Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Prawo i Sprawiedliwość nie wystawi kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska, które zostaną ogłoszone w związku ze śmiercią Pawła Adamowicza - poinformował Jarosław Kaczyński.

  • W sobotę odbędzie się pogrzeb Pawła Adamowicza. Sobota będzie też dniem żałoby narodowej w całym kraju.

  • Po milczącym wiecu, który odbył się w poniedziałek na Długim Targu, mieszkańcy Gdańska i bliscy śp. Pawła Adamowicza postanowili znowu być razem. O godz. 18 spotkali się przed Urzędem Miejskim na wiecu pod hasłem "W brzmieniu ciszy".

  • Paweł Adamowicz od 30 lat był obecny w życiu publicznym Gdańska, a przez 20 lat pełnił funkcję prezydenta miasta. Przypominamy różne okresy jego życia.

Badania mammograficzne w Gdańsku

Podczas spotkania świadczeniodawcy badań mammograficznych z dziennikarzami, przedstawiono wpływ finansowania Funduszy Norweskich na zwiększenie jakości i dostępności badań mammograficznych oraz omówione zostały stereotypy związane z realizacją Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Prelegenci – Dyrektor Medyczna LUX MED Diagnostyka Regionu Mammografia dr Małgorzata Cymerman, Dyrektor Regionu Mammografia Anna Siondalska oraz Kaja Smutek Dyrektor Operacyjny LUX MED Diagnostyka odniosły się m.in. do poniższych, funkcjonujących w ogólnej świadomości, stwierdzeń:


1.       Program faworyzuje pewną grupę kobiet, a inne nie mają możliwości przebadania się  i wykrycia choroby.

 

2.       Samobadanie piersi wystarczy, żeby wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium choroby.

 

3.       USG piersi jest wystarczające i może być wykonywane zamiast mammografii.

 

4.       Po wykryciu nieprawidłowości w piersi i konieczności dalszej diagnostyki oraz leczenia, kobieta zostaje z problemem sama.

 

5.       Badania w mammobusie są gorsze jakościowo od badań wykonanych w placówce stacjonarnej.

 

6.       Kobiety z małych miejscowości nie wykonują profilaktycznych badań.

 

7.       Mammobusy w dużych miastach są niepotrzebne. Kobiety powinny korzystać  z ośrodków stacjonarnych.

 

Omówione zostały również działania podjęte w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”, finansowanego z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Pozyskane środki przyczyniły się do poprawy jakości badań, komfortu obsługi pacjenta i umożliwiły poszerzenie działalności edukacyjnej z zakresu raka piersi.

Pozwoliły one m.in. na zakup 3 nowych mammobusów, 15 nowych aparatów mammograficznych, 15 ekspozytorów do mammobusów, na których kobiety mogą oglądać film edukacyjny związany z profilaktyką raka piersi. Ponadto, dzięki pozyskanym funduszom, przebadanych zostało już ponad 13 tysięcy kobiet poza Populacyjnym Programem. Milion kobiet otrzymało z kolei  imienne zaproszenia  na badania w ramach NFZ. Odbyło się 80 spotkań edukacyjnych, gdzie panie w każdym wieku mogły nauczyć się, jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi.