Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Muzyka dawna w Czersku

Muzyka dawna rozbrzmiewała w Czersku


Ośrodek Kultury w Czersku gościł 14 maja br. wspaniałą śpiewaczkę operową, sopranistka Aleksandrę Kucharską - Szefler. Artystka, pochodząca z Czerska, wystąpiła w towarzystwie znanego tenora Wojciecha Winnickiego, przy akompaniamencie znakomitej Witosława Frankowska. Koncert ten był wielkim wydarzeniem muzycznym. Jednocześnie ten wspaniały koncert uświetnił gminne uroczystości poświęcone poecie Janowi Karnowskiemu, do tekstów którego śpiewali artyści w miniony piątek.
Program koncertu obejmował:

Teskniączka sł. Jan Karnowski, muz. Wacław Kirkowski

Zymk sł. i muz. Jan Trepczyk

Gbur sł. i muz. Jan Trepczyk

Strużka sł. i muz. Jan Trepczyk

Mòdri niebò sł. Jan Rompski, muz. Jan Trepczyk

Mòje strone sł. Jan Piepka, muz. Jan Trepczyk

Mulk sł. i muz. Jan Trepczyk

Psota sł. i muz. Jan Trepczyk

Leszczena sł. i muz. Jan Trepczyk

Lipa mel. ludowa

Andzia w lese mel. ludowa

Pożegnanie mel. ludowa

Hafciarka z Żukowa autor słów nieznany, muz. Władysław Walentynowicz

Ej, żeglarze sł. Franciszek Fenikowski, muz. Wanda Dubanowicz

Rëbôce sł. i muz. Jan Trepczyk

Rëbôk w dôce sł. Ryszard Kohnke, muz. Marian Selin

Dzysô wieselé mel. ludowa

Mòrze sł. i muz. Jan Trepczyk

Juliusku sł. i muz. Marian Selin

Hej, mòrze, mòrze sł. i muz. Jan Trepczyk

Psalm 128 tłum. Szymon Krofey, muz. Witosława Frankowska

Słów kilka o znakomitych artystach:

Aleksandra Kucharska-Szefler – sopran
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie Haliny Mickiewiczówny. Jest laureatką trzech konkursów wokalnych, w tym Międzynarodowego Konkursu im. A. Dworzaka w Karlovych Warach w 1984 r. (II miejsce) oraz I Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu w 1985 r. (I miejsce i nagroda specjalna za wykonanie pieśni polskiej). Dokonała nagrań z dziedziny muzyki kameralnej, m.in. nagrania archiwalnego pieśni i ballad S. Moniuszki dla Polskiego Radia. W swoim repertuarze posiada partie operowe, oratoryjne, cykle kameralne i pieśni oraz utwory muzyki dawnej. Koncertowała w Niemczech, Francji i Włoszech, śpiewała partię tytułową w polskim prawykonaniu opery Genowefa R. Schumanna. Propaguje twórczość poetów i kompozytorów kaszubskich, których utwory wielokrotnie nagrywała dla radia i telewizji. Prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wojciech Winnicki – tenor
Wychowanek klasy wokalnej Katarzyny Zachwatowicz-Jasieńskiej i Piotra Kusiewicza. Występował w wielu znaczących koncertach oratoryjnych i kameralnych w Polsce i za granicą, wykonując m.in. partię tenorową w Pasji wg św. Jana J. S. Bacha w Gdańsku i Berlinie (2008), partię Ewangelisty w Pasji wg św. Mateusza pod dyr. Paula Esswooda (2009), kantaty starogdańskie podczas III Festiwalu Goldbergowskiego (2008). W swoim repertuarze posiada liczne arie operowe W. A. Mozarta, V. Belliniego, cykle pieśni F. Schuberta, J. Brahmsa oraz utwory współczesne. Dokonał nagrań muzyki dawnej na płytach: Johannespassion J. S. Bacha (DVD 2008) i Gdańskie Królestwo Kantat (Goldberg Ensamble, 2008). Zaproszony jako wykonawca do udziału w XVIII Spotkaniach z muzyką Kaszub (2008) przez krótki okres czasu znakomicie przyswoił sobie niełatwą wymowę regionalną, wnosząc do interpretacji pieśni J. Trepczyka, M. Selina, W. Kirkowskiego, W. Frankowskiej wiele liryzmu i żarliwości.

Witosława Frankowska - fortepian
Wychowana w rodzinie o długoletnich tradycjach kaszubskich i muzycznych, łączy działalność artystyczną z popularyzacją muzyki regionalnej. Jako ceniony realizator basso continuo koncertowała w całej Europie i USA; od 1993 współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną w dziedzinie muzyki dawnej. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki, obecnie związana jest jako wykładowca z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku. Komponuje, opracowuje utwory ludowe i regionalne, była redaktorem i autorką większości haseł muzycznych w książce Muzyka Kaszub. Materiały encyklopedyczne (2005), prowadzi cieszący się dużą popularnością cykl koncertów „Spotkania z muzyką Kaszub” w wejherowskim muzeum. Dokonała szeregu nagrań dla radia i telewizji, przygotowała do wydania płyty Mòrze (2004), Ptôszkòwie na lëpie (2006). Laureatka Medalu Stolema (2006).