Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

MŁODE MALARSTWO POLSKIE. Wystawa 30.03.19

PAŁAC SZTUKI zaprasza 30 marca na wystawę: MŁODE MALARSTWO POLSKIE.

Kolekcja Muzeum Narodowego w Gdańsku

FUNDUSZ ZAKUPOWY BASILA ALKAZZIEGO & HALIMY NAŁĘCZ. -

Do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku trafiły 153 prace malarskie 109 twórców (w tym rysunki Moniki Szwed, Mariusza Tarkawiana

oraz obiekt Bartosza Kokosińskiego).

 Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie” to ekspozycja prac malarskich zakupionych do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. W 2015 r. podpisaliśmy umowę o współpracy z wybitnym artystą, humanistą i mecenasem sztuki Basilem Alkazzim (malarz brytyjski  urodzonym w 1938 r. w Kuwejcie) na stworzenie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku kolekcji, głównie malarstwa, młodych polskich artystów i artystek. Ten wykształcony w Londynie twórca powołał Fundusz Zakupowy Basila Alkazziego & Halimy Nałęcz, dzięki któremu mogliśmy przystąpić do tworzenia kolekcji.

Do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku trafiły 153 prace malarskie 109 twórców. (w tym rysunki Moniki Szwed, Mariusza Tarkawiana oraz obiekt Bartosza Kokosińskiego).

Do współpracy zaprosiliśmy twórców, którzy debiutowali w XXI w. Jest to swoista lista obecności” wybitnych młodych artystów. Malarze i malarki ukończyli uczelnie plastyczne już w nowym stuleciu, nie mają obciążeń i ograniczeń starszych twórców, którzy skazani byli na działalność w poprzednim ustroju lub podczas transformacji.

Chcieliśmy pokazać całą różnorodność zjawisk w malarstwie ostatniego okresu, dominujące kierunki i tendencje. Tworząc kolekcję młodego malarstwa w Muzeum Narodowym w Gdańsku, nie proponowaliśmy własnej hierarchii artystów. Obecnie największą siłą malarstwa jest jego zróżnicowanie. Przy wyborze artystów kierowaliśmy się przede wszystkim ich dorobkiem i pozycją na „scenie artystycznej”. Jednak, nie chcieliśmy naszego wyboru zamykać jedynie na twórcach już wysoko sklasyfikowanych. Podjęliśmy pewne ryzyko, zapraszając do współpracy malarzy mniej uhonorowanych, dopiero debiutujących. Z naszej perspektywy ich poszukiwania były oryginalne i cenne. Chcieliśmy uchwycić zarówno różnorodność, jak i specyfikę tego, co się aktualnie dzieje w malarstwie polskim. Tworząc konkretną narrację, staraliśmy się unikać dogmatyzmu w podejściu do tego medium – stąd w kolekcji znajdują się  prace odnoszące się tak do tradycji, jak i do współczesności, dzieła o charakterze poznawczym, analitycznym oraz krytycznym.

Otwarcie wystawy:

 30 marca 2019 roku, godzina 18.00 - Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Cystersów 18, Gdańsk- Oliwa

Wystawa będzie czynna do 16 czerwca 2019 roku

Kurator wystawy: Wojciech Zmorzyński (607 869 691)

Współpraca: Mariola Balińska