Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Cholesterol u dzieci

Sprawdź czy Twoje dziecko jest narażone na podwyższony poziom cholesterolu!

Wysoki poziom cholesterolu stereotypowo utożsamiamy z dorosłymi, tymczasem już 9 latki narażone są na miażdżycę. Podwyższony poziom tej substancji jest coraz większą zmorą, która dotyka dzieci niezależnie od wagi – nadwaga, a nawet otyłość nie muszą od razu oznaczać wysokiego cholesterolu. Przekonaj się jakie czynniki mogą mieć wpływ na zdrowie Twojego malucha.

Cholesterol to substancja tłuszczowa produkowana przez wątrobę, potrzebna m.in. do wytwarzania i przyswajania witaminy D. Niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, rozwoju mózgu i układu nerwowego jednak w nadmiarze może prowadzić do miażdżycy oraz chorób układu krążenia. Niestety wysoki poziom cholesterolu może być dziedziczny, dlatego zawczasu warto pomyśleć o profilaktyce, a przede wszystkim wypracowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych.

Szczególne czynniki ryzyka

W pierwszej kolejności uwagę powinny zwrócić rodziny w, których:

-         przynajmniej jedno z rodziców ma poziom cholesterolu powyżej 240mg/dl

-         wystąpiły incydenty kardiologiczne (zawał serca, udar) u kobiet poniżej 65 r. życia oraz poniżej 55 r. życia w przypadku mężczyzn

-         dziecko boryka się nadwagą bądź otyłością

-         u dziecka występuje cukrzyca bądź wysokie ciśnienie krwi.

Świeć przykładem

Pamiętaj, Twój maluch bierze przykład z Ciebie, dlatego już od najmłodszych lat przyzwyczajaj go do produktów mających pozytywny wpływ na  jego zdrowie oraz dalszy rozwój. Nie oczekuj od swojej pociechy zdrowych nawyków gdy sam ich nie przestrzegasz.

Dieta dziecka powinna być bogata w świeże owoce oraz warzywa. Największym źródłem cholesterolu są produkty pochodzenia zwierzęcego czyli czerwone mięso, które wystarczy pozostawić w 2-3 posiłkach miesięcznie – zastąp je drobiem oraz rybami. Białko należy dostarczać pod postacią wspomnianego wcześniej chudego mięsa, nabiału oraz potraw z roślin strączkowych. Do minimum warto ograniczyć ilość białego cukru oraz nasyconych tłuszczów. Zagrożeniem dla właściwego poziomu cholesterolu jest jedzenie typu fast food, chipsy oraz wysoko słodzone napoje– zadbaj o to by Twoje dziecko miało pod ręką zdrowe przekąski, które pozwolą ominąć szkolny sklepik. . Pamiętaj, że każda radykalna zmiana w diecie dziecka wymaga konsultacji z lekarzem.

Profilaktyka wysokiego cholesterol

W ostatnim czasie coraz więcej lekarzy zachęca do sprawdzenia poziomu cholesterolu u dzieci powyżej 9 roku życia. Jeżeli u Twojego dziecka wykryto większą ilość tej substancji należy jak najszybciej wprowadzić zmiany w obszarze diety oraz aktywności fizycznej. Nauka zdrowych nawyków żywieniowych, kontrola jakości produktów, a także świadomość konsekwencji jakie niosą za sobą przetworzone artykuły to szansa dla rodziców na obniżenie poziomu cholesterolu u dziecka. Dietę należy komponować w taki sposób aby cholesterol był w niej obecny jednak w odpowiednich ilościach. Udowodniono, że wyeliminowanie tej substancji może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka.

Regularna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na podwyższony poziom cholesterolu. Najłatwiej zachęcić dziecko do ruchu w formie zabawy – wspólny spacer, jazda na rowerze czy rolkach nie tylko pomogą w walce z cholesterolem ale będą też okazją do spędzenia rodzinnych chwil. Ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem i telewizorem z początku może być trudne do wprowadzenia jednak nie powinno się przekraczać dwóch godzin dziennie przed szklanym monitorem. Pamiętaj, że to Ty masz największy wpływ na sposób spędzania czasu swojego dziecka dlatego postaraj się aby minimum 3 razy w tygodniu wygospodarować 30 minut na aktywność fizyczną.

 

Zdrowie Twojego dziecka zależy od Ciebie

Zainteresowanie się poziomem cholesterolu u swojego dziecka to szansa na uniknięcie w przyszłości chorób serca i układu krążenia. Właściwa dieta, dbałość o aktywność fizyczną, a także regularne badania pomogą w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu. Pamiętaj, czynniki genetyczne to tylko jedna z przyczyn, na całą resztę mamy realny wpływ.

 

Zadbaj również o swoje zdrowie, wejdź na

 www.mamdobrycholesterol.pl

i sprawdź swój poziom cholesterolu!