Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Nowe Muzeum Morskie w Gdańsku


Gdańsk będzie miał nowe Muzeum Morskie!

W historycznym centrum Gdańska, w sąsiedztwie słynnego Żurawia, rozpoczyna się budowa nowego obiektu Centralnego Muzeum Morskiego pod nazwą Ośrodek Kultury Morskiej. Placówka będzie prezentować europejską historię morską. Otwarcie w kwietniu przyszłego roku.

 


W Ośrodku planuje się urządzenie nowoczesnych ekspozycji, w tym około 40 stanowisk, na których można będzie zapoznać się m.in. z życiem na morzu (w tym z podstawami astronomii i nawigacji), budową statku, pracą w porcie, codziennym życiem na statku (m.in. stroje marynarzy i piratów) oraz archeologią podwodną - poinformowano w czwartek, na konferencji prasowej.

Jak powiedziała dziennikarzom kierownik działu edukacji Centralnego Muzeum Morskiego Krystyna Stubińska, siłą wystaw w Ośrodku ma być ich multimedialność i interaktywność.

- Chcemy m.in. zbudować model mostku kapitańskiego z symulatorem pilotowania statku oraz siedmiometrowy model fragmentu żaglowca, na którego pokładzie będzie można własnoręcznie sprawdzić, jak działa olinowanie czy jak się stawia żagle itp. - wyjaśniła Stubińska.

Gospodarze ośrodka chcą też zbudować w jego wnętrzu basen z modelami pływającymi, którymi zwiedzający będą mogli sterować.
- W części poświęconej archeologii podwodnej ma z kolei powstać grota z piaskiem, wewnątrz której będą wyświetlane filmy z badań podwodnych. W piasku natomiast dzieci będą mogły prowadzić poszukiwania różnych ukrytych w nim zabytków - wyjaśniła Stubińska.

Jak dodała wicedyrektor Muzeum Maria Dyrka, placówka będzie miała charakter otwarty.

- Stworzymy możliwość podglądania od kuchni pracy konserwatorów i archeologów zabezpieczających wraki czy tworzących różnego typu związaną z nimi dokumentację - powiedziała.

Podglądanie pracowników muzeum będzie możliwe dzięki różnego typu wizjerom, przeszklonym sufitom i ścianom. Jak wyjaśniła Dyrka, ze szkła będzie też wykonana część fasad muzeum.

- Za tymi szybami umieszczone zostaną podwieszone na specjalnych konstrukcjach łodzie: od 2-, 3-metrowych dłubanek, po jednostki o długości kilkunastu metrów. Dzięki podświetleniu łodzie te będzie można oglądać z zewnątrz także nocą - powiedziała.

Gospodarze placówki myślą też o zbudowaniu w Ośrodku akwarium, w którym oprócz ryb będą pływały różne eksponaty. Być może w przestrzeń muzealną uda się także wkomponować rękaw do ewakuacji z platformy wiertniczej - miałby on łączyć drugi z pierwszym poziomem muzealnego obiektu.

W sumie Ośrodek Kultury Morskiej będzie miał prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Obiekt powstanie w miejscu zburzonej przed rokiem dotychczasowej placówki Centralnego Muzeum Morskiego bezpośrednio sąsiadującej z Żurawiem, który także znajduje się pod opieką CMM. Dotychczasową - postawioną po II wojnie światowej - siedzibę muzeum zburzono, bo nie spełniała ona podstawowych wymogów nowoczesnego muzeum (wcześniej mieściła się niej kotłownia).

Koszt budowy Ośrodka Kultury Morskiej wyniesie ponad 12 mln euro. Większość tej kwoty (8,6 mln euro) CMM otrzymało z Mechanizmu Finansowego EOG (stworzyły go trzy kraje: Norwegia, Lichtenstein i Islandia, a w zamian mają prawo korzystania ze swobód jednolitego europejskiego rynku). Pozostała część funduszy na inwestycje pochodzi z promesy ministerstwa kultury oraz środków własnych muzeum.

Jak poinformowała Dyrka, zwycięzcom przetargu na budowę obiektu (konsorcjum firm, w którym liderem jest przedsiębiorstwo Pol-Aqua S.A.) przekazano już teren budowy.

- Sądzę, że ruszą z pracami, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne - powiedziała Dyrka.

/PORTAL SAMORZĄDOWY/