Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Sporych rozmiarów szara kostka z granitu strzegomskiego ma stanowić nawierzchnię centralnego pasa Długiego Targu - taką propozycję przedstawili konserwatorowi zabytków gdańscy urzędnicy.

  • Dość! - pod tym hasłem protestowano w czwartek, 23.01.2020 r., w Gdańsku w obronie sądów. Około setka uczestników manifestacji zebrała się tym razem pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, by wyrazić swój sprzeciw ws. tzw. ustawy kagańcowej, która ma ograniczać sędziowską swobodę orzekania. Ustawa ma także naruszać zasadę trójpodziału władzy czy zasadę wyłączności sądów w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

  • W nocy z środy na czwartek z zaparkowanego przy ul. Srebrnej w Gdańsku auta "na minuty" ktoś ukradł koła. Złodzieja szuka policja, a straty oszacowano na ok. 1,5 tys. złotych.

  • - Po co mamy segregować odpady, skoro nowy odbiorca wrzuca wszystko do jednej śmieciarki? - pyta nasz czytelnik, pan Piotr z Gdyni. Sprawdziliśmy i okazuje się, że ma rację, ale... nie do końca. Rzeczywiście różne frakcje odpadów odbiera często jedna śmieciarka, ale to specjalnie do tego przystosowany pojazd wielokomorowy.

Badania mammograficzne w Gdańsku

Podczas spotkania świadczeniodawcy badań mammograficznych z dziennikarzami, przedstawiono wpływ finansowania Funduszy Norweskich na zwiększenie jakości i dostępności badań mammograficznych oraz omówione zostały stereotypy związane z realizacją Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Prelegenci – Dyrektor Medyczna LUX MED Diagnostyka Regionu Mammografia dr Małgorzata Cymerman, Dyrektor Regionu Mammografia Anna Siondalska oraz Kaja Smutek Dyrektor Operacyjny LUX MED Diagnostyka odniosły się m.in. do poniższych, funkcjonujących w ogólnej świadomości, stwierdzeń:


1.       Program faworyzuje pewną grupę kobiet, a inne nie mają możliwości przebadania się  i wykrycia choroby.

 

2.       Samobadanie piersi wystarczy, żeby wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium choroby.

 

3.       USG piersi jest wystarczające i może być wykonywane zamiast mammografii.

 

4.       Po wykryciu nieprawidłowości w piersi i konieczności dalszej diagnostyki oraz leczenia, kobieta zostaje z problemem sama.

 

5.       Badania w mammobusie są gorsze jakościowo od badań wykonanych w placówce stacjonarnej.

 

6.       Kobiety z małych miejscowości nie wykonują profilaktycznych badań.

 

7.       Mammobusy w dużych miastach są niepotrzebne. Kobiety powinny korzystać  z ośrodków stacjonarnych.

 

Omówione zostały również działania podjęte w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”, finansowanego z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Pozyskane środki przyczyniły się do poprawy jakości badań, komfortu obsługi pacjenta i umożliwiły poszerzenie działalności edukacyjnej z zakresu raka piersi.

Pozwoliły one m.in. na zakup 3 nowych mammobusów, 15 nowych aparatów mammograficznych, 15 ekspozytorów do mammobusów, na których kobiety mogą oglądać film edukacyjny związany z profilaktyką raka piersi. Ponadto, dzięki pozyskanym funduszom, przebadanych zostało już ponad 13 tysięcy kobiet poza Populacyjnym Programem. Milion kobiet otrzymało z kolei  imienne zaproszenia  na badania w ramach NFZ. Odbyło się 80 spotkań edukacyjnych, gdzie panie w każdym wieku mogły nauczyć się, jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi.