Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Agresją i obelgami kierowanymi w stronę strażników miejskich zareagował mężczyzna, którego przyłapano na paleniu śmieciami w piecu. Sprawa trafiła na policję. Dodatkowo za popełnione wykroczenie mundurowi skierowali przeciwko niemu wniosek o ukaranie do sądu.

  • Teren, którego częścią jest XVIII-wieczny Dwór Srebrniki we Wrzeszczu, może przeobrazić się w nowoczesne osiedle mieszkalno-usługowe. Konkurs na opracowanie koncepcji ogłosiła spółka zarządzająca nieruchomością, której właścicielami są Agencja Rozwoju Pomorza i Pomorska Kolej Metropolitalna. Wyniki poznamy pod koniec stycznia, a termin samej realizacji nie jest jeszcze znany.

  • Trwają poszukiwania złodzieja, który włamał się do pomieszczeń firmy działającej na terenie budynku należącego do Pomorskiej Strefy Ekonomicznej w Gdyni. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może mieć związek z tą sprawą.

  • - Kiedy rozpoczną się prace drogowe związane z węzłem Chylonia? Mijają tygodnie, a na terenie inwestycji niewiele się dzieje - pytają mieszkańcy. Władze Gdyni odpowiadają, że na razie trwa rozbiórka elementów kolidujących z budową i zabezpieczanie zieleni.

Koncert w rocznicę gdańskiej nocy kryształowej

Muzyczna refleksja w 81. rocznicę gdańskiej nocy kryształowej

 

12 listopada 2019 r., o godz. 19:00, w gdańskim Dworze Artusa odbędzie się koncert Mikołaja Trzaski. W 81. rocznicę gdańskiej nocy kryształowej muzyk zagra utwory opatrzone czytaną prozą w wykonaniu Andrzeja Stasiuka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

12 listopada 1938 r. w Gdańsku, trzy dni po wydarzeniach w III Rzeszy, niemieccy naziści rozpoczęli prześladowania gdańskiej społeczności żydowskiej. Głównym celem tłumu była nieistniejąca dziś Wielka Synagoga, która była symbolem obecności gminy żydowskiej w mieście. Naprzeciw sympatyków nazistów stanęła wówczas grupa weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzona przez emerytowanego kapitana Dawida Lissauera. Na widok byłych wojskowych, odznaczonych Krzyżami Żelaznymi, które otrzymali za męstwo wykazane na frontach I wojny światowej w służbie Cesarstwa Niemieckiego i krótkiej komendy Precz stąd, zwolennicy NSDAP odstąpili od próby spalenia budynku.

– Mimo aktu odwagi weteranów, Wielką Synagogę rozebrano w maju 1939 r. Koncert Mikołaja Trzaski to zaproszenie do refleksji nad losem ludzi, którym z pobudek rasowych i odmiennej kultury odmówiono podstawowych praw do funkcjonowania w społeczeństwie oraz możliwości współtworzenia jego obrazu. Koncert upamiętniający rocznicę gdańskiej nocy kryształowej kontrastuje z radością, którą wyrażamy i wyrazimy dzień wcześniej, w Narodowe Święto Niepodległości.  mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wydarzenie w Dworze Artusa potrwa max. 2 godziny. Wstęp na wydarzenie jest wolny. W Wielkiej Hali zostanie przygotowanych 300 miejsc siedzących. Miejsca można rezerwować mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , albo poprzez utworzone wydarzenie na profilu facebookowym Muzeum Gdańska. W obu wypadkach zgłoszenia są przyjmowane do godz. 10:00 w dniu wydarzenia (wtorek, 12.11.2019, godz. 10:00).

Kiedy: 12 listopada 2019 r. (wtorek), godz. 19:00-21:00

Gdzie: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Limit miejsc: 300 osób

Rezerwacje miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.