Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Zdrowie i uroda

Mechaniczne wspomaganie krążenia (LVAD)

Terapia LVAD: skuteczna, bo właściwie ordynowana 

Mechaniczne wspomaganie krążenia (LVAD) to terapia stosowana u osób z zaawansowaną niewydolnością krążenia. Połączona z sercem pompa pomaga ustabilizować układ krążenia pacjenta i w dobrym stanie doczekać do przeszczepu serca. W wielu przypadkach służy jako terapia docelowa. Leczenie LVAD wydłuża czas i poprawia jakość życia chorych jedynie wówczas, gdy nie jest zastosowane zbyt późno. Z tego powodu warto uważnie kwalifikować pacjentów – mówi dr hab. n. med. Piotr Siondalski, kardiochirurg i transplantolog z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj więcej: Mechaniczne wspomaganie krążenia (LVAD)

Nowy patent zwiększający efektywność radioterapii

Badacze z Wydziału Chemii UG z nowym patentem zwiększającym efektywność radioterapii

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu patentu dla badaczy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na wynalazek pt. Radiosensybilizator do zastosowania w radioterapii. Dzięki niemu możliwe będzie zwiększenie skuteczności radioterapii oraz minimalizacja jej negatywnych skutków.

Czytaj więcej: Nowy patent zwiększający efektywność radioterapii

15 października Dzień Białej Laski

15 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ta kartka w kalendarzu przypomina, że wśród nas żyją osoby niewidome i słabowidzące.  Statystyki w Polsce mówią o ponad 1,7 miliona osób z niepełnosprawnością wzroku. Ich stopień rehabilitacji psychologicznej, społecznej i zawodowej jest
zróżnicowany, co oczywiście zależy od wielu czynników. Jednak mimo, iż w dzisiejszych czasach nie powinna dziwić obecność osób poruszających się z białą laską w przestrzeni miejskiej, na uczelniach, w biurach, wykonujących rozmaite zawody, podróżujących, czy uprawiających sport, wciąż w głowach osób widzących pokutuje wiele
stereotypów.

Czytaj więcej: 15 października Dzień Białej Laski

Pomorskie na liście obostrzeń w Niemczech

Województwo pomorskie na liście obostrzeń w Niemczech - Promedica24

Wyjazd do Niemiec – co musisz wiedzieć o obostrzeniach
Praca w czasie pandemii może być bezpieczna

Od soboty (17.10) obowiązują częściowe ograniczenia przy wjeździe do Niemiec z Polski.
Dotyczą one mieszkańców pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, małopolskiego,
podlaskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego.

Regiony te zostały uznane przez naszych sąsiadów za obszary podwyższonego ryzyka.

Czytaj więcej: Pomorskie na liście obostrzeń w Niemczech

Prof. Magdalena Gabig-Cimińska nagrodzona

Projekt UG na drodze do skutecznego leczenia łuszczycy

 

Prof. dr hab. Magdalena Gabig-Cimińska z Wydziału Biologii UG została nagrodzona Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „naukowiec przyszłości” za realizację kierowanego przez nią  projektu związanego z leczeniem łuszczycy. Jego celem jest poznanie przyczyn tej choroby na poziomie molekularnym oraz może przyczynić się do jej skuteczniejszego leczenia i większego zrozumienia innych przewlekłych chorób zapalnych o podłożu autoimmunologicznym, np. atopowego zapalenia skóry, reumatoidalnego i łuszczycowego zapalenia stawów.

Czytaj więcej: Prof. Magdalena Gabig-Cimińska nagrodzona