Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Nowa, dłuższa wiata, monitoring oraz winda - to główne zmiany, jakie zajdą na przystanku SKM Redłowo po remoncie, który właśnie się zaczął. Końcowy efekt będziemy mogli zobaczyć w połowie marca 2020 roku.

  • W Sopocie przy ul. 3 Maja spaliła się elektryczna hulajnoga. Jak zapewnia operator, pożar nie był jednak efektem awarii sprzętu, tylko aktem wandalizmu, którego ofiarą pada coraz większa liczba wypożyczanych pojazdów.

  • Powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku ogłoszą w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych władze NSZZ "Solidarność" i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma to być instytucja konkurencyjna wobec otwartego w 2014 roku Europejskiego Centrum Solidarności, którego obie te instytucje są współzałożycielami.

  • Policja i prokuratura badają sprawę śmierci 42-latka. Podczas domowej imprezy miał się on zachowywać agresywnie w stosunku do jednej z obecnych tam kobiet, na co zareagował inny mężczyzna i obezwładnił go. Wezwano policję, ale gdy policjanci pojawili się na miejscu, 42-latek nie żył.

Uratowane z Potopu

Ile Gdańska jest w Szwecji? Zobacz film Uratowane z Potopu!

11 grudnia 2018 r., o godz. 18:00 w gdańskim Dworze Artusa odbędzie się bezpłatny pokaz filmu „Uratowane z Potopu”. O grabieży kultury materialnej Rzeczpospolitej oraz Gdańska przez Szwedów w XVII w. opowie dr hab. Hubert Kowalski – jeden z odkrywców dzieł sztuki z zaginionego transportu odkrytego kilka lat temu na dnie Wisły. Spotkanie potrwa dwie godziny.

Dlaczego miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji, a pierwodruki polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, stoją na półkach w bibliotece Uppsali? Jak do tego doszło, że w Sztokholmie są królewskie zbroje z Polski, a w kościołach na szwedzkiej prowincji biją polskie dzwony? Na te pytania odpowie dr hab. Hubert Kowalski, wicedyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z odkrywców zaginionego konwoju nowożytnych, polskich dzieł sztuki, które miały opuścić ogarniętą Potopem Rzeczpospolitą. Nigdy jednakże do tego nie doszło… przeładowane barki pochłonęła Wisła.

Żołnierze Karola X Gustawa Wazy grabili wszystko co wpadło im w ręce, a zwłaszcza dzieła sztuki. Elementy architektoniczne z warszawskich rezydencji, w tym nawet płytki podłogowe, były ładowane na barki, które płynęły przez cały Bałtyk, aby w Szwecji ozdobić kościoły i szlacheckie pałace. Niektóre barki były przeładowane i zatonęły w pobliżu Warszawy. Pamięć o zatopionych skarbach stała się miejską legendą. Nie inaczej było na Pomorzu… Podczas prelekcji przybliżymy także wątki związane z Gdańskiem – mówi dr hab. Hubert Kowalski, wicedyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Po prelekcji zostanie zaprezentowany film "Uratowane z Potopu". Opowiada on historię rzeźb sprzed 350 lat oraz naukowców poszukujących skarbu, o którym krążyły legendy. W czasie trzyletniej naukowej ekspedycji zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski ustalono położenie jednej z zatopionych barek, które miały przewieźć polskie dobra kultury. Grupa naukowców wydobyła prawie sto elementów architektonicznych. Odnalezione skarby są jedynymi zachowanymi pamiątkami architektury XVII-wiecznej Warszawy.

Uratowane z Potopu to dokument kreatywny o podróży w przeszłość pełnej przygód, która mierzy się z mitem zatopionych skarbów. Dzięki zastosowaniu animacji 2D oraz inscenizacjom, ujęciom współczesnym oraz wywiadom z bohaterami zanurzymy się w historię odnalezionych skarbów. Przez trzy lata przebadaliśmy nie tylko historyczne dokumenty. Przeprowadziliśmy niezliczoną liczbę wywiadów, a wskazówek udzielali nam nawet funkcjonariusze aparatu stalinowskiego. W końcu przeszukiwaliśmy dno za pomocą echosond. Sukces zawdzięczamy… Wiśle, która po 350 latach odsłoniła cel naszych poszukiwań – dodaje Hubert Kowalski.

Dr hab. Huber Kowalski – adiunkt w Zakładzie Tradycji Antyku w Sztukach Wizualnych Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych opublikowanych między innymi w „Roczniku Warszawskim”, „Pegasusie”, „Baroku”, „Kronice Zamkowej” i „Kontekstach”. Opiekun Koła Naukowego Recepcji Antyku – „Ars Antica” w Instytucie Archeologii UW. Koordynator projektu Wisła – interdyscyplinarne badania dna rzeki. Stypendysta miasta st. Warszawy w latach 2010, 2011 i 2012, Fundacji Lanckorońskich w Rzymie, Instytutu Warburga w Londynie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Zespołu ds. Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych. Zajmuje się recepcją kultury artystycznej starożytnych Grecji i Rzymu w sztuce polskiej XVII, XVIII i XIX wieku. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, International Council of Museums, The Explorers Club, prezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, wicedyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Kiedy?: 11 grudnia (wtorek), godz. 18:00-20:00

Gdzie?: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44 (wejście od strony ul. Długi Targ)

Wstęp: bezpłatny, limit miejsc: 60 os.