Domowi Uphagena i Dworowi Artusa. Z pięciu egzemplarzy przetrwał jeden. Liczącą 22 tomy dokumentację możemy dziś zobaczyć w Archiwum Państwowym w Gdańsku.

Część zdjęć użytych do przygotowania publikacji, w łącznej liczbie 1212 sztuk, zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Gdańska. 22 listopada 2018 r. o godz. 17:00 odbędzie się uroczystość z udziałem prof. Wolfganga Deurera – autora publikacji „Gdańsk i jego kościoły. Dokumentacja 56 zabytkowych istniejących i nieistniejących kościołów Gdańska”, architekta oraz konserwatora zabytków. Darczyńca opowie o działaniach Petera Jacoba Deurera, swojej fascynacji Gdańskiem i jego zabytkami.

Nieodpłatne spotkanie, w ramach projektu Czwartki w Muzeum Gdańska, odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska.

Kiedy?: 22 listopada 2018 r., godz. 17:00-18:00

Gdzie?: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

Wolfgang Deurer (ur 1934 r. w Kassel /Niemcy), architekt oraz opiekun zabytków, syn Petera Jacoba Deurera (1893-1960). Autor publikacji „Gdańsk i jego kościoły. Dokumentacja 56 zabytkowych istniejących i nieistniejących kościołów Gdańska”, architekta oraz konserwatora zabytków, doktoryzował się w 1982 r. na Politechnice Gdańskiej. Od 2001 wykładowca z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Fryderyka Schillera w Jenie.