Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Trwa budowa hali sportowej z salami dydaktycznymi dla Szkoły Amerykańskiej w Małym Kacku. Obiekt przy ul. Łowickiej będzie sąsiadował z biblioteką i siedzibą rady dzielnicy. Zapowiedzią ich powstania jest przetarg na wykonawcę prac.

  • Niebawem na szlaku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pojawi się szynobus Kolei Dolnośląskich. Nie będzie to jednak debiut kolejnego przewoźnika na tej linii, lecz efekt wymiany taborowej pomiędzy trójmiejską SKM, a spółką z Legnicy. SKM w ramach umowy użyczy kolejarzom z Dolnego Śląska elektryczny skład zmodernizowany w 2013 r.

  • To, ilu pasażerów skorzysta jednocześnie z pojazdów komunikacji miejskiej, będzie zależeć od powierzchni autobusów czy tramwajów, a nie liczby miejsc? Tego chciałby Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Urzędnik zwrócił się z apelem o zmianę zasad funkcjonowania komunikacji miejskiej do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Swoje sugestie w tej sprawie przesłali także naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

  • Trzej uczniowie z trójmiejskich szkół w ciągu nieco ponad tygodnia wydrukowali na domowych drukarkach 3D ponad 500 przyłbic ochronnych, które trafiły do szpitali w Gdyni i Elblągu. Jeszcze dzisiaj 1,6 tys. plastikowych masek ochronnych wyprodukowanych przez firmę z Gdańska trafi do szpitali w Trójmieście. Podobnych akcji jest wiele, wszystkie łączy to samo, potrzebują nawet niewielkiego, ale finansowego wsparcia.

Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945

12 grudnia 2019 r., o godz. 14:00 w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta zostanie otwarta wystawa czasowa poświęcona działalności złotniczej gdańskiej rodziny Stumpfów. O działalności pokoleń jubilerów opowie ponad 350 eksponatów pozyskanych z zagranicy oraz Polski. Wystawę będzie można zwiedzić pomiędzy 13 grudnia 2019, a 30 kwietnia 2020 r.

Od czasu otwarcia przez Carla Stumpfa warsztatu złotniczego przy ulicy Złotników 32 minęło ponad 215 lat. 5 kwietnia 1804 r. nikt z wizytujących niewielki zakład złotnika gdańszczan nie przypuszczał, że za blisko sto lat wyroby jubilerskie pochodzących ze Śląska Stumpfów zdobędą międzynarodowe uznanie, a ich rodzina będzie odpowiedzialna za konserwację wyposażenia bursztynowej komnaty. O tym, że ich prace znajdą się kiedyś na wystawie w muzeum zapewne też…

 

„Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945” to pierwsza próba ukazania twórczości pokoleń złotników od pierwszych lat XIX w. do 1945 roku. Zaczynali od niewielkiego warsztatu. W 1945 r. rodzinny interes składał się z czterech kamienic przy ul. Złotników, a także sklepu przy Długiej 29/30 i kolejnych we Wrzeszczu i Sopocie. Po 1945 r. do Gdańska nie wrócili, ale wyroby złotnicze Stumpfów znajdują się w zbiorach gdańskich muzeów oraz w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Nasza wystawa to okazja do zapoznania się nie tylko z pięknymi wyrobami, ale także ciekawymi historiami sukcesu pokoleń gdańskich artystów i przedsiębiorców – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

W Galerii Palowej zostanie pokazanych ponad 350 wyrobów jubilerskich: dekoracyjnych, użytkowych i sakralnych, a także okolicznościowych oraz zdjęć, w tym dagerotyp z wizerunkiem Carla Mortiza Stumpfa z 1847 r. Eksponaty pochodzą ze zbiorów muzealnych, z zasobów kościelnych, archiwów i bibliotek z całego świata, np. z Holandii, Norwegii, Niemiec i z… australijskiego Sydney. Blisko co czwarty eksponat został użyczony przez osoby prywatne.

– Wyroby Stumpfów przez prawie 140 lat stanowiły podstawę ich wysokiej pozycji na rynku lokalnym i zagranicznym. Cały czas rozwijali i unowocześniali firmę. Umiejętnie stosowali różnorodne techniki i metody zdobnicze. Wyznaczali też trendy, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, za które otrzymywali nagrody na najważniejszych światowych wystawach. Umieli wyczuć rynek. Świetnie rozumieli, że ze swoimi wyrobami mogli dotrzeć zarówno do ludzi średniozamożnych, jak i elit. Realizowali intratne zlecenia władz lokalnych, a z drugiej strony produkowali brosze drobne broszki czy bibeloty dla turystów. Sięgali także chętnie po bursztyn. Od pocz. XX w. wyroby ze złota Bałtyku zyskiwały na popularności w dużej części dzięki Stumpfom – mówi Anna Frąckowska z Muzeum Gdańska, kurator wystawy.

Wystawę można zwiedzać od 13 grudnia br. do 30 kwietnia 2020 z wyłączeniem poniedziałków. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą zobaczyć wystawę nieodpłatnie. Obowiązujące do końca 2019 r. ceny biletów wynoszą 12 zł / indywidualny, 6 zł / ulgowy i 20 zł / bilet rodzinny (1-2 dorosłych i 2-6 dzieci do lat 18).

 

W ramach wystawy odbędzie się także cykl bezpłatnych oprowadzań kuratorskich i spotkanie dla seniorów. Najbliższe oprowadzanie odbędzie się w sobotę, 14 grudnia br., o godz. 12:00. 16 stycznia 2020 r. ukaże się katalog wyrobów złotniczych ze zbiorów Muzeum Gdańska.