Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

ONKOMAPA.PL

Gdańska Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej UM najlepsza na Pomorzu

Gdzie się leczyć? Który szpital wybrać? Czy pacjenci są zadowoleni z opieki w danym ośrodku? Aktualne oceny placówek i opinie na ich temat znajdziemy na stronie ONKOMAPA.PL, tworzonej przez pacjentów dla pacjentów. Dzięki ich aktywności powstaje przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w całym kraju.

Bieżące badanie satysfakcji pacjentów realizowane przez Alivię – Fundację Onkologiczną Osób Młodych, przeprowadzone wśród użytkowników portalu ONKOMAPA.pl wskazują, że Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z notą 4.5, uznany został siódmym w rankingu ośrodkiem walki z nowotworami w Polsce. Średni wynik uzyskany do tej pory przez 40 objętych badaniem szpitali wyniósł 4.2 punktów.

Opis: Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdański Uniwersytet Medyczny_kwartalne_ocena

Gdańska klinika cieszy się rosnącym zaufaniem pacjentów i ich bliskich
w regionie.

Dzięki wzrostowi średnich ocen w dwóch pierwszych kwartałach br.
w porównaniu z ostatnim kwartałem 2014 r., placówka w ogólnej ocenie uplasowała się na pierwszym miejscu na Pomorzu.

Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Badani podzielili się swoimi spostrzeżeniami m.in. na temat opieki, organizacji leczenia, samego leczenia, wyposażenia ośrodka i przestrzegania praw pacjenta. Wyniki ankiet wskazują, z których aspektów w procesie leczenia pacjenci są zadowoleni, a które wymagają poprawy.

Sonda dotyczy zarówno dostępności, jak i zachowania lekarzy podczas kontaktów z chorymi, ilości
i sposobu przekazywanych informacji, czasu oczekiwania na wizytę, zabiegi i badania. Pacjenci oceniają także warunki w salach szpitalnych, czystość, wygląd i wystrój wnętrz oddziałów.

Opis: Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdański Uniwersytet Medyczny__ocena ogolna

W subiektywnej ocenie 166 respondentów, Katedra i Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego spełnia oczekiwania pacjentów i we wszystkich aspektach uwzględnionych w ankiecie uzyskała dobre oceny powyżej średniej krajowej.

Szpitale na Pomorzu

Pomorskie ośrodki (łącznie) otrzymały średnią 3.7, co plasuje je na siódmym miejscu w rankingu wszystkich województw.

W badaniach uwzględniono także piec innych szpitali w województwie pomorskim, które otrzymał od respondentów ogólne oceny od 4.2 do 4.4. Żaden z ośrodków nie znalazł się poniżej średniej krajowej:

·          Gdyńskie Centrum Onkologii w Szpitalu Morskim im. PCK – 4.4 punktów (najrzadziej oceniane
w województwie – 67 ocen
),

·          Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku – 4.3,

·          Katedra i Klinika Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – ocena 4.2,

·          Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – ocena 4.2,

·          Katedra i Klinika Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – średnia ocena 4.2 punktów.

Pomorskie szpitale najwyższe noty łączne uzyskały w kategorii „Przestrzeganie praw pacjenta” – średnio 4.4 punktów, najniższe oceny przyznawane były za „Organizacje leczenia” – 4.1 punktów.

Najlepsze szpitale w Polsce[2]

W czołówce najbardziej przyjaznych placówek leczących nowotwory znalazły się do tej pory:

·          Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – 4.8 punktów (pierwsze miejsce),

·          Zamojski Szpital Niepubliczny (woj. lubelskie)  – z notą 4.7 (miejsce drugie)

oraz na pozycji trzeciej ex aequo placówki ocenione na 4.6:

·          Olsztyński Ośrodek Onkologiczny „Kopernik” (woj.warmińsko - mazurskie),

·          Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie (woj. mazowieckie) – najczęściej oceniana placówka: 277 respondentów,

·          Oddział Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im L. Rydygiera w Krakowie (woj. małopolskie),

·          Szpital Specjalistyczny Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. ks. B. Markiewicza w Brzozowie (woj. podkarpackie).

Dotychczasowa analiza wyników badań realizowanych w ostatnim roku[3] wskazuje, że najniżej ocenianymi ośrodkami leczenia nowotworów w Polsce są:

·          Tarnowski Ośrodek Onkologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza (woj. małopolskie) oceniony na 3.3,

·          Szpital im. M. Kopernika w Łodzi (woj. łódzkie) – 3.4 punktów,

·          Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie (woj. lubelskie)  – z notą 3.4.

Ogólnopolska kampania „Razem tworzymy ONKOMAPĘ” skierowana jest dochorych na nowotwory i ich bliskich. Jej celem jest ocena jakości procedur medycznych w ośrodkach leczenia onkologicznego, aktywizacja online pacjentów i zachęcenie ich do wzięcia udziału w badaniu oraz stworzenie bazy informacji dla osób, które chorują i szukają pomocy.

„Użytkownicy portalu ONKOMAPA.pl mogą stale wielopłaszczyznowo oceniać szpitale onkologiczne, personel medyczny oraz inne typy ośrodków, m.in. centra radioterapii, placówki diagnostyczne, przychodnie onkologiczne i mniejsze szpitale. Dane są na bieżąco aktualizowane, a pacjenci szukający przyjaznego ośrodka – otrzymują dostęp do wiedzy, ważnej dla podjęcia decyzji o wyborze miejsca leczenia” – mówi Bartosz Poliński, Prezes Zarządu Fundacji Alivia.

Obecnie ONKOMAPA.pl ma ponad 17 000 odwiedzin unikalnych użytkowników miesięcznie. Ważny jest każdy głos i każda opinia. Dzięki nim pacjenci mogą wybrać najlepszy ośrodek, a szpitale – poprawić niedociągnięcia i podnieść jakość świadczonych usług.

ONKOMAPA.PL

Projekt „ONKOMAPA - rozwój i kontynuacja społecznego audytu placówek onkologicznych” jest współfinansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Obywatele dla demokracji, którego operatorami są: Fundacja Batorego i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

O FUNDACJI ALIVIA

Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w 28 roku życia, zostałzdiagnozowany zaawansowany nowotwór. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych. Fundacja propaguje pro-aktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejmowanie inicjatywy w jej leczeniu, m.in. przez zdobywanie przez chorych
i bliskich jak najszerszej wiedzy na temat danego przypadku i podejmowanie decyzji, dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Stworzony przez Fundację Alivia portal
ONKOMAPA.PL– przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Polsce jest wyrazem tej samej idei pro-aktywnej postawy wobec choroby. Fundacja prowadzi również inne działania. W krytycznych sytuacjach pomaga zbierać środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane przez NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia prowadzony przez fundację Program Skarbonka.

_____________________________________


[1] w opinii użytkowników ONKOMAPA.PL

[2]w opinii użytkowników ONKOMAPA.PL , w skali 1 - 5

[3]Badania realizowane w okresie26.06.2014 r. – 26.06.2015 r.