Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Agresją i obelgami kierowanymi w stronę strażników miejskich zareagował mężczyzna, którego przyłapano na paleniu śmieciami w piecu. Sprawa trafiła na policję. Dodatkowo za popełnione wykroczenie mundurowi skierowali przeciwko niemu wniosek o ukaranie do sądu.

  • Teren, którego częścią jest XVIII-wieczny Dwór Srebrniki we Wrzeszczu, może przeobrazić się w nowoczesne osiedle mieszkalno-usługowe. Konkurs na opracowanie koncepcji ogłosiła spółka zarządzająca nieruchomością, której właścicielami są Agencja Rozwoju Pomorza i Pomorska Kolej Metropolitalna. Wyniki poznamy pod koniec stycznia, a termin samej realizacji nie jest jeszcze znany.

  • Trwają poszukiwania złodzieja, który włamał się do pomieszczeń firmy działającej na terenie budynku należącego do Pomorskiej Strefy Ekonomicznej w Gdyni. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może mieć związek z tą sprawą.

  • - Kiedy rozpoczną się prace drogowe związane z węzłem Chylonia? Mijają tygodnie, a na terenie inwestycji niewiele się dzieje - pytają mieszkańcy. Władze Gdyni odpowiadają, że na razie trwa rozbiórka elementów kolidujących z budową i zabezpieczanie zieleni.

O starzeniu się umysłu

Serdecznie zapraszamy na 117. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent.

Gościem będzie dr Natalia Treder-Rochna z Uniwersytetu Gdańskiego. 24 października br. (czwartek), godz. 18:00, Hotel Rezydent, Sopot, plac Konstytucji 3 Maja

Jak starzeje się umysł? Perspektywa neuropsychologiczna. wykład wygłosi pani :
dr Natalia Treder-Rochna (Uniwersytet Gdański):

W ostatnich latach, za sprawą systematycznego przybywania ludzi dożywających zawansowanego wieku, nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania neuropsychologią osób w wieku podeszłym – tzw. neuropsychologią geriatryczną. Niniejszy aspekt rozwojowy wydaje się niezwykle istotny, gdyż tempo starzenia się społeczeństwa polskiego jest coraz szybsze. Literatura neuropsychologiczna wskazuje na silny związek między zmianami zachodzącymi w mózgu na skutek starzenia się a przebiegiem procesów poznawczych. Skojarzona z wiekiem zmienność funkcjonowania poznawczego nie zachodzi jednak według jednolitego wzorca. Podczas wykładu omówione zostaną procesy zachodzące z wiekiem w mózgowiu oraz ich związek ze sprawnością mentalną w jesieni życia. Przedstawione będą także różnice w psychologicznych wykładnikach fizjologicznie prawidłowego procesu starzenia się i tzw. starzenia patologicznego. Przedyskutowane będą korzyści wynikające ze starzenia się.

 

Szczegóły na stronie: http://bfn.gda.pl/index.php/pl/kawiarnia-naukowa/103-zaproszenie-do-cxvii-kawiarni-naukowej-w-sopocie