Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Wystawa Tumiela w Lidzie

Wystawa prac Czesława Tumielewicza w Lidzie

10 kwietnia (...), w  Historyczno-Artystycznym Muzeum w Lidzie (na Biaorusi) otwarto wystawę prac polskiego artysty grafika i malarza Czesława Tumielewicza. Artysta urodził się w Lidzie. Tu sięgają korzenie jego rodziny. Prof. Tumielewicz  uczestniczył osobiście w otwarciu wystawy, na którą przybyli także przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej Ziemi Lidzkiej.Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 7 maja br.


Jesteśmy bardzo radzi, że w okresie swego twórczego rozkwitu podjął on decyzję o przywiezieniu swoich prac i pokazaniu ich mieszkańcom naszego miasta – podkreśliła pracownica muzeum Tatiana Nikiforowa .

– W ubiegłym roku podczas ostatniego zjazdu lidczan pan Tumielewicz był w Lidzie i zaproponowałem mu urządzenie wystawy. Artysta powiedział, że marzył o takiej wystawie. Jestem bardzo szczęśliwy, że pomysł się udał, że lidczanie poznają jeszcze jednego swego krajana – powiedział przewodniczący Towarzystwa Kultury Polskiej w Lidzie Aleksander Kołyszko.

Dziesięć swoich prac Czesław Tumielewicz po zamknięciu wystawy zdecydował podarować rodzinnemu miastu.

.................

Czesław Tumielewicz – urodzony w Lidzie w 1942 r. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w 1978 r. w pracowni prof. Lucjana Mianowskiego. Tytuł profesora uzyskał w 1994 r. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Artysta malarz i grafik, niezwykle twórczy i pracowity, nietuzinkowy, posiada ogromny dorobek artystyczny. Sztukę umiłował nade wszystko. Gdy tworzy, czuje się spełniony. Zawsze ma przy sobie pastele lub sztalugę albo przynajmniej szkicownik i ołówek. Każdego lata, od niepamiętnych czasów, Tumiel – tak nazywają go przyjaciele, znajomi, studenci – maluje swoje obrazy w plenerze. Podczas plenerów malarskich, wśród koleżanek i kolegów o podobnej wrażliwości, artysta zamalowuje płótno za płótnem, przelewając na nie otaczający go świat, swoje artystyczne spojrzenie na góry, morze, na architekturę i ludzi.