Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Nowa, dłuższa wiata, monitoring oraz winda - to główne zmiany, jakie zajdą na przystanku SKM Redłowo po remoncie, który właśnie się zaczął. Końcowy efekt będziemy mogli zobaczyć w połowie marca 2020 roku.

  • W Sopocie przy ul. 3 Maja spaliła się elektryczna hulajnoga. Jak zapewnia operator, pożar nie był jednak efektem awarii sprzętu, tylko aktem wandalizmu, którego ofiarą pada coraz większa liczba wypożyczanych pojazdów.

  • Powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku ogłoszą w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych władze NSZZ "Solidarność" i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma to być instytucja konkurencyjna wobec otwartego w 2014 roku Europejskiego Centrum Solidarności, którego obie te instytucje są współzałożycielami.

  • Policja i prokuratura badają sprawę śmierci 42-latka. Podczas domowej imprezy miał się on zachowywać agresywnie w stosunku do jednej z obecnych tam kobiet, na co zareagował inny mężczyzna i obezwładnił go. Wezwano policję, ale gdy policjanci pojawili się na miejscu, 42-latek nie żył.

WALENTYNKI'19

14 lutego 2019 r., w Dworze Artusa, oddziale Muzeum Gdańska,odbędą się walentynkowe prelekcje o magii miłosnej w formie uzupełnienia zwiedzania, albo dwóch wykładów w ramach projektu „Czwartki w Muzeum Gdańska”. Po ich zakończeniuz wieży Ratusza Głównego Miasta dla zakochanych gdańszczanek i gdańszczan zagra carillon. Koncert wykona carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak.

 Od niepamiętnych czasów miłość i chęć zaskarbienia sobie sympatii obiektu westchnień były motorem napędowym działań kobiet i mężczyzn. Nic więc w tym dziwnego, że gdy budowanie pozytywnych relacji i zaufania pomiędzy dwoma osobami nie zawsze było możliwe, zwracano się ku siłom wyższym poprzez pośredników, np. czarownice (wiedźmy, guślarki) oraz czarowników, którzy mieli je reprezentować.

     W osiągnięciu zdobycia serca wybranki (a zdecydowanie częściej - wybranka) miały pomóc określone gesty, słowa i napoje, a najstarszy dowód sporządzania eliksirów miłosnych pochodzi ze starożytnego Egiptu. Pisemna receptura ma już ponad 3000 lat. Do przygotowania magicznego napoju mógł posłużyć, jak w Śnie Nocy Letniej Szekspira, pospolity bratek, ale czasem w zdobyciu czyjejś zalecano wykorzystanie mikstur sporządzonych na bazie trudno dostępnych składników, np. mandragory, albo… łupieżu z głowy zamordowanej osoby.

      – Chcemy przypomnieć historie związane z uczuciami i opowiemy jakie konsekwencje miało zaklinanie miłości. Popularnym składnikiem od zamierzchłych czasów osiągnięciu celu służyły także rośliny trujące i halucynogenne, np. wilcze jagody. Nic więc dziwnego, że magia miłosna była od średniowiecza uważana za przestępstwo ścigane prawnie nie tylko przez sądy kościelne, ale także świeckie – mówi Justyna Kieczmer z Działu Edukacji Muzeum Gdańska.

      Więcej opowieści o miłości, eliksirach i magii będzie można wysłuchać w Walentynki od godziny 11:00 do 18:00 w formie indywidualnej narracji guślarki w Wielkiej Hali Dworu Artusa, albo dwóch wykładów, które odbędą się w ramach Czwartków w Muzeum Gdańska. Po zakończeniu prelekcji, o 18:05, dla wszystkich zakochanych oraz uczestników wykładów zagra carillon z wieży Ratusza Głównego Miasta. Miłosne utwory wykona Monika Kaźmierczak, która od zeszłego roku pełni funkcję carillonisty miejskiego.

Walentynki w Dworze Artusa

Opowieść guślarki

Kiedy?: 14 lutego 2019, godz. 11:00-17:00

Gdzie?: Wielka Hala, Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Wstęp: w cenie biletu (10 zł normalny i 5 zł ulgowy, 20 zł rodzinny)

Prowadzący: Dział Edukacji

Wykłady o miłości – Czwartki w Muzeum Gdańska

Magia miłości

Kiedy?: 14 Lutego 2019, godz.17:00 – 17:30

Gdzie?: Wielka Hala, Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Wstęp: bezpłatny

Prowadzący: Justyna Kieczmer

Miłość rycerska w malarstwie prerafaelitów

Kiedy?: 14 lutego 2019, godz. 17:30-18:00

Gdzie?: Wielka Hala, Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Wstęp: bezpłatny

Prowadzący: Katarzyna Samotyj

Koncert walentynkowy z wieży Ratusza Głównego Miasta 14 lutego 2019, godz. 18:05-18:20, Długi Targ (przed fontanną Neptuna)

Wstęp: bezpłatny

Wykonawca: Monika Kaźmierczak

 „Zważałem pilnie, gdzie strzała upadła:

 Na mały kwiatek upadła zachodu,

Przód jak śnieg biały, lecz teraz czerwony

Miłości raną – zowią go bratkami.

Pamiętam, że ci kwiat ten pokazałem;

Leć mi go przynieść. Soku jego siłą

Wyciśniętego na śpiącego oczy,

Mąż lub niewiasta szalenie pokocha

Pierwsze ujrzane żyjące stworzenie.

Kwiat mi ten przynieś, a bądź tu z powrotem,

Nim zdoła milę upłynąć lewiatan.”

William Szekspir, Sen Nocy Letniej