Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Dość! - pod tym hasłem protestowano w czwartek 23.01.2020 r. w Gdańsku w obronie sądów. Około setka uczestników manifestacji zebrała się tym razem pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, by wyrazić swój sprzeciw ws. tzw. ustawy kagańcowej, która ma ograniczać sędziowską swobodę orzekania. Ustawa ma także naruszać zasadę trójpodziału władzy czy zasadę wyłączności sądów w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

  • W nocy z środy na czwartek z zaparkowanego przy ul. Srebrnej w Gdańsku auta "na minuty" ktoś ukradł koła. Złodzieja szuka policja, a straty oszacowano na ok. 1,5 tys. złotych.

  • - Po co mamy segregować odpady, skoro nowy odbiorca wrzuca wszystko do jednej śmieciarki? - pyta nasz czytelnik, pan Piotr z Gdyni. Sprawdziliśmy i okazuje się, że ma rację, ale... nie do końca. Rzeczywiście różne frakcje odpadów odbiera często jedna śmieciarka, ale to specjalnie do tego przystosowany pojazd wielokomorowy.

  • Najpierw na celownik wzięli Żabiankę, po niej Przymorze, a w przyszłym tygodniu przyjdzie czas na m.in. Wrzeszcz Górny i Stogi. Straż Miejska w Gdańsku prowadzi akcję, w ramach której sprawdza, czy kierowcy stosują się do znaków drogowych obowiązujących na terenie osiedli, na które wjeżdżają. Posypały się mandaty.

Kaszubskie truskawki

Kaszubskie truskawki - palce lizać!

Truskawkobranie na Złotej Górze

fot. archiwum/gazetakaszubska.pl

 

 

 

Historia truskawkobrania

Od 1971 roku na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej z okazji truskawkowych żniw, gospodarze powiatu kartuskiego urządzją wielki festyn ludowy - "Święto Truskawkobrania", które jest doskonałym pomysłem na promowanie regionu, bowiem przyciąga tu coraz większe rzesze wystawców i gości z Trójmiasta jak i  całego Pomorza, także turystów.

Kartuski festyn stał się największą imprezą w regionie. Szacuje się, iż w Truskawkobraniu 30 czerwca 2002 roku wzięło udział 30 000 osób, w 2004 roku i 2005 było już ich około 40 000. O popularności Truskawkobrania świadczy również fakt, iż w ciągu jednego dnia (w 2005 r.) sprzedano tam prawie 2 tony truskawek. (źródło: Gazeta Kaszubska)

Gazeta Kaszubska poleca:

 

Marina w Brodnicy
Marina w Brodnicy

 

Nasze truskawki na unijnych stołach
Kaszubskie truskawki na unijnych stołach

 

Bazuny mają 40 lat!
Bazuny mają 40 lat!

 

Szukają chętnych do zespołu „Spiéwné kwiôtczi”
Szukają chętnych do zespołu „Spiéwné kwiôtczi”