Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Mam dobry cholesterol...

przeTESTuj swoje zdrowie!

Narodowy Program Walki z Zawałami, Udarami i Chorobami Układu Krążenia bije na alarm – chcemy obudzić świadomość i zapewnić szczegółowy, systematyczny plan naprawy narodowej ignorancji. Naszą misją jest uratowanie życia tysiącom Polaków. Czy wiesz, że co 3 minuty umiera dorosły Polak na skutek chorób serca i naczyń? To niemal 170 000 tysięcy zgonów rocznie! Dla porównania w wypadkach drogowych ginie co roku 3500 osób.

Chcąc uświadomić każdemu Polakowi, jakie są czynniki ryzyka chorób serca i naczyń, oraz co powinniśmy robić, by zminimalizować liczbę zachorowań i zgonów, grupa specjalistów z Narodowego Programu Walki z Zawałami, Udarami i Chorobami Układu Krążenia "Mam dobry cholesterol" opracowała unikalny Narodowy Test, który rozwiązało już tysiące Polaków! 25 czerwca do grona osób, które sprawdziły swoją indywidualną skalę ryzyka zachorowań dołączyli również Posłowie!

Narodowy Test Ryzyka Chorób Serca i Naczyń „Mam dobry cholesterol” to 53 szczegółowo opracowane pytania podzielone na 6 kategorii – badania, dieta, aktywność fizyczna, używki, czynniki genetyczne, oraz stres i inne czynniki. Każde pytanie zostało opatrzone komentarzem „Dlaczego to ważne?” wyjaśniającym wpływ danego czynnika na serce i układ krwionośny. Poza wynikiem każdy otrzyma informację co należy robić by cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Już teraz wejdź na:

www.mamdobrycholesterol.pl

i sprawdź jaka jest Twoja indywidualna skala ryzyka!

Narodowy Test Ryzyka Chorób Serca i Naczyń "Mam dobry cholesterol" stworzyły:

1.             Sylwia Tumiłowicz - biolog środowiskowy

2.             Urszula Kiwit - psycholog

3.             Karolina Żak- psychodietetyk

4.             Patrycja Młodnicka - biolog

5.             Anna Malinowska - dietetyk medyczny, diet coach

6.             Barbara Małysa - dietetyk-towaroznawca

7.             Faustyna Ostróżka - Narodowy Program Walki z Zawałami,

                Udarami i Chorobami Układu Krążenia "Mam dobry cholesterol"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Narodowy Program Walki z Zawałami, Udarami i Chorobami Układu Krążenia "Mam dobry cholesterol" to 3-letni program, którego celem jest uświadomienie zagrożeń płynących z podwyższonego poziomu cholesterolu, oraz edukacja w zakresie profilaktyki chorób z nim związanych.

***

Stres a choroby układu krążenia

Urszula Kiwit

                Nawet jeśli wydaje Ci się, że tak powszechny w dzisiejszych czasach stres jest czymś, co właściwie Cię nie dotyczy – możesz być w wielkim błędzie. Prowadząc dosyć intensywny tryb życia jesteśmy narażenie na działanie wielu czynników, które bardzo niekorzystnie wpływają na stan naszego zdrowia, a tym samym na nasze ogólne samopoczucie.

 

Bardzo ważne jest, abyś miał świadomość tego, że nie tylko negatywne, nieprzyjemne wydarzenia są źródłem stresu dla Twojego ciała i umysłu. Podobnie jest w przypadku ważnych, dobrych i pozytywnych sytuacji, które stanowią część Twojego życia. Twój układ nerwowy jest bardzo skomplikowanym mechanizmem i powoduje, że reakcja stresowa, która przejawia się m.in. pod postacią wszystkich znanych nam doskonale objawów typu spocone dłonie, szybki oddech, przyspieszone bicie serca  może wystąpić u Ciebie nie tylko podczas oczekiwania na wynik ważnego egzaminu, ale także w dniu ślubu. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie emocje, których doświadczamy pozostawiają niejako ślad w naszym organizmie. Na pewno chociaż raz w życiu zauważyłeś u siebie duże napięcie mięśniowe objawiające się np. sztywnością i bólem karku po nieprzyjemnym dniu w pracy. Aby zadbać o swój stan fizyczny, a także psychiczne istotne jest abyś umiał odczytywać sygnały, które wysyła Ci Twoje ciało i  odpowiednio wykorzystał tę wiedzę.

 

Nie jesteśmy w stanie w pełni wpływać na otaczającą nas rzeczywistość i na wszystko, co nas spotyka. Możemy jednak spróbować przeciwdziałać skutkom tych wydarzeń, które często są negatywne dla naszego samopoczucia. Prostą i przynoszącą szybkie efekty metodą jest nauczenie się prawidłowego oddychania. Większość z nas nie potrafi oddychać prawidłowo i co więcej, zupełnie się na tym nie skupia. Pamiętaj o tym, żeby w miarę możliwości oddychać przy pomocy przepony. To ważny mięsień oddechowy, który stanowi granicę pomiędzy Twoją klatką piersiową a brzuchem. Aby nauczyć się tego sposobu oddychania spróbuj wykonać proste ćwiczenie. Połóż na swoim brzuch książkę i postaraj się nabierać powietrze w taki sposób, aby książka unosiła się przy wdechu i opadała przy wydechu. Powietrze wciągaj i wypuszczaj nosem, nigdy ustami. Nie przyspieszaj wdechu, ani wydechu. Właśnie nauczyłeś się świadomego oddychania, jednej z najszybszych technik relaksacyjnych. Możesz zastosować ją wszędzie: w domu, w autobusie i przed ważnym spotkaniem. Brzmi dosyć banalnie, ale przynosi bardzo dobre efekty nawet w grupie ciężko chorujących pacjentów.

 

Dobrze byłoby, gdybyś pamiętał o tym, że Twoje ciało i psychika są w stanie bardzo wiele wytrzymać, ale powinieneś o nie dbać. Zapewniaj sobie odpowiednią ilość snu i odpowiednią ilość aktywnego wypoczynku, który podniesie poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Troszcz się o siebie i słuchaj swojego organizmu. Jeśli jednak czujesz, że napięcie i odczuwany przez Ciebie poziom stresu jest bardzo wysoki to warto, żebyś skontaktował się z psychologiem, który podpowie Ci, jak możesz zmienić ten stan bez nadużywania alkoholu, papierosów i innych środków - które choć przynoszą chwilową ulgę - nie są w stanie zmienić tej sytuacji w trwały sposób.