Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Trwa budowa hali sportowej z salami dydaktycznymi dla Szkoły Amerykańskiej w Małym Kacku. Obiekt przy ul. Łowickiej będzie sąsiadował z biblioteką i siedzibą rady dzielnicy. Zapowiedzią ich powstania jest przetarg na wykonawcę prac.

  • Niebawem na szlaku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pojawi się szynobus Kolei Dolnośląskich. Nie będzie to jednak debiut kolejnego przewoźnika na tej linii, lecz efekt wymiany taborowej pomiędzy trójmiejską SKM, a spółką z Legnicy. SKM w ramach umowy użyczy kolejarzom z Dolnego Śląska elektryczny skład zmodernizowany w 2013 r.

  • To, ilu pasażerów skorzysta jednocześnie z pojazdów komunikacji miejskiej, będzie zależeć od powierzchni autobusów czy tramwajów, a nie liczby miejsc? Tego chciałby Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Urzędnik zwrócił się z apelem o zmianę zasad funkcjonowania komunikacji miejskiej do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Swoje sugestie w tej sprawie przesłali także naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

  • Trzej uczniowie z trójmiejskich szkół w ciągu nieco ponad tygodnia wydrukowali na domowych drukarkach 3D ponad 500 przyłbic ochronnych, które trafiły do szpitali w Gdyni i Elblągu. Jeszcze dzisiaj 1,6 tys. plastikowych masek ochronnych wyprodukowanych przez firmę z Gdańska trafi do szpitali w Trójmieście. Podobnych akcji jest wiele, wszystkie łączy to samo, potrzebują nawet niewielkiego, ale finansowego wsparcia.

Koncert w rocznicę gdańskiej nocy kryształowej

Muzyczna refleksja w 81. rocznicę gdańskiej nocy kryształowej

 

12 listopada 2019 r., o godz. 19:00, w gdańskim Dworze Artusa odbędzie się koncert Mikołaja Trzaski. W 81. rocznicę gdańskiej nocy kryształowej muzyk zagra utwory opatrzone czytaną prozą w wykonaniu Andrzeja Stasiuka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

12 listopada 1938 r. w Gdańsku, trzy dni po wydarzeniach w III Rzeszy, niemieccy naziści rozpoczęli prześladowania gdańskiej społeczności żydowskiej. Głównym celem tłumu była nieistniejąca dziś Wielka Synagoga, która była symbolem obecności gminy żydowskiej w mieście. Naprzeciw sympatyków nazistów stanęła wówczas grupa weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzona przez emerytowanego kapitana Dawida Lissauera. Na widok byłych wojskowych, odznaczonych Krzyżami Żelaznymi, które otrzymali za męstwo wykazane na frontach I wojny światowej w służbie Cesarstwa Niemieckiego i krótkiej komendy Precz stąd, zwolennicy NSDAP odstąpili od próby spalenia budynku.

– Mimo aktu odwagi weteranów, Wielką Synagogę rozebrano w maju 1939 r. Koncert Mikołaja Trzaski to zaproszenie do refleksji nad losem ludzi, którym z pobudek rasowych i odmiennej kultury odmówiono podstawowych praw do funkcjonowania w społeczeństwie oraz możliwości współtworzenia jego obrazu. Koncert upamiętniający rocznicę gdańskiej nocy kryształowej kontrastuje z radością, którą wyrażamy i wyrazimy dzień wcześniej, w Narodowe Święto Niepodległości.  mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wydarzenie w Dworze Artusa potrwa max. 2 godziny. Wstęp na wydarzenie jest wolny. W Wielkiej Hali zostanie przygotowanych 300 miejsc siedzących. Miejsca można rezerwować mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , albo poprzez utworzone wydarzenie na profilu facebookowym Muzeum Gdańska. W obu wypadkach zgłoszenia są przyjmowane do godz. 10:00 w dniu wydarzenia (wtorek, 12.11.2019, godz. 10:00).

Kiedy: 12 listopada 2019 r. (wtorek), godz. 19:00-21:00

Gdzie: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Limit miejsc: 300 osób

Rezerwacje miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.