Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Rozmowa z Marszałkiem Pomorskiego

Pomorskie – dobry kurs

Promocja turystyczna Województwa Pomorskiego – czy jest potrzebna?

Rozmowa Magazynu Gdańskiego z  z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem.

 


- Turystyka w roku 2010 – czy jest receptą na kryzys gospodarczy? Jak rozwija się w naszym regionie i jak wypadamy na tle kraju?

Turystyka jest gałęzią gospodarki bardzo podatną na różnego rodzaju bodźce.  Zmiany kondycji finansowej mieszkańców naszego kraju, problemy komunikacyjne, czy też niesprzyjające warunki pogodowe wpływają pozytywnie na jej rozwój lub powodują straty finansowe. Sprzyjająca aura w miesiącach letnich zbiegła się z promowanym wizerunkiem wypoczynku nad polskim morzem. Kampania promocyjna „Czas na Bałtyk”, autorstwa samorządów regionalnych: zachodniopomorskiego i pomorskiego, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Pomorskiej Organizacji Turystycznej, skutecznie przypomniała polskim turystom o często niedocenianym wypoczynku na polskim wybrzeżu, od Świnoujścia po krańce Mierzei Wiślanej. Celem podjętych działań była promocja Bałtyku i wakacji nad nim, nie tylko w okresie sezonu letniego, ale i w pozostałych porach roku. Kolejne wydarzenia promocyjne wywoływały zainteresowanie nie tylko mediów, ale i turystów.

Ważny jest również fakt, iż turystyka będąca typową gałęzią usługową, tworzy miejsca pracy. Powstające nowe obiekty noclegowe, biura turystyczne czy też zwiększająca się liczba pilotów i przewodników to nowe możliwości i nowe usługi. W tym roku przeprowadziliśmy 10 egzaminów dla 201 kandydatów, z których zdało 139 osób. To prawie 69 % . Skategoryzowanych zostało na Pomorzu 9 nowych hoteli, a obecnie funkcjonuje ich 141, mamy też 206 organizatorów i pośredników podróży. To duży potencjał. Oferowane przez biura imprezy organizowane są głównie w kraju i krajach europejskich, a w mniejszym stopniu ich organizacja odbywa się we wszystkich krajach świata.

- Podróżni, którzy wybrali już Pomorskie muszą tu dojechać, czy wobec narastających trudności komunikacyjnych region jest dostępny?

Obecnie większość środków finansowych województwa, pozyskanych z Unii Europejskiej przeznaczonych została na modernizację oraz na budowę nowych dróg.
W latach 2007-2013 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, wybranych zostało 66 projektów z zakresu infrastruktury drogowej, na które przeznaczono kwotę 861, 81 mln PLN z EFRR, a wartość wszystkich inwestycji drogowych regionu wynosi 1 522,25 mln PLN. Najważniejszą jednak trasą jest autostrada A1 – droga szybkiego ruchu, którą zwyczajowo nazywamy Autostradą Bursztynową. Wspólnie z operatorem A1, Gdańsk  Transport Company, przeprowadziliśmy szereg  akcji promocyjnych, skierowanych do turystów odwiedzających nasz region w okresie letnim. Współpracowaliśmy również z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

- Kto przyjeżdża do Pomorskiego? Na jakich gości liczy region?

Zapraszamy podróżnych z kraju i ze świata. Upowszechniamy nasz wizerunek i ofertę turystyczną w destynacjach, z którymi mamy połączenia lotnicze i promowe. Nasi goście przyjeżdżają do nas ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wlk. Brytanii, Niemiec i Rosji. Przeprowadziliśmy szereg działań promocyjnych wykorzystując między innymi prasę codzienną w Helsinkach, czy też w Berlinie. W publikacjach wykorzystany został  fakt, iż Gdańsk, Gdynia i Sopot zostały uznane za najlepszą destynację 2009 na targach Matka w Helsinkach w styczniu br.

Ponadto wykorzystujemy portale internetowe www.poznaj3miasto.pl oraz www.shopandsee.eu, a także ostatnio uruchomiony www.aufnachnordpolen.de, prowadzimy akcje promocyjne na portalach społecznościowych, np.  konkurs internetowy – Pomorskie na 4 Pory Roku , który miał na celu zachęcenie indywidualnych odbiorców do korzystania z bogatej oferty województwa pomorskiego przez cały rok.

W przyszłym roku planowana jest Turystyczna Kampania Województwa Pomorskiego „ Pomorskie-dobry kurs” skierowana do turystów naszego kraju. Kulminacyjny moment kampanii planowany jest w przyszłym roku na wiosnę, jednakże już jesienią chcielibyśmy uchylić rąbka  tajemnicy. Dlatego też na Międzynarodowych Targach Poznańskich pokazujemy nowe stoisko w 4 kolorach i zachęcamy wszystkich by  razem z nami nabierali kolorów. Pomorskie. Nabierz kolorów – to hasło kampanii. 4 kolory na 4 pory roku, całe Pomorskie zaprasza oferując produkty turystyczne reprezentujące turystykę aktywną, wodną, kulturową i wypoczynkową ze SPA & welleness.

- Czy w regionie pomorskim myśli o dalekich rynkach turystycznych ?

Tak, w tym roku, we wrześniu, dzięki pozyskanym funduszom unijnym zorganizowaliśmy prezentację Województwa Pomorskiego na EXPO 2010 w Szanghaju. Samorząd Województwa, wraz z zaangażowanymi samorządami: Gdańska, Gdyni, Sopotu i Słupska oraz partnerami takimi jak: izby gospodarcze, uczelnie, pomorska specjalna strefa ekonomiczna, WFOŚ, PROT uzyskał dofinansowanie na działania promocyjne w ramach RPO. Nasz wizyta to promocja gospodarcza, naukowa, turystyczna, związana z ochroną środowiska oraz prezentacja pomorskiej kultury. Szanghaj i Województwo Pomorskie są partnerami od roku 1985.

Dziękuję za rozmowę,

Brygida Susko, MG