Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Sporych rozmiarów szara kostka z granitu strzegomskiego ma stanowić nawierzchnię centralnego pasa Długiego Targu - taką propozycję przedstawili konserwatorowi zabytków gdańscy urzędnicy.

  • Dość! - pod tym hasłem protestowano w czwartek, 23.01.2020 r., w Gdańsku w obronie sądów. Około setka uczestników manifestacji zebrała się tym razem pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, by wyrazić swój sprzeciw ws. tzw. ustawy kagańcowej, która ma ograniczać sędziowską swobodę orzekania. Ustawa ma także naruszać zasadę trójpodziału władzy czy zasadę wyłączności sądów w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

  • W nocy z środy na czwartek z zaparkowanego przy ul. Srebrnej w Gdańsku auta "na minuty" ktoś ukradł koła. Złodzieja szuka policja, a straty oszacowano na ok. 1,5 tys. złotych.

  • - Po co mamy segregować odpady, skoro nowy odbiorca wrzuca wszystko do jednej śmieciarki? - pyta nasz czytelnik, pan Piotr z Gdyni. Sprawdziliśmy i okazuje się, że ma rację, ale... nie do końca. Rzeczywiście różne frakcje odpadów odbiera często jedna śmieciarka, ale to specjalnie do tego przystosowany pojazd wielokomorowy.

ONKOMAPA.PL

Gdańska Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej UM najlepsza na Pomorzu

Gdzie się leczyć? Który szpital wybrać? Czy pacjenci są zadowoleni z opieki w danym ośrodku? Aktualne oceny placówek i opinie na ich temat znajdziemy na stronie ONKOMAPA.PL, tworzonej przez pacjentów dla pacjentów. Dzięki ich aktywności powstaje przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w całym kraju.

Bieżące badanie satysfakcji pacjentów realizowane przez Alivię – Fundację Onkologiczną Osób Młodych, przeprowadzone wśród użytkowników portalu ONKOMAPA.pl wskazują, że Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z notą 4.5, uznany został siódmym w rankingu ośrodkiem walki z nowotworami w Polsce. Średni wynik uzyskany do tej pory przez 40 objętych badaniem szpitali wyniósł 4.2 punktów.

Opis: Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdański Uniwersytet Medyczny_kwartalne_ocena

Gdańska klinika cieszy się rosnącym zaufaniem pacjentów i ich bliskich
w regionie.

Dzięki wzrostowi średnich ocen w dwóch pierwszych kwartałach br.
w porównaniu z ostatnim kwartałem 2014 r., placówka w ogólnej ocenie uplasowała się na pierwszym miejscu na Pomorzu.

Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Badani podzielili się swoimi spostrzeżeniami m.in. na temat opieki, organizacji leczenia, samego leczenia, wyposażenia ośrodka i przestrzegania praw pacjenta. Wyniki ankiet wskazują, z których aspektów w procesie leczenia pacjenci są zadowoleni, a które wymagają poprawy.

Sonda dotyczy zarówno dostępności, jak i zachowania lekarzy podczas kontaktów z chorymi, ilości
i sposobu przekazywanych informacji, czasu oczekiwania na wizytę, zabiegi i badania. Pacjenci oceniają także warunki w salach szpitalnych, czystość, wygląd i wystrój wnętrz oddziałów.

Opis: Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdański Uniwersytet Medyczny__ocena ogolna

W subiektywnej ocenie 166 respondentów, Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego spełnia oczekiwania pacjentów i we wszystkich aspektach uwzględnionych w ankiecie uzyskała dobre oceny powyżej średniej krajowej.

Szpitale na Pomorzu

Pomorskie ośrodki (łącznie) otrzymały średnią 3.7, co plasuje je na siódmym miejscu w rankingu wszystkich województw.

W badaniach uwzględniono także piec innych szpitali w województwie pomorskim, które otrzymał od respondentów ogólne oceny od 4.2 do 4.4. Żaden z ośrodków nie znalazł się poniżej średniej krajowej:

·          Gdyńskie Centrum Onkologii w Szpitalu Morskim im. PCK – 4.4 punktów (najrzadziej oceniane
w województwie – 67 ocen
),

·          Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku – 4.3,

·          Katedra i Klinika Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – ocena 4.2,

·          Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – ocena 4.2,

·          Katedra i Klinika Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – średnia ocena 4.2 punktów.

Pomorskie szpitale najwyższe noty łączne uzyskały w kategorii „Przestrzeganie praw pacjenta” – średnio 4.4 punktów, najniższe oceny przyznawane były za „Organizacje leczenia” – 4.1 punktów.

Najlepsze szpitale w Polsce[2]

W czołówce najbardziej przyjaznych placówek leczących nowotwory znalazły się do tej pory:

·          Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – 4.8 punktów (pierwsze miejsce),

·          Zamojski Szpital Niepubliczny (woj. lubelskie)  – z notą 4.7 (miejsce drugie)

oraz na pozycji trzeciej ex aequo placówki ocenione na 4.6:

·          Olsztyński Ośrodek Onkologiczny „Kopernik” (woj.warmińsko - mazurskie),

·          Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie (woj. mazowieckie) – najczęściej oceniana placówka: 277 respondentów,

·          Oddział Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im L. Rydygiera w Krakowie (woj. małopolskie),

·          Szpital Specjalistyczny Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. ks. B. Markiewicza w Brzozowie (woj. podkarpackie).

Dotychczasowa analiza wyników badań realizowanych w ostatnim roku[3] wskazuje, że najniżej ocenianymi ośrodkami leczenia nowotworów w Polsce są:

·          Tarnowski Ośrodek Onkologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza (woj. małopolskie) oceniony na 3.3,

·          Szpital im. M. Kopernika w Łodzi (woj. łódzkie) – 3.4 punktów,

·          Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie (woj. lubelskie)  – z notą 3.4.

Ogólnopolska kampania „Razem tworzymy ONKOMAPĘ” skierowana jest dochorych na nowotwory i ich bliskich. Jej celem jest ocena jakości procedur medycznych w ośrodkach leczenia onkologicznego, aktywizacja online pacjentów i zachęcenie ich do wzięcia udziału w badaniu oraz stworzenie bazy informacji dla osób, które chorują i szukają pomocy.

„Użytkownicy portalu ONKOMAPA.pl mogą stale wielopłaszczyznowo oceniać szpitale onkologiczne, personel medyczny oraz inne typy ośrodków, m.in. centra radioterapii, placówki diagnostyczne, przychodnie onkologiczne i mniejsze szpitale. Dane są na bieżąco aktualizowane, a pacjenci szukający przyjaznego ośrodka – otrzymują dostęp do wiedzy, ważnej dla podjęcia decyzji o wyborze miejsca leczenia” – mówi Bartosz Poliński, Prezes Zarządu Fundacji Alivia.

Obecnie ONKOMAPA.pl ma ponad 17 000 odwiedzin unikalnych użytkowników miesięcznie. Ważny jest każdy głos i każda opinia. Dzięki nim pacjenci mogą wybrać najlepszy ośrodek, a szpitale – poprawić niedociągnięcia i podnieść jakość świadczonych usług.

ONKOMAPA.PL

Projekt „ONKOMAPA - rozwój i kontynuacja społecznego audytu placówek onkologicznych” jest współfinansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Obywatele dla demokracji, którego operatorami są: Fundacja Batorego i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

O FUNDACJI ALIVIA

Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w 28 roku życia, zostałzdiagnozowany zaawansowany nowotwór. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych. Fundacja propaguje pro-aktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejmowanie inicjatywy w jej leczeniu, m.in. przez zdobywanie przez chorych
i bliskich jak najszerszej wiedzy na temat danego przypadku i podejmowanie decyzji, dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Stworzony przez Fundację Alivia portal
ONKOMAPA.PL– przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Polsce jest wyrazem tej samej idei pro-aktywnej postawy wobec choroby. Fundacja prowadzi również inne działania. W krytycznych sytuacjach pomaga zbierać środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane przez NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia prowadzony przez fundację Program Skarbonka.

_____________________________________


[1] w opinii użytkowników ONKOMAPA.PL

[2]w opinii użytkowników ONKOMAPA.PL , w skali 1 - 5

[3]Badania realizowane w okresie26.06.2014 r. – 26.06.2015 r.