Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Dość! - pod tym hasłem protestowano w czwartek 23.01.2020 r. w Gdańsku w obronie sądów. Około setka uczestników manifestacji zebrała się tym razem pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, by wyrazić swój sprzeciw ws. tzw. ustawy kagańcowej, która ma ograniczać sędziowską swobodę orzekania. Ustawa ma także naruszać zasadę trójpodziału władzy czy zasadę wyłączności sądów w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

  • W nocy z środy na czwartek z zaparkowanego przy ul. Srebrnej w Gdańsku auta "na minuty" ktoś ukradł koła. Złodzieja szuka policja, a straty oszacowano na ok. 1,5 tys. złotych.

  • - Po co mamy segregować odpady, skoro nowy odbiorca wrzuca wszystko do jednej śmieciarki? - pyta nasz czytelnik, pan Piotr z Gdyni. Sprawdziliśmy i okazuje się, że ma rację, ale... nie do końca. Rzeczywiście różne frakcje odpadów odbiera często jedna śmieciarka, ale to specjalnie do tego przystosowany pojazd wielokomorowy.

  • Najpierw na celownik wzięli Żabiankę, po niej Przymorze, a w przyszłym tygodniu przyjdzie czas na m.in. Wrzeszcz Górny i Stogi. Straż Miejska w Gdańsku prowadzi akcję, w ramach której sprawdza, czy kierowcy stosują się do znaków drogowych obowiązujących na terenie osiedli, na które wjeżdżają. Posypały się mandaty.

Dla zdrowotności

Zimowa wędrówka                                                                               

Wczoraj miałam ciekawe spotkanie z nalewkami pewnej mieszkanki Gdańśka. Było ich co najmniej sześć, a może nawet więcej… J Każda z nich o innym smaku, barwie no i mocy!!! J a strojne były niczym panna młoda – jedne miały kształty barokowe, inne zaś, jak dobrze pamiętam, renesansowe i gotyckie, słowem różnorakie.

Delektowałam się  każdą z osobna, rozpoczynając  wieczorny spacerek od pysznej ciemno  wiśniowej Aroniówki z dodatkiem liścia wiśni. Na drugi ogień poszła iście ognista, barokowa naleweczka w kolorze starego złota. Była to – o niecodziennej mocy pani Jarzębinówka lekko chrzczona czeski rumem.

Następna napotkana na spacerku pani Żurawinka była wytworna w smaku – lekko kwaskowata i silna z natury, w kolorach rubinowych. Świetna! Potem nieco łagodniejsza w charakterze - Malinowa dama, którą okrasiłam panną  Smorodinówką (z czarnej porzeczki) a do nich dołączyłam wytrawną, ciemną, gotycką Orzechową Zjawą. J

Swoją wędrówkę prawie już kończyłam  podwójnym haustem wytrawnego płynu w kolorze kaliny, który wydobyłam z beczułkowatej butli z uchem, myśląc, że to finałowa runda z pestkami  pigwowca i Jarzębiny, gdy tym czasem, moje oko – nieco już zmęczone J spoczęło na karafce o łagodnej złotawej barwie. Wyjątkowej urody panna dała się namówić na spacer do mojego obfitego wnętrza,   które wypełnił niepowtarzalny smak wykwintnej aromatycznej Pigwówki. – Jej kuszy uśmiech i niepowtarzalny smak wprawiły mnie oraz gospodynię tego bogatego arsenału w wyjątkowy, radosny nastrój. I tak „namaszczona” próbowałam już  zakończyć swą wędrówkę ale – w tym momencie przyszli goście – Julia i Tymon, którzy odkryli jeszcze jedną niespodziankę!!! Nie wiedziałam czy dam radę na dalszą przechadzkę. Jednak była to niebanalna w smaku o barwie mocno dojrzałej, dorodnej kaszubskiej wiśni nasyconej słońcem i doskonałym humorem. Więc sic się nie opierałam zbytnio…

Dziś czuję się świetnie i już marzy mi się jeszcze jedna taka zdrowotnościowa wędrówka J Jedna złagodziła moje bóle żołądkowe, inna poprawiła nastrój a jeszcze inna ustrzegła mnie od przeziębienia w mroźny zimowy czas. Bo gdy z umiarem kosztujemy trunki to nie szkodzą a pomóc mogą J                        

 bs