Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Agresją i obelgami kierowanymi w stronę strażników miejskich zareagował mężczyzna, którego przyłapano na paleniu śmieciami w piecu. Sprawa trafiła na policję. Dodatkowo za popełnione wykroczenie mundurowi skierowali przeciwko niemu wniosek o ukaranie do sądu.

  • Teren, którego częścią jest XVIII-wieczny Dwór Srebrniki we Wrzeszczu, może przeobrazić się w nowoczesne osiedle mieszkalno-usługowe. Konkurs na opracowanie koncepcji ogłosiła spółka zarządzająca nieruchomością, której właścicielami są Agencja Rozwoju Pomorza i Pomorska Kolej Metropolitalna. Wyniki poznamy pod koniec stycznia, a termin samej realizacji nie jest jeszcze znany.

  • Trwają poszukiwania złodzieja, który włamał się do pomieszczeń firmy działającej na terenie budynku należącego do Pomorskiej Strefy Ekonomicznej w Gdyni. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może mieć związek z tą sprawą.

  • - Kiedy rozpoczną się prace drogowe związane z węzłem Chylonia? Mijają tygodnie, a na terenie inwestycji niewiele się dzieje - pytają mieszkańcy. Władze Gdyni odpowiadają, że na razie trwa rozbiórka elementów kolidujących z budową i zabezpieczanie zieleni.

Oliwa. Nowa restauracja!

Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine. Jedno miejsce – dwa kulinarne światy. Sugoi Sushi i Alchemia Wina oficjalnie otwarte!

 12 stycznia 2018r. w zimowy piątkowy wieczór na parterze budynku Argon w Oliwie miało miejsce otwarcie dwóch wyjątkowych restauracji. Sugoi Sushi i Alchemia Wina to niekonwencjonalne, jedyne w Trójmieście połączenie kuchni japońskiej, śródziemnomorskiej i winiarni.

            W Alchemii Wina znajdziemy przede wszystkim kuchnię włoską oraz szeroki wybór starannie wyselekcjonowanych win z różnych regionów. Sugoi Sushi to z kolei japońska klasyka. W ofercie znaleźć można takie pozycje jak: osuimono gyoza, sake teriyaki, sashimi, czy hosomaki.

Warto podkreślić fakt, iż zaproponowane rozwiązanie nie jest próbą łączenia odmiennych smaków. Wręcz przeciwnie – przestrzeń składa się z dwóch części, dedykowanych poszczególnym regionom. Idea, która przyświeca pomysłodawcom restauracji, to wykreowanie dwóch autonomicznych światów kulinarnych w taki sposób, aby lokal mógł stać się miejscem spotkań zarówno miłośników kuchni śródziemnomorskiej jak i dalekowschodniej.

Na piątkową uroczystość przygotowano unikalne menu. Ponad 200 zaproszonych gości miało niepowtarzalną możliwość degustacji wina oraz wybranych dań. Otwarcie uświetnił muzyczny recital Dragomira Wojtyłko. Obecni mieli również okazję wspomóc Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Zysk z prowadzonej w trakcie wieczoru sprzedaży książki autorstwa ks. Kaczkowskiego oraz płyty „Little World” wcześniej wspomnianego artysty został w całości przekazany na cele charytatywne.