Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Podczas patrolu lasu komunalnego gdyńscy strażnicy miejscy złapali na gorącym uczynku mężczyzn, którzy wysypywali gruz. Sprawcy musieli po sobie posprzątać i zostali ukarani mandatem w wysokości 500 zł.

  • Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu rejonowego w sprawie dotyczącej organizacji przez gdański klub B90 koncertów bez stosownej zgody miasta. Koncerty rockowe są nieporównywalnie niebezpieczniejsze od koncertów muzyki klasycznej - stwierdzono w uzasadnieniu. Właścicielka klubu musi zapłacić grzywnę w wysokości 30 tys. zł.

  • Kilka dni temu pisaliśmy o sprzeciwie polityków PiS wobec zapisów projektu nowego Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Brzeźna. Dzisiaj przyjrzymy się szczegółowo rozwiązaniom proponowanym przez Biuro Rozwoju Gdańska dla tego ok. 10-hektarowego terenu, położonego pomiędzy deptakiem do molo a al. Hallera. W niektórych fragmentach są one na tyle mało precyzyjne, że nawet miejscy urbaniści nie wiedzą, jak będzie ukształtowana nowa zabudowa.

  • - Na główną pocztę w Gdyni nie da się wjechać wózkiem, bo urzędnicy przerzucają się pismami. Tymczasem matka z dzieckiem musi dzwonić, by ktoś pomógł jej wejść, o niepełnosprawnych już nawet nie wspomnę - pisze nasz czytelnik, pan Lech.

Światowy Dzień Serca

Czy Polacy mają serce dla serca

18 września 2016 (niedziela) po raz 15. obchodzimy Światowy Dzień Serca. To, czy Polacy mają serce dla serca będzie można dowiedzieć się w czasie pikniku organizowanego w Warszawie. O wiarygodną informację dotyczącą profilaktyki chorób serca zadbają wybitni lekarze specjaliści. Nie zabraknie też praktycznych przykładów -  zdrowych przysmaków, aktywności fizycznej i strefy relaksu.

 - Inauguracja centralnych obchodów pod hasłem „Polacy mają serce” będzie mieć miejsce w Warszawie pod skarpą nad Wisłą przy Starym Mieście. Rodzinny piknik o charakterze edukacyjnym na podzamczu, wzorem lat ubiegłych, będzie spotkaniem kilku pokoleń ludzi, z których każde może mieć  inne zdrowotne problemy z układem krążenia i w różnym stopniu narażone jest na choroby układu sercowo-naczyniowego – mówi prof. Piotr Hoffman, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Zapraszamy już dziś wszystkich do udziału w imprezie.

„Sercem” całego wydarzenia będzie scena główna, od której wiodły będą 4 arterie, czyli strefy tematyczne. Poświecimy uwagę czterem różnym obszarom wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie każdego serca. To nawiązanie do układu sercowo-naczyniowego człowieka.

Zadbaj o serce to strefa, gdzie będą znajdowały się punkty medyczne, w których uczestnicy pikniku będą mogli zmierzyć ciśnienie krwi, sprawdzić poziom cukru i cholesterolu, obliczyć wskaźnik BMI, a także wykonać EKG czy echo serca. To wspaniała okazja do skonsultowania się ze specjalistami i pozyskania wiedzy na temat profilaktyki chorób układu krążenia. W ciągu dnia w tzw. krwiobusach odbywać się będzie zbiórka krwi. To dobry moment, aby wspomóc tych najbardziej potrzebujących.

Zmagania sportowe w arterii Aktywne serce to teren, gdzie nikt nie będzie stać w miejscu! Pokazy gimnastyczne,  plenerowa siłownia oraz kardiogimnastyka prowadzona przez znaną trenerkę – tutaj każdy jest w ruchu! Wszystkim zainteresowanym fizjoterapeuci udzielą cennych rad i wskazówek jak bezpiecznie uprawiać sport a zaproszeni popularni sportowcy będą skutecznie do tego zachęcać.

Gotuj z sercem to z kolei arteria pełna dobrego smaku. Pokazy kulinarne, degustacje przygotowanych smakołyków i zakupy na ekologicznym targu niech będą dowodem, że dieta zdrowa dla serca nie musi być nudna! Uczestnicy pikniku będą mogli otrzymać indywidualną poradę dietetyka i inspirować się kulinarnie przepisami na zdrowe potrawy przygotowanymi przez specjalistów żywienia.

W strefie Czulej dla serca skoncentrujemy się na zdrowych emocjach. Życiowe napięcia, lęk, zmęczenie i chroniczny stres to czynniki zaburzające  zdrowy rytm serca. Relaksacyjny klimat i wypoczynkowe meble wspomogą odnaleźć harmonię i pełne odprężenie. Trening jogi i ćwiczenia oddechowe przyniosą ulgę skołatanym nerwom i zredukują stresu. Rozmowa z psychologiem nauczy - jak zatrzymać ten błogi stan na kolejne dni.

Zabawa, edukacja, aktywność, odpoczynek i relaks – tak można podsumować program zbliżającego się Światowego Dnia Serca, na który zapraszamy na warszawskie podzamcze. Promowanie profilaktyki chorób układu sercowo – naczyniowego jest jednym z głównych celów obecnej kadencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Patronuje jej hasło „zdrowe dzieci, zdrowa młodzież, zdrowi dorośli” a misją jest wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych
i behawioralnych u najmłodszych.  Obchody Światowego Dnia Serca wpisują się w realizację tej idei.