Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu rejonowego w sprawie dotyczącej organizacji przez gdański klub B90 koncertów bez stosownej zgody miasta. Koncerty rockowe są nieporównywalnie niebezpieczniejsze od koncertów muzyki klasycznej - stwierdzono w uzasadnieniu. Właścicielka klubu musi zapłacić grzywnę w wysokości 30 tys. zł.

  • Kilka dni temu pisaliśmy o sprzeciwie polityków PiS wobec zapisów projektu nowego Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Brzeźna. Dzisiaj przyjrzymy się szczegółowo rozwiązaniom proponowanym przez Biuro Rozwoju Gdańska dla tego ok. 10-hektarowego terenu, położonego pomiędzy deptakiem do molo a al. Hallera. W niektórych fragmentach są one na tyle mało precyzyjne, że nawet miejscy urbaniści nie wiedzą, jak będzie ukształtowana nowa zabudowa.

  • - Na główną pocztę w Gdyni nie da się wjechać wózkiem, bo urzędnicy przerzucają się pismami. Tymczasem matka z dzieckiem musi dzwonić, by ktoś pomógł jej wejść, o niepełnosprawnych już nawet nie wspomnę - pisze nasz czytelnik, pan Lech.

  • Elektryfikacja gamy modelowej Volvo trwa w najlepsze. Szwedzi szacują, że w 2025 roku około 50 proc. sprzedawanych przez koncern samochodów będzie pojazdami elektrycznymi. Poniżej przybliżamy wam specyfikację ekologicznych napędów Volvo, które dostępne są już w 9 modelach. A te możecie zamawiać w gdańskim salonie trójmiejskiego przedstawiciela szwedzkiej marki - Volvo Drywa.

Zdrowotna woda!

Czy wiezie, że:

Warto wykorzystać w celach zdrowotnych wodę z odcedzanych ziemniaczków, bowiem jak się okazuje, ziemniaki są niskokaloryczne i lekkostrawne i zawierają min. potas, żelazo, magnez, wapń, fosfor, witaminę A, szereg witamin z grupy B, witaminę E i K oraz błonnik i skrobię. Podczas gotowania, część tych cennych składników pozostaje w wodzie, a więc możemy ją wykorzystać z powodzeniem dla naszego zdrowia i urody...

 Woda z gotowanych ziemniaków jest niezwykle cenna, a wie o tym bardzo niewiele osób.

Spróbujcie wodę z gotowanych ziemniaków wykorzystać m.in. do:

- podlewania kwiatków (jeśli nie solimy wody, oczywiście);
- robienia sosów i zup; 
- taka woda pomaga leczyć kamienie nerkowe (należy regularnie pić wodę z odcedzonych ziemniaków);
- woda z gotowanych ziemniaków usuwa kamień w czajniku.

A co może leczyć sam ziemniak? Oto lista dolegliwości, na które ziemniak zadziała jak antidotum: 

- wrzody żołądka lub dwunastnicy: należy pić ½ szklanki soku z surowego ziemniaka 3 razy dziennie. Sok pijemy 30 minut przed posiłkiem przez 1 miesiąc. Dla poprawy smaku można dodać trochę miodu lub soku z marchwi; 
- kamienie nerkowe, osłabienie: wywar z gotowanych obierek ziemniaków; 
- nadkwasota, zaparcia, schorzenia wątroby: sok ze startego ziemniaka – 2 razy dziennie po 2 łyżki, 30 minut przed posiłkiem;
- świąd, wypryski, podrażnienia skóry: ½ kg mąki ziemniaczanej rozpuścić w zimnej wodzie i wlać do gorącej kąpieli;
- oparzenia, odmrożenia, pęknięcia skóry: okłady ze starego ziemniaka surowego; 
- zapalenie gardła: gardło płukać sokiem ze startych ziemniaków; 
- zapalenie nerek: przejść na 5-dniową dietę ziemniaczaną (np. piure ziemniaczane, zupa kartoflana, ziemniaki pieczone, kluski śląskie).